Jak poprawić ochronę danych w samorządach

Resort cyfryzacji zorganizował dla samorządów cykl szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa
AdobeStock

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli na temat cyberbezpieczeństwa w samorządach był dla lokalnych władz druzgocący. W wielu przypadkach okazał się jednak katalizatorem działań w kierunku pozytywnych zmian.

Pierwsze szkolenia odbyły się w listopadzie – najpierw w Podlaskiem, potem w Świętokrzyskiem i Warmińsko-Mazurskiem. Do końca roku swoje kompetencje z zakresu cyberbezpieczeństwa poszerzą samorządowcy z województwa łódzkiego i pomorskiego. Według Roberta Kośli, dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji, do połowy 2020 r. szkolenie „Cyberbezpieczeństwo w samorządach” zostanie przeprowadzone w urzędach marszałkowskich wszystkich 16 województw.

– Szkolimy personel zajmujący się bezpieczeństwem teleinformatycznym, dajemy im materiały, uczymy na przykładach. Oprócz tego wspólnie z NASK-iem, który realizuje funkcję krajowego zespołu reagowania na incydenty bezpieczeństwa, pokazujemy, jak takie incydenty identyfikować, w jaki sposób je zgłaszać oraz jakie informacje należy przekazywać w ramach zgłoszenia – tłumaczy Kośla.

Na dalekim planie

Cały cykl inaugurowało na początku listopada szkolenie w podlaskim Urzędzie Marszałkowskim. – Kiedy otwierałam to szkolenie, witając gości z Warszawy, powiedziałam, że zależało mi osobiście, abyśmy byli pierwszym województwem, w którym takie szkolenie się odbędzie, ponieważ jesteśmy liderami rozwoju cyfrowej Polski – relacjonuje Agnieszka Aleksiejczuk, dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego UM Województwa Podlaskiego. Tłumaczy, że dla decydentów powód wyboru akurat tego urzędu jako miejsca pierwszego szkolenia z cyberbezpieczeństwa okazał się nieco inny. Otóż Podlasie jest jednym z kilku regionów w kraju, które Najwyższa Izba Kontroli skontrolowała pod kątem zarządzania bezpieczeństwem informacji w jednostkach samorządu terytorialnego. I – podobnie zresztą jak w pozostałych częściach kraju – wyniki kontroli pozostawiły sporo do życzenia. Również z tego powodu podlaskim samorządowcom postanowiono jako pierwszym dać możliwość podniesienia kompetencji i wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa.

CZYTAJ TAKŻE: Inteligentne budynki zagrożone cyberatakami

„NIK negatywnie oceniła wykonywanie przez blisko 70 proc. skontrolowanych urzędów jednostek samorządu terytorialnego zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa przetwarzania informacji w okresie objętym kontrolą”. To pierwsze zdanie sekcji „Ocena ogólna” raportu NIK z maja tego roku. Kontrolerzy wypunktowali między innymi brak systemowego podejścia do zapewnienia bezpieczeństwa informacji w JST, brak analiz ryzyka i nieprowadzenie audytów bezpieczeństwa informacji, nieprzestrzeganie ustanowionych wymogów w zakresie bezpieczeństwa informacji, niedostosowanie wewnętrznych regulacji do przepisów RODO, a także brak informacji lub niepełne informacje o posiadanych zasobach informatycznych. Jeśli rozwinąć to ostatnie, to okazuje się, że w 74 proc. skontrolowanych urzędów sprzęt nie był inwentaryzowany i w praktyce nikt dokładnie nie wiedział, ile czego jest, a ile powinno być na stanie.

Generalny wniosek, jaki płynie z raportu, jest taki, że temat cyberbezpieczeństwa w samorządach albo nie istnieje, albo jest traktowany po macoszemu i spychany na dalszy plan. Wina nie zawsze leży po stronie samorządowców. Bywa, że mimo świadomości, iż o bezpieczeństwo przetwarzania danych oraz o same systemy informatyczne należałoby bardziej zadbać, brakuje na to środków. – Mamy podpisane zlecenie z zewnętrzną firmą na obsługę IT urzędu, ale na pełny etat informatyczny miasta nie stać, choć wiemy, że przydałby się taki – mówi sekretarz miasta Brańsk Joanna Witkowska.

Zawsze można jednak podnieść świadomość i postawić na edukację. To, w kwestii cyberbezpieczeństwa, sprawa fundamentalna. Jednocześnie w samorządach tej świadomości i edukacji jest niestety najczęściej bardzo mało. Według Agnieszki Aleksiejczuk obecnie jest dobry czas, by o cyberbezpieczeństwie mówić więcej i zrobić coś, czego do tej pory nie robiono: po prostu się nad tym tematem pochylić.

Pierwsze zmiany

– Na przestrzeni ostatnich 10 lat ważna była infrastruktura, budowanie sieci szerokopasmowych, intensywnie rozmawialiśmy o e-usługach, o podziale działań pomiędzy rządem a samorządem, a w ostatnich czasach rzeczywistość zmusiła nas do tego, by to cyberbezpieczeństwo stało się tematem najważniejszym, również ze względu na dalszy rozwój e-usług czy kompetencji cyfrowych – mówi dyrektor z podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego i dodaje, że inauguracyjne szkolenie z cyberbezpieczeństwa dla samorządów było w jej ocenie udane.

CZYTAJ TAKŻE: Smart city na celowniku hakerów

Jednak szkolenia to nie wszystko. Wkrótce po publikacji raportu NIK Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało szereg innych działań wspierających samorządy m.in. we wdrażaniu działań przewidzianych w ustawie z lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. – Wspólnie z NASK uruchomiliśmy program „Partnerstwo dla cyberbezpieczeństwa”, do którego przystąpiło już 12 urzędów marszałkowskich, a pierwsze ćwiczenia odbyły się w czerwcu. Opracowaliśmy też dostępne na naszych stronach poradniki dotyczące zgłaszania incydentów, a także tzw. najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa, które bazują na podobnych dokumentach amerykańskich oraz na doświadczeniach krajowych zespołów – mówi Robert Kośla z Departamentu Cyberbezpieczeństwa MC.

Podkreśla, że z dbaniem o bezpieczeństwo cyfrowe jest jak z bezpieczeństwem w ruchu drogowym: użytkowników trzeba uczyć podstawowych zasad i ich edukować, jednak koniec końców to oni sami muszą je wdrożyć w codziennym życiu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Metropolie fundują sobie turbozwierzyńce

Ogrody zoologiczne szukają sposobu na przyciągnięcie gości. I znajdują. We Wrocławiu magnesem jest Afrykarium, ...

Ekspresówka S1 powstaje w bólach

Wreszcie nieco przybliżyła się perspektywa przejechania ze Śląska na Podbeskidzie i Słowację jedną z ...

Od środy można otwierać przedszkola i żłobki. Czy dzieci będą bezpieczne?

Zanim samorządy otworzą żłobki i przedszkola, muszą się do tego dobrze przygotować. Tak by ...

Adam Struzik: PiS chce stworzyć nowe biedne województwo

Pomysł podziału Mazowsza to czysta polityka i gra o władzę - ocenia Adam Struzik, ...

Ostatnia chwila na skuszenie podatników

Tańsze bilety na komunikację, więcej punktów podczas rekrutacji dzieci do żłobków, przedszkoli czy szkół ...

Zrealizuj swoje marzenia. Pomoże stypendium pomostowe

Ponad 600 zdolnych i ambitnych maturzystów, którzy pochodzą z małych miejscowości i niezamożnych rodzin ...