Szacuje się, że w krajach rozwiniętych aż dwie trzecie wzrostu gospodarczego łączy się z wprowadzaniem innowacji. Realny wzrost PKB w Polsce w latach 2004–2018 wyniósł 72 proc. Najszybciej rozwijającymi się gospodarczo metropoliami były w tym okresie Wrocław i Rzeszów, a za nimi Warszawa i Kraków – a więc miasta o różnej wielkości, położeniu i różnych warunkach rozwoju – wynika z najnowszego raportu PwC.
Ostatnie lata pokazują, że to co łączy Wrocław i Rzeszów, to mocne postawienie na innowacje oraz dobra współpraca nauki z biznesem. Właśnie trwa nabór do ósmej edycji programu Mozart, w ramach którego Wrocław wspiera przedsiębiorców i naukowców w realizacji ich wspólnych zadań. W dotychczasowych siedmiu edycjach programu dofinansowano 192 projekty. Niedawno ruszyło też centrum badawcze Politechniki Wrocławskiej. Łączna wartość nowej inwestycji to niemal 108 mln zł. Na jej realizację uczelnia otrzymała unijną dotację w wysokości 70 mln zł. Prowadzone w centrum badania mają się przełożyć na bezpośrednie relacje z przemysłem. Tak, aby jak najwięcej opracowywanych tam pomysłów było komercjalizowanych.
Nowe pokolenie inżynierów
We Wrocławiu znajdziemy wiele firm technologicznych, jak LiveChat czy DataWalk. Wyróżnia je to, że udało im się opracować autorskie produkty, które mogą być z powodzeniem sprzedawane również na innych rynkach. Komunikator dla biznesu autorstwa LiveChatu jest już wykorzystywany w ponad 150 krajach. Oferująca zaawansowane rozwiązania analityczne firma DataWalk dopiero się rozpędza, ale podpisany kontrakt na obsługę projektów dla amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości dobrze rokuje rozwojowi jej biznesu.
CZYTAJ TAKŻE: Innowacje szansą dla polskiej gospodarki
Z kolei w Rzeszowie siedzibę ma Asseco Poland, największy producent oprogramowania w Polsce i jeden z kluczowych w Europie. Spółka nie kryje, że region, z którego się wywodzi, jest dla niej bardzo ważny. – Ważnym ośrodkiem naukowym jest Politechnika Rzeszowska, która kształci nowe pokolenie inżynierów, współpracując przy tym z biznesem. To sytuacja typu win-win, bo firmy mają do dyspozycji dobrze wykształconych pracowników, a oni sami nie muszą emigrować w poszukiwaniu ciekawej pracy – mówi Marek Panek, wiceprezes Asseco Poland. Jego zdaniem przykład Asseco pokazuje, że można realizować międzynarodowe, zaawansowane projekty informatyczne na Podkarpaciu.