PFR pomoże samorządom szukającym innowacji

AdobeStock

Miasta chciałyby być bardziej „smart”, ale często brakuje im wiedzy, jak to zrobić. Polski Fundusz Rozwoju chce pomóc samorządowcom, uruchamiając specjalny program „PFR dla Miast”.

Nowy program „PFR dla Miast” ma swoją premierę właśnie dzisiaj (w środę). – Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat rozwoju inteligentnych miast, zwiększenie liczby wdrożeń innowacyjnych rozwiązań i lepszy dostęp do finansowania tego typu inwestycji – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Z naszej ankiety przeprowadzonej wśród 130 miast wynikało, że w kontekście wyzwań przyszłości samorządy potrzebują wiedzy i pieniędzy – zaznaczyła też Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji w PFR. – Odpowiedzią na te potrzeby jest nasz nowy program – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: Smart city na celowniku hakerów

Ma on z jednej strony inspirować samorządy do działania, pokazując różne polskie i światowe przykłady udanych projektów innowacyjnych, ale też uczyć, jak to robić. Na stronie pfrdlamiast.pl można więc znaleźć bazę miejskich innowacji, ale też Akademię Miast Przyszłości. Akademia to intensywny program szkoleniowo–edukacyjny dla przedstawicieli średnich miast (między 50 a 100 tys. mieszkańców), mający przygotować samorządowców na wyzwania przyszłości.

Te wyzwania w dużej mierze wiążą się z cyfrową transformacją gospodarki, nowymi technologii, BIG-Data, itp. Największym jednak wyzwaniem wydaje się to, jak nowe możliwości, jakie daje technologia, wykorzystać do podstawowego zadania samorządowców, czyli poprawy jakości życia mieszkańców, zwiększenia efektywności i optymalizacji usług publicznych i zarządzania miastem.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon odnajdzie autobus

Szkolenia w akademii PFR dotyczyć więc będę ośmiu obszarów: zarządzanie miastem, mobilność miejska, energetyka i środowisko, biznes i przedsiębiorczość, edukacja, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia. Uczestnicy będę też opracowywać strategię rozwoju swojego miasta, a najlepsze projekty wyłonione w konkursie „Miasto Przyszłości 2050” zyskają szansę na sfinansowanie.

W ramach programu „PFR dla Miast” jest też moduł finansowy. To różne instrumenty w ramach Fundusz Inwestycji Samorządowych. Prezes Borys przypomina także, że samorządy mogą sięgać choćby po finansowanie z  programu PFRGreenHub w zakresie inwestycji nakierowanych na redukcję emisji i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

I Szczyt Klimatyczny na Pomorzu Zachodnim

Każdy z nas może przyłożyć rękę do tego żeby nasza planeta poczuła się lepiej. ...

Elektronika ma poprawić skuteczność służb miejskich

Rozrastają się systemy monitoringu, bo samorządy wykładają kolejne kwoty na nowe kamery. Lokalizacje podpowiadają ...

Mazowsze może dostać dodatkowe fundusze unijne. Ale nie poprzez podział

Podział pieniędzy na lata 2021-2027 został już ustalony na poziomie Rady Europejskiej. Po ewentualnym ...

Za rozlewisko na skrzyżowaniu odpowiada miasto

Władze samorządowe muszą wypłacić odszkodowanie za uszkodzenie samochodu, który wjechał w ogromną kałużę znajdującą ...

Bezzwrotne granty i pożyczki płynnościowe

Blisko 100 mln zł ma trafić do zachodniopomorskich przedsiębiorców. To kolejne środki Zachodniopomorskiego Pakietu ...

Ograniczenie emisji spalin jest możliwe

Kierowcy, którzy ominą korki, stosując się do zaleceń nadzorującej ruch sztucznej inteligencji, dostają punkty, ...