Wojskowa defilada na Wisłostradzie i zmiany w ruchu

We wtorek, 15 sierpnia, w stolicy odbędzie się wielka defilada z okazji święta Wojska Polskiego. Kierowcy powinni liczyć się tego dnia ze sporymi utrudnieniami. Nieprzejezdna będzie Wisłostrada, a także ulice poprzeczne i trzy mosty na Wiśle. Autobusy pojadą po zmienionych trasach.

Publikacja: 14.08.2023 15:27

Wojskowa defilada na Wisłostradzie i zmiany w ruchu

Foto: PAP/Paweł Supernak

Wisłostrada zostanie zamknięta od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Na wielu skrzyżowaniach ruchem będą kierowali policjanci, a na okolicznych ulicach wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Nowe znaki napotkają także piesi i rowerzyści. W trakcie trwania próby i samej uroczystości policja i służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Przygotowania przy fontannach

W Multimedialnym Parku Fontann, gdzie staną trybuny dla widzów, aż do piątku, 18 sierpnia, do godziny 6:00 zamknięty będzie prawy pas Wybrzeża Gdańskiego w kierunku Wilanowa – na odcinku od ulicy Sanguszki do Boleść.

Nieczynne będą także chodnik i droga dla rowerów po obu stronach Wisłostrady oraz przystanek autobusowy Sanguszki 01. Tak będzie do ul. Boleść – po stronie Parku Fontann, a także od wysokości ulicy Sanguszki do Wenedów – po stronie bulwarów.

Defilada na Wisłostradzie

Zmiany w ruchu obowiązywać będą już od poniedziałku, 14 sierpnia, od godziny 20:00 do wtorku, 15 sierpnia, do godziny 18:00.

W tym czasie całkowicie zamknięte dla ruchu (w obu kierunkach) będą ulice:

Wisłostrada (obie jezdnie ulic Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarska i Solec) od mostu Skłodowskiej-Curie do mostu Łazienkowskiego (wraz z zakazem zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela; połączenia z Wisłostradą nie będą miały: Trasa AK i most Grota-Roweckiego, aleja „Solidarności” i most Śląsko-Dąbrowski, most Poniatowskiego, a z ulicy Czerniakowskiej będzie można pojechać tylko na Trasę Łazienkowską w stronę centrum lub na most Łazienkowski);

jezdnia Wisłostrady w kierunku Wilanowa na odcinku od mostu Łazienkowskiego do ulicy Gagarina;

Gwiaździsta od ulicy Podleśnej do Wisłostrady;

Krasińskiego od ulicy Czarnieckiego do Wisłostrady (z ulicy Gwiaździstej będzie można pojechać tylko w kierunku placu Wilsona);

Krajewskiego od ulicy Dymińskiej do Wisłostrady (wraz z zakazem zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela);

Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego (zakaz zatrzymywania się);

Wenedów od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);

Sanguszki od ulicy Zakroczymskiej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);

Wodna i Steinkellera,

Grodzka i Nowy Zjazd od alei „Solidarności” do Wisłostrady (zamknięty będzie także parking pod mostem pomiędzy ulicami Grodzką i Nowy Zjazd, w niedzielę będzie czynny już od godziny 9:00),

Bednarska od ulicy Dobrej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);

Karowa od ulicy Browarnej do Wisłostrady (zakaz zatrzymywania się);

Lipowa od ulicy Browarnej do ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie (zakaz zatrzymywania się);

Dobra od ulicy Karowej do Lipowej (zakaz zatrzymywania się);

Wiślana i Gęsta od ulicy Browarnej do Dobrej (zakaz zatrzymywania się);

Wybrzeże Kościuszkowskie i Jaracza pomiędzy tunelem Wisłostrady a ulicą Dobrą (zakaz zatrzymywania się);

Zajęcza od mostu Świętokrzyskiego do ulicy Dobrej (zakaz zatrzymywania się);

Tamka od ulicy Dobrej do mostu Świętokrzyskiego (zakaz zatrzymywania się);

Ludna od ulicy Solec do Wisłostrady,

Wilanowska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,

Górnośląska od ulicy Czerniakowskiej do Wisłostrady,

Łazienkowska,

Rozbrat, Myśliwiecka i Szwoleżerów od Górnośląskiej do Wisłostrady (możliwy będzie jedynie dojazd do posesji),

29 Listopada, Suligowskiego, Nowosielecka i Hołówki przed Wisłostradą.

Ponadto od godziny 20:00 do 15 sierpnia do godziny 18:00 wyłączone z ruchu będą ulice Mostowa i Boleść od ulicy Freta do Wisłostrady oraz ulica Bugaj (wraz z zakazem zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela).

