PFR pomoże samorządom szukającym innowacji

AdobeStock

Miasta chciałyby być bardziej „smart”, ale często brakuje im wiedzy, jak to zrobić. Polski Fundusz Rozwoju chce pomóc samorządowcom, uruchamiając specjalny program „PFR dla Miast”.

Nowy program „PFR dla Miast” ma swoją premierę właśnie dzisiaj (w środę). – Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat rozwoju inteligentnych miast, zwiększenie liczby wdrożeń innowacyjnych rozwiązań i lepszy dostęp do finansowania tego typu inwestycji – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Z naszej ankiety przeprowadzonej wśród 130 miast wynikało, że w kontekście wyzwań przyszłości samorządy potrzebują wiedzy i pieniędzy – zaznaczyła też Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji w PFR. – Odpowiedzią na te potrzeby jest nasz nowy program – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: Smart city na celowniku hakerów

Ma on z jednej strony inspirować samorządy do działania, pokazując różne polskie i światowe przykłady udanych projektów innowacyjnych, ale też uczyć, jak to robić. Na stronie pfrdlamiast.pl można więc znaleźć bazę miejskich innowacji, ale też Akademię Miast Przyszłości. Akademia to intensywny program szkoleniowo–edukacyjny dla przedstawicieli średnich miast (między 50 a 100 tys. mieszkańców), mający przygotować samorządowców na wyzwania przyszłości.

Te wyzwania w dużej mierze wiążą się z cyfrową transformacją gospodarki, nowymi technologii, BIG-Data, itp. Największym jednak wyzwaniem wydaje się to, jak nowe możliwości, jakie daje technologia, wykorzystać do podstawowego zadania samorządowców, czyli poprawy jakości życia mieszkańców, zwiększenia efektywności i optymalizacji usług publicznych i zarządzania miastem.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon odnajdzie autobus

Szkolenia w akademii PFR dotyczyć więc będę ośmiu obszarów: zarządzanie miastem, mobilność miejska, energetyka i środowisko, biznes i przedsiębiorczość, edukacja, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia. Uczestnicy będę też opracowywać strategię rozwoju swojego miasta, a najlepsze projekty wyłonione w konkursie „Miasto Przyszłości 2050” zyskają szansę na sfinansowanie.

W ramach programu „PFR dla Miast” jest też moduł finansowy. To różne instrumenty w ramach Fundusz Inwestycji Samorządowych. Prezes Borys przypomina także, że samorządy mogą sięgać choćby po finansowanie z  programu PFRGreenHub w zakresie inwestycji nakierowanych na redukcję emisji i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nikt nie jest bezpieczny: w spółkach komunalnych szukają modelu funkcjonowania

Koronawirus Covid-19 zmienił życie nas wszystkich. W szczególny sposób dotknął pracy spółek komunalnych świadczących ...

Podlasie spróbowało zanęcić turystów w najgorszy z możliwych sposobów

Kontrowersyjny youtuber – znany w mediach społecznościowych jako Lord Kruszwil – nakręcił film promocyjny ...

Samorządy: niech rząd zapłaci za testy dla nauczycieli

Niektóre samorządy przed ponownym uruchomieniem szkół zdecydowały się na przebadanie pracowników na obecność koronwirusa. ...

Strefa wpisana w gospodarcze DNA

W ciągu minionych 23 lat istnienia Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan pomogła zbudować ...

Gminy chcą inaczej wywozić odpady. Jakie zmiany proponują?

Samorządy same powinny regulować częstotliwość odbioru śmieci zmieszanych i bio. Powinny też być tylko ...

Gdzie płace rosną najszybciej

Dobra kondycja rynku pracy w ostatnich latach największe korzyści przyniosła pracownikom z województw: małopolskiego, ...