PFR pomoże samorządom szukającym innowacji

AdobeStock

Miasta chciałyby być bardziej „smart”, ale często brakuje im wiedzy, jak to zrobić. Polski Fundusz Rozwoju chce pomóc samorządowcom, uruchamiając specjalny program „PFR dla Miast”.

Nowy program „PFR dla Miast” ma swoją premierę właśnie dzisiaj (w środę). – Jego celem jest popularyzacja wiedzy na temat rozwoju inteligentnych miast, zwiększenie liczby wdrożeń innowacyjnych rozwiązań i lepszy dostęp do finansowania tego typu inwestycji – mówił Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Z naszej ankiety przeprowadzonej wśród 130 miast wynikało, że w kontekście wyzwań przyszłości samorządy potrzebują wiedzy i pieniędzy – zaznaczyła też Eliza Kruczkowska, dyrektor ds. rozwoju innowacji w PFR. – Odpowiedzią na te potrzeby jest nasz nowy program – dodała.

CZYTAJ TAKŻE: Smart city na celowniku hakerów

Ma on z jednej strony inspirować samorządy do działania, pokazując różne polskie i światowe przykłady udanych projektów innowacyjnych, ale też uczyć, jak to robić. Na stronie pfrdlamiast.pl można więc znaleźć bazę miejskich innowacji, ale też Akademię Miast Przyszłości. Akademia to intensywny program szkoleniowo–edukacyjny dla przedstawicieli średnich miast (między 50 a 100 tys. mieszkańców), mający przygotować samorządowców na wyzwania przyszłości.

Te wyzwania w dużej mierze wiążą się z cyfrową transformacją gospodarki, nowymi technologii, BIG-Data, itp. Największym jednak wyzwaniem wydaje się to, jak nowe możliwości, jakie daje technologia, wykorzystać do podstawowego zadania samorządowców, czyli poprawy jakości życia mieszkańców, zwiększenia efektywności i optymalizacji usług publicznych i zarządzania miastem.

CZYTAJ TAKŻE: Smartfon odnajdzie autobus

Szkolenia w akademii PFR dotyczyć więc będę ośmiu obszarów: zarządzanie miastem, mobilność miejska, energetyka i środowisko, biznes i przedsiębiorczość, edukacja, mieszkalnictwo, bezpieczeństwo oraz ochrona zdrowia. Uczestnicy będę też opracowywać strategię rozwoju swojego miasta, a najlepsze projekty wyłonione w konkursie „Miasto Przyszłości 2050” zyskają szansę na sfinansowanie.

W ramach programu „PFR dla Miast” jest też moduł finansowy. To różne instrumenty w ramach Fundusz Inwestycji Samorządowych. Prezes Borys przypomina także, że samorządy mogą sięgać choćby po finansowanie z  programu PFRGreenHub w zakresie inwestycji nakierowanych na redukcję emisji i przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Filharmonia dla dzieci

Filharmonia Lubelska od 75 lat organizuje koncerty, które przybliżają świat muzyki klasycznej młodej publiczności. ...

Czas na poważne zmiany

Samorządy narzekają na zbyt niskie nakłady na oświatę. A bez pieniędzy nie będzie w ...

Czy przedszkola żerują na lukach w prawie? Miasta mają z nimi na pieńku

Prywatne placówki drenują samorządowe kasy. Pomaga im w tym korzystne dla nich orzecznictwo sądowe. ...

Pionierzy mobilnej sprzedaży

W 1998 roku podjęliśmy jedną z najważniejszych decyzji w historii Sagry. Zdecydowaliśmy się zbudować ...

Szansa dla Grudziądza na preferencyjną pożyczkę

W ustawie budżetowej na 2020 rok znalazła się ostatecznie ważna z punktu widzenia Grudziądza ...

Antysmogowa lotna kontrola

Coraz więcej dronów kontroluje stan powietrza w polskich miastach, są uzupełnieniem arsenału straży miejskich. ...