Objazdy będą prowadzone ulicami Modlińską i Jagiellońską, a dalej Wybrzeżem Helskim, Wybrzeżem Szczecińskim i Wałem Miedzeszyńskim. Na lewym brzegu Wisły kierowcy jadący od strony Łomianek będą kierowani do ulicy Marymonckiej. Dalej mogą pojechać ulicami: Słowackiego, Mickiewicza, Andersa i Marszałkowską.

Zamknięte mosty i utrudnienia dla pieszych oraz rowerzystów

W czasie defilady kierowcy nie przejadą mostem Świętokrzyskim, Gdańskim i Śląsko-Dąbrowskim. Będą one zamknięte 15 sierpnia w godzinach 14:00-15:00.

Utrudnienia czekają także cyklistów, którzy nie będą mogli korzystać z dróg rowerowych wzdłuż Wisłostrady – na odcinku od ulicy Krasińskiego do mostu Śląsko-Dąbrowskiego.

Zamknięte będą również przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe na węźle ulicy Krasińskiego z Wisłostradą. Przejechać rowerem przez Wisłostradę nie będzie można też na wysokości ulic Wenedów, Ludnej i Łazienkowskiej.

Dodatkowo 15 sierpnia w godzinach 8:00-15:00 zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie dolny poziom mostu Gdańskiego. W tym czasie na moście nie będą zatrzymywały się również tramwaje. We wtorek w godzinach 13:00-16:00 zamknięty dla niezmotoryzowanych będzie także most Śląsko-Dąbrowski, a od godziny 12:30 do momentu oddania salutu armatniego nie będzie można przejść bulwarami nad Wisłą na wysokości Starówki.

Inne uroczystości

We wtorek, 15 sierpnia, o godzinie 10:00 zaplanowana jest msza w katedrze polowej Wojska Polskiego przy placu Krasińskich. Dwie godziny później, na placu Piłsudskiego, odbędzie się uroczysta zmiana warty honorowej przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Również te uroczystości będą wiązały się ze zmianami w ruchu i parkowaniu.

W ramach uroczystości wojskowego święta odbędzie się także bieg „Piątka z Żołnierzem” wokół PGE Narodowego. W godzinach 9:00-10:00 utrudnienia w ruchu będą występowały na ulicach Sokolej i zjeździe z alei Poniatowskiego na Wybrzeże Szczecińskie.

Od 10:00 do 13:00 zaplanowane jest także zgromadzenie publiczne pod katedrą praską przy ulicy Floriańskiej 3, a następnie przemarsz ulicami: Floriańską, Jagiellońską, przez plac Hallera, Dąbrowszczaków, Inżynierską, Stalową i Szwedzką przed budynek przy ulicy Szwedzkiej 2.

Zmiany w kursowaniu komunikacji

Uroczystości wpłyną na kursowanie Warszawskiego Transportu Publicznego. W czasie zamknięcia mostów Gdańskiego i Śląsko-Dąbrowskiego – 15 sierpnia w godzinach 14:00-15:00 – cztery linie autobusowe: 100, 160, 190, 409 i 500 będą musiały zmienić swoje trasy. Jeśli zamknięty zostanie ruch na mostach (taką decyzję mogą podjąć odpowiednie służby), to tramwaje linii: 1, 4, 6, 20, 23, 26, 28, 73, 78, 79, T będą kursowały w pętlach po obu stronach Wisły.

Na czas organizacji uroczystości, czyli od godziny 20:00 w poniedziałek do 18:00 kolejnego dnia objazdami trasami objazdowymi będą kursowały linie: 100, 106, 107, 108, 114, 118, 127, 141, 159, 162, 166, 167, 171, 185, 187, 517, N16, N33, N83.

W trakcie uroczystości na placu Piłsudskiego, czyli w godzinach 10:00-14:00, trasami objazdowymi pojadą autobusy linii: 100, 111, 116, 180, 503, 128, 175, 178, 518, 222.

Wisłostrada zostanie zamknięta od mostu Skłodowskiej-Curie do ulicy Gagarina. Na wielu skrzyżowaniach ruchem będą kierowali policjanci, a na okolicznych ulicach wprowadzony zostanie zakaz zatrzymywania się z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Nowe znaki napotkają także piesi i rowerzyści. W trakcie trwania próby i samej uroczystości policja i służby państwowe mogą operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Autobusy wodorowe wyjeżdząją na ulice polskich miast
Transport
Mieszkańców Krakowa czekają podwyżki biletów komunikacji miejskiej. Od kiedy?
Transport
Gdzie w Polsce uczniowie mogą jeździć komunikacją miejską za darmo?
Transport
Uczniowie krakowskich podstawówek w wakacje jeżdżą za darmo
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Transport
Taksówkarze tracą licencje w związku z wyższymi wymaganiami