W czasie suszy woda z basenów dostała drugie życie

AdobeStock / Bonsales

Niecki samorządowych basenów w większości osuszono, a wodę z części z nich wykorzystano m.in. do mycia ulic, czy podlewania zielni.

Po wykryciu koronawirusa w Polsce zamknięto nie tylko placówki oświatowe, ale i sportowe – w tym baseny. Te kryte były wypełnione wodą. W większości pływalni została już ona spuszczona. Niektóre obiekty przechodzą obecnie modernizację.

W Warszawie jest w sumie 29 miejskich pływalni. – Przerwa w funkcjonowaniu tego typu obiektów spowodowana epidemią koronawirusa została wykorzystana do przeprowadzenia prac konserwacyjnych, zaplanowanych pierwotnie na czas letni. Do tej pory tego typu prace zostały wykonane na 19 z nich – mówi Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Jak gorąco, to na basen

Podkreśla, że zwyczajowo woda spuszczana w ramach prac eksploatacyjnych trafia do kanalizacji, by potem przejść proces oczyszczania, a dzięki temu będzie mogła być w dalszym ciągu wykorzystywana. Jednak teraz, na wniosek radnych dzielnicy Praga Północ, jeden z obiektów przy ul. Jagiellońskiej przekazał wodę do Zarządu Oczyszczania Miasta oraz Zarządu Zieleni Warszawskiej.

– Woda została przepompowana do zmywarek i zużyta do umycia ulic znajdujących się po praskiej stronie miasta. Takie powtórne wykorzystanie wody to jedno z działań, które może korzystnie wpływać na łagodzenie obecnej sytuacji hydrologicznej – poinformował stołeczny Zarząd Oczyszczania Miasta.

Wodę z jednego z basenów wykorzysta też Poznań. – Woda z basenu Chwiałka nie została spuszczona, a po uzdatnieniu zostanie wykorzystana w basenie letnim – zapowiada Filip Borowiak, rzecznik Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji.

Z kolei woda w basenach Rataje oraz Atlantis została spuszczona jeszcze w marcu, a stan epidemii POSiR wykorzystały do przeprowadzenia na tych obiektach koniecznej przerwy technologicznej (wykonywanej co roku w okresie letnim). – Szybkie spuszczenie wody pozwoliło uniknąć kosztów związanych z uzdatnianiem wody i jej ogrzewaniem – podkreśla Filip Borowiak.

Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy, placówka nadzorowana przez Wydział Sportu, zarządza czterema basenami. – W związku z sytuacją epidemiologiczną panującą w Polsce postanowiono 12 marca o zamknięciu obiektów na czas przerwy technologicznej – mówi Dariusz Nowak z Urzędu Miasta Krakowa. Jeszcze w marcu opróżnione zostały niecki basenowe, a Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy rozpoczął prace remontowe.

CZYTAJ TAKŻE: Woda do basenu i ogrzewania

– Międzyszkolne baseny pływackie projektowane były w większości przypadków w latach 70. ubiegłego wieku, a technologia basenowa jest tak skonstruowana, że opróżnianie niecek odbywa się bezpośrednio do kanalizacji – dodaje Dariusz Nowak.

W Katowicach aktualnie w gestii miasta jest jedynie pięć basenów krytych, wszystkie są basenami szkolnymi. Pozostałe to obiekty odkryte (w tym baseny katowickiego MOSiR-u). Kolejne trzy miejskie baseny kryte są w trakcie budowy.

– Baseny odkryte nie były w tym roku napełniane wodą. Szkolne zostały opróżnione z początkiem pandemii decyzją dyrektorów poszczególnych szkół. Ze względu na fakt, że woda w nich jest chlorowana, nie nadawała się do innego wykorzystania – podaje Krzysztof Kaczorowski z Urzędu Miasta w Katowicach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Raj po polsku. Oto miejsca, w których Polakom żyje się najlepiej

Wielkopolska, Pomorskie i Mazowsze: to regiony, w których mieszkańcom żyje się najlepiej – wynika ...

Dla żaka: stół, łóżko i internet

Miasta otwierają się na nowoczesne domy studenckie. Na razie jednak większość uczących się jest ...

Rewitalizacje zabytkowych kolejek. Samorząd daje im nowe życie

Zmieni się operator Świętokrzyskiej Kolejki Dojazdowej „Ciuchcia Expres Ponidzie”. Dzięki temu łatwiej mu będzie ...

Ranking Samorządów 2020: Troska o środowisko

Segregacja śmieci idzie samorządom coraz lepiej, choć pewnie do ideału dosyć daleko – wynika ...

Samorządy jutra – odporność i współrozwój

Polacy mają w sobie gen wolności, a społeczna nauka Kościoła Katolickiego mówi od lat ...

Koronawirus nie zatrzyma budowy S14

Na budowanym odcinku ekspresowej trasy S14 trwają prace budowlane. Kilka dni temu wykonawca rozpoczął ...