Niszczejąca do niedawna zabytkowa fabryka fortepianów w Kaliszu dziś tętni życiem jako nowoczesny kompleks biurowo – hotelowy.
Hotel Hampton by Hilton i butikowy biurowiec w ponad 130-letniej fabryce pianin i fortepianów Calisia wybudował Antczak Investments. Biura powstały w najstarszej, wpisanej do rejestru zabytków części kompleksu. Siedziby mają tam m.in Europejski Fundusz Leasingowy, Lux Med, Comfortime i nowe biuro sprzedaży mieszkań i domów Antczak Residential. Na zrewitalizowanym dziedzińcu są knajpki, cukiernia i restauracje. Na ostatniej kondygnacji Calisii One działa klub muzyczny.
– W największych miastach rewitalizacja jest już dobrze zauważalnym trendem. W Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi czy Warszawie deweloperzy nadają nowe życie perełkom architektury, wprowadzając do nich nowe funkcje – komentuje Marcin Antczak, prezes wywodzącej się z Kalisza spółki Antczak Investments. – Nasza firma zdecydowała się wprowadzić takie trendy także do mniejszych miast. Przykładem jest zrewitalizowany kompleks Calisia One.
CZYTAJ TAKŻE: Kalisz kusi profesjonalistów
Prezes Antczak zauważa, że branża nieruchomości przez wiele lat trzymała się z dala od takich projektów, na co wpływ miał m.in. brak wiedzy, jak je prowadzić i brak odpowiednich technologii. Deweloperzy obawiali się także współpracy z konserwatorami zabytków i innymi urzędnikami.
– Dziś dysponujemy technologiami budowlanymi i rozwiązaniami architektonicznymi, które pozwalają przywrócić takie obiekty jak Calisia One do miejskiego życia i dostosować je do wymagań potencjalnych klientów – podkreśla prezes Antczak.
Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, komentuje, że inwestycja, która zaowocowała przekształceniem dawnej fabryki pianin i fortepianów Calisia w kompleks biznesowy Calisia One, doskonale wpisała się w politykę władz samorządowych. – Rewitalizacja zabytkowych zabudowań pofabrycznych przebiegała z poszanowaniem dla historii, we współpracy ze służbami konserwatorskimi. Była to śmiała wizja ocalenia przed zniszczeniem budynku, który ma trwałe miejsce w dziejach miasta – mówi nam prezydent Kalisza.
CZYTAJ TAKŻE: Radomski Łucznik: „Fabryka” w fabryce
Prezydent zapewnia, że miasto wspiera inwestorów: od wskazania terenów pod inwestycje, przez ulgi w podatkach od nieruchomości po wsparcie procesu realizacji inwestycji. – W przypadku obiektów historycznych objętych ochroną konserwatorską, możliwe jest uzyskanie dotacji w ramach mecenatu miasta nad zabytkami – podkreśla Krystian Kinastowski. – Wspieramy także prace przy obiektach położonych w Specjalnej Strefie Rewitalizacji. Możliwości jest więc wiele.
Marcin Antczak zauważa, że duże miasta, jak Warszawa, mają coraz mniej wolnych działek w ścisłym centrum. W ostatnich 20 latach zajmowały je kolejne biurowce. – Część z nich, zwłaszcza te budowane w latach 90., wymagają już renowacji i dopasowania do zmieniających się oczekiwań klientów – mówi. – Rewitalizacja jest jednym z trendów, bez którego zrównoważony rozwój centrów miast jest niemożliwy. Trend ten widać dobrze na rynkach europejskich, gdzie modernizowane perełki architektury idealnie uzupełniają ofertę wielkopowierzchniowych biurowców. Także różnorodność potencjalnych najemców w metropoliach – od startupów po fundusze inwestycyjne – sprzyja rozwijaniu trendu, na który powoli otwierają się także urzędy miast – dodaje.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.