W czasie suszy woda z basenów dostała drugie życie

AdobeStock / Bonsales

Niecki samorządowych basenów w większości osuszono, a wodę z części z nich wykorzystano m.in. do mycia ulic, czy podlewania zielni.

Po wykryciu koronawirusa w Polsce zamknięto nie tylko placówki oświatowe, ale i sportowe – w tym baseny. Te kryte były wypełnione wodą. W większości pływalni została już ona spuszczona. Niektóre obiekty przechodzą obecnie modernizację.

W Warszawie jest w sumie 29 miejskich pływalni. – Przerwa w funkcjonowaniu tego typu obiektów spowodowana epidemią koronawirusa została wykorzystana do przeprowadzenia prac konserwacyjnych, zaplanowanych pierwotnie na czas letni. Do tej pory tego typu prace zostały wykonane na 19 z nich – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Jak gorąco, to na basen

Podkreśla, że zwyczajowo woda spuszczana w ramach prac eksploatacyjnych trafia do kanalizacji, by potem przejść proces oczyszczania, a dzięki temu będzie mogła być w dalszym ciągu wykorzystywana. Jednak teraz, na wniosek radnych dzielnicy Praga Północ, jeden z obiektów przy ul. Jagiellońskiej przekazał wodę do Zarządu Oczyszczania Miasta oraz Zarządu Zieleni Warszawskiej.

– Woda została przepompowana do zmywarek i zużyta do umycia ulic znajdujących się po praskiej stronie miasta. Takie powtórne wykorzystanie wody to jedno z działań, które może korzystnie wpływać na łagodzenie obecnej sytuacji hydrologicznej – poinformował stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta.

Wodę z jednego z basenów wykorzysta też Poznań. – Woda z basenu Chwiałka nie została spuszczona, a po uzdatnieniu zostanie wykorzystana w basenie letnim – zapowiada Filip Borowiak, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Z kolei woda w basenach Rataje oraz Atlantis została spuszczona jeszcze w marcu, a stan epidemii POSiR wykorzystały do przeprowadzenia na tych obiektach koniecznej przerwy technologicznej (wykonywanej co roku w okresie letnim). – Szybkie spuszczenie wody pozwoliło uniknąć kosztów związanych z uzdatnianiem wody i jej ogrzewaniem – podkreśla Filip Borowiak.

Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, placówka nadzorowana przez Wydział Sportu, zarządza czterema basenami. – W związku z sytuacją epidemiologiczną panującą w Polsce postanowiono 12 marca o zamknięciu obiektów na czas przerwy technologicznej – mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa. Jeszcze w marcu opróżnione zostały niecki basenowe, a Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy rozpoczął prace remontowe.

CZYTAJ TAKŻE: Woda do basenu i ogrzewania

– Międzyszkolne baseny pływackie projektowane były w większości przypadków w latach 70. ubiegłego wieku, a technologia basenowa jest tak skonstruowana, że opróżnianie niecek odbywa się bezpośrednio do kanalizacji – dodaje Dariusz Nowak.

W Katowicach aktualnie w gestii miasta jest jedynie pięć basenów krytych, wszystkie są basenami szkolnymi. Pozostałe to obiekty odkryte (w tym baseny katowickiego MOSiR-u). Kolejne trzy miejskie baseny kryte są w trakcie budowy.

– Baseny odkryte nie były w tym roku napełniane wodą. Szkolne zostały opróżnione z początkiem pandemii decyzją dyrektorów poszczególnych szkół. Ze względu na fakt, że woda w nich jest chlorowana, nie nadawała się do innego wykorzystania – podaje Krzysztof Kaczorowski z Urzędu Miasta w Katowicach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosną opłaty za żłobki. Ale niektórym miasta dopłacą

W Katowicach zmienią się opłaty za pobyt dziecka w żłobku. Ich wysokość ma zależeć ...

Kraków jako pierwszy zdecydował się na uporządkowanie Starego Miasta tworząc park kulturowy

Miejski park pełen kultury

W kilku miastach trwają prace nad stworzeniem parków kulturowych – to recepta na ochronę ...

W firmie mamy role, ale nie mamy statusów

Do szczecińskiej firmy NCDC, tworzącej oprogramowanie, zgłasza się więcej klientów niż jest w stanie ...

Bazar i galeria handlowa mogą się lubić

Targowiska muszą ewoluować, ich oferta musi się rozszerzać – mówi Aleksandra Wasilkowska, architektka pracująca ...

Hindusi za kółkiem w polskim autobusie

Miejskie autobusy i tramwaje coraz częściej prowadzą Ukraińcy. Samorządowi przewoźnicy chcą zatrudniać coraz więcej ...

Pasażerowie protestują, ale podwyżki cen komunikacji publicznej są nieuniknione

Bilety komunikacji miejskiej będą w tym roku droższe. Część dużych miast zdążyła już wprowadzić ...