Woonerfy na fali. Jedno z najpopularniejszych miejsc stolicy czeka przebudowa

Fot. Pixabay

Projekt budowy stołecznego placu Pięciu Rogów to kolejny krok w stronę śródmieścia przyjaznego pieszym.

Rada Warszawy przyznała środki na przebudowę zbiegu Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej. Projekt pracowni architektonicznej WXCA przewiduje udogodnienia dla pieszych, już teraz stanowiących dwie trzecie użytkowników tego miejsca. Nowy plac stanie się przestrzenią bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd – tylko dla autobusów i rowerów – będzie możliwy Kruczą i Szpitalną. Okolica zostanie oznakowana jako „strefa zamieszkania”, co oznacza pierwszeństwo piechurów.

Na wizualizacjach nowego placu widać kilkanaście drzew. To cieszy, chociaż żal, że całość nawierzchni pokryją betonowe płyty. Plac uzupełnią siedziska, fontanny i stylizowane elementy małej architektury.

Zakres inwestycji wykracza poza sam plac. Przebudowę przejdą Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich) oraz placyk przy Kruczej, w pobliżu skrzyżowania z ulicą Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.

Na uspokojenie

Decyzja Rady Warszawy stanowi zielone światło dla Zarządu Dróg Miejskich do ogłoszenia przetargu na roboty budowlane. Niewykluczone, że prace rozpoczną się w tym roku, a zakończą w przyszłym.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe oblicze Funduszu Dróg Samorządowych. Tym razem to sposób na walkę z kryzysem

Przedsięwzięcie wpisuje się w przyjęte przed trzema laty przepisy o ułatwieniu życia stołecznym piechurom. „Zarządzenie w sprawie tworzenia dostępnej przestrzeni, w tym infrastruktury dla pieszych ze szczególnym uwzględnieniem osób o ograniczonej mobilności i percepcji” przewiduje m.in. uprzywilejowanie ruchu pieszego w centrum Warszawy i centrach dzielnic, oddzielenie pieszych od intensywnego ruchu samochodowego, eliminowanie parkowania na chodnikach, wprowadzenie ulic i stref uspokojonego ruchu z ograniczeniami prędkości, a także wyłączanie ruchu samochodowego z wybranych ulic i stref.

Po niderlandzku

Plac Pięciu Rogów wpisuje się też w bardziej ogólny trend oddawania centrów miast pieszym. Od niedawna ulice przyjazne piechurom mają śródmieścia kilku polskich miast.

Łodzianie sami zagłosowali na ulice, zwane z niderlandzka woonerfami. Pod tym terminem kryje się alejka, na której ruch samochodowy podporządkowano pieszym i rowerzystom, jednak zachowano kluczowe funkcje ulicy (miejsca parkingowe, możliwość ruchu pojazdów specjalnych).

Łódzkie woonerfy (czasem używa się też nazwy „podwórzec miejski”), powstały dzięki budżetom obywatelskim – są już na ul. 6 Sierpnia, Traugutta i Piramowicza. Zmiany objęły także ulice poza centrum. Woonerfami będą m.in. zupełnie nowe ulice, które powstają na przykład w kwartałach Tuwima – Sienkiewicza – Moniuszki – Piotrkowska oraz Gdańska – Ogrodowa – Zachodnia – Legionów.

CZYTAJ TAKŻE: Warszawa wytyczyła szlak. Samorządy stawiają na in vitro

Swój podwórzec ma też Gdynia. Odcinek ulicy Abrahama, biegnącej na tyłach prestiżowej Świętojańskiej, a jednocześnie na tyłach ruchliwej arterii Władysława IV, zamienił się w przyjemną promenadę. Także ten projekt był efektem głosowania w budżecie obywatelskim.

Plany na uspokojoną ulicę ma również warszawska Praga – niebawem zmieni się ulica Środkowa, w pobliżu nowej stacji metra przy Szwedzkiej. Projekt zakłada utworzenie tu alejki-ogrodu, z dużą ilością zieleni przy zachowaniu ciągłości komunikacyjnej i miejsc parkingowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gospodarstwa opiekuńcze z myślą o seniorach

Pięć dni w tygodniu w tradycyjnym gospodarstwie rolnym połączone z interesującymi, dostosowanymi do zainteresowań ...

Władze Bydgoszczy: firmy powinny płacić więcej za wywóz śmieci

Biurowce, galerie handlowe czy hotele powinny więcej płacić za wywóz śmieci. Dzięki temu spadną ...

Muzyczne hity na Wielkanoc: Penderecki, Beczała, Makłowicz

„Pasja według św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego, poniedziałkowy koncert Piotra Beczały i „Requiem d-moll” W.A. ...

Wakacje w mieście? To nie problem, ale w reżimie sanitarnym

Mimo pandemii wiele samorządów zorganizuje latem zajęcia dla uczniów. Jednak grupy będą mniej liczne, ...

Koniec wojny o darmowe parkowanie w sobotę

Sobota będzie traktowana jako dzień wolny od pracy. Pobieranie opłat za parkowanie tego dnia ...

Samorządowa delegacja na czas pandemii. Zgoda pracownika nie jest potrzebna

Władze samorządowe będą mogły delegować swoich pracowników do innych zadań. Nie muszą mieć ich ...