Nextbike ma problemy, ale rowery wystartują w kolejnych miastach

fot. AdobeStock / hanohiki

Chociaż operator miejskich jednośladów złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, jego rowery nie znikną z ulic. W najbliższym czasie systemy mają ruszać w kolejnych miastach.

– Koszaliński Rower Miejski normalnie funkcjonuje i mamy nadzieję, że tak będzie nadal. Miasto trzyma rękę na pulsie i o każdej ewentualnej zmianie sytuacji będzie na bieżąco informować mieszkańców – mówi nam Robert Grabowski, rzecznik prezydenta Koszalina.

Przymusowa przerwa spowodowana pandemią odbiła się na kondycji firmy Nextbike, największego w Polsce operatora miejskich rowerów. We wtorek do sądu trafił wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości. W komunikacie spółki można przeczytać, że zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. – Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki –  tłumaczy firma.

Jak zapewniła Paulina Wójcicka z biura prasowego Nextbike Polska, dla użytkowników nic się nie zmienia, bo rowery miejskie w 39 systemach w Polsce będą funkcjonowały normalnie.

Uspokajają też samorządy, które korzystają z usług tego operatora. – W obecnej chwili nie wpływa to na funkcjonowanie Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Sytuację firmy monitorujemy od roku 2019, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały o problemach – mówi Łukasz Kot, społeczny konsultant ds. komunikacji rowerowej i ruchu pieszego w Częstochowie i wiceprzewodniczący Rady Miasta.

CZYTAJ TAKŻE: Miejskie rowery wróciły na ulice. Ale nie wszędzie

Władze Koszalina zwróciły się w środę w imieniu użytkowników Koszalińskiego Roweru Miejskiego do firmy Nextbike z prośbą o dodatkowe informacje w zakresie dalszego funkcjonowania sytemu w mieście. – Na dzisiaj umowa, którą miasto podpisało trzy lata temu z Nextbike, nadal obowiązuje i właściwie zabezpiecza interes miasta. Z tego co wiemy, w pierwszej kolejności firma chce przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne – mówi Robert Grabowski.

W tym roku nie rozpoczął się jeszcze sezon w Białymstoku. Tegoroczny przetarg na obsługę rowerów wygrała firma Nexbike, która na obsługę BiKeRa zaproponowała 9,4 mln zł, czyli o blisko 2 mln zł więcej niż przewidziało miasto. Przetarg został rozstrzygnięty, a Nextbike Polska zapewnił, że uruchomienie systemu nie jest zagrożone. – Firma deklaruje, że do końca czerwca system rowerowy w Białymstoku powinien zostać uruchomiony – mówi Eliza Bilewicz-Roszkowska z białostockiego magistratu.

Zapewnia, że na razie Białystok nie ponosi żadnych kosztów związanych z przygotowaniem i rozpoczęciem sezonu Białostockiej Komunikacji Rowerowej.

CZYTAJ TAKŻE: Operatorzy rowerów miejskich chcą zniesienia rządowego zakazu

W Częstochowie nie ma jeszcze wiążącej decyzji co do rozliczenia z Nextbike za okres postoju rowerów. – Wstępne rozmowy ze spółką dotyczyły możliwości przedłużenia o miesiąc funkcjonowania sytemu, czyli w przypadku Częstochowy do końca listopada br. Nextbike był i jest tym zainteresowany – mówi Marcin Świtała, z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Częstochowie.

Zapowiada, że nawet jeśli postępowanie układowe się nie powiedzie i Nextbike Polska faktycznie ogłosi upadłość, w opinii MOSiR, rowery miejskie w Częstochowie dalej będą działać. – To miasto jest ich właścicielem. Nextbike, owszem je dostarczył, ale aktualnie tylko je obsługiwał. Zostanie wówczas ogłoszony przetarg na nowego operatora, ale wcześniej niż zakładano. Bowiem i tak miał się on odbyć w tym roku, gdyż umowa z Nextbike na obsługę systemu CRM kończy się 31 grudnia – dodaje Marcin Świtała.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zamówienia publiczne: działalność trzeba dobrze ustalić

Fakt utrzymywania składowiska odpadów na podstawie umowy z gminą nie wystarczył, aby realizować zamówienie. ...

Plaże wysoko oceniane

Od Świnoujścia po Jarosławiec ciągną się plaże Pomorza Zachodniego. To nie tylko najdłuższy pas ...

Miasta same biorą się za wykonywanie testów na koronawirusa

Kolejki pacjentów, którzy czekają na badania w kierunku koronawirusa ciągle rosną, dlatego samorządy biorą ...

Polskie miasta mają problem z koronawirusem. Chińscy partnerzy proszą o pomoc

Chińskie miasta Yuyao i Taizhou poprosiły władze Kielc o pomoc w znalezieniu firm zajmujących ...

Festiwal organowy i teatr młodych

Koszalińskie Konfrontacje Młodych „m-teatr” i Międzynarodowy Festiwal Organowy – to uznane marki kulturalne Koszalina. ...