Budują parkingi tam, gdzie chcą mieszkańcy. Choć nie zawsze to wychodzi

Dwa nowe parkingi powstają w Bydgoszczy: przy ul. J. Pestalozziego na Bartodziejach i Topolowej na Leśnym, bo takie pomysły wygrały w ramach budżetu obywatelskiego. W Krakowie do dziś ratusz czeka na zgłoszenia, gdzie takie lokalne miejsca do parkowania mają powstać.

Publikacja: 01.06.2023 12:47

Budują parkingi tam, gdzie chcą mieszkańcy. Choć nie zawsze to wychodzi

Foto: materiały prasowe

W ubiegłym roku się nie udało. - . Niestety żaden wniosek nie został uzupełniony w związku z czym wydano opinie negatywne. W związku z powyższym podjęto decyzję o przebudowie lub budowie kilku parkingów na terenie całego miasta które posiadały ważną dokumentację projektową i były gotowe do realizacji. W ten sposób przebudowano inne parkingi – mówi Krzysztof Wojdowski, z Zarządu Dróg Miasta Krakowa (ZDMK).

W Bydgoszczy mieszkańcy głosowali za parkingami w budżecie obywatelskim

Bydgoski parking na Bartodziejach będzie w praktyce przedłużeniem ul. J. Pestalozziego w kierunku północnym.

Przygotowany wcześniej projekt zakłada budowę drogi dojazdowej o szerokości pięciu metrów wraz z kilkunastoma stanowiskami. Dobudowany zostanie też chodnik łączący parking z wieżowcem przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 28a.

Konieczna będzie budowa kanalizacji deszczowej oraz oświetlenia. W pierwszej kolejności powstaną miejsca bliżej ulicy. Drogowcy podpisali już z wykonawcą – firmą Brukop umowę o wartości 262 tysięcy złotych i przekazali plac budowy.

Prace zajmą około dwóch miesięcy. W trakcie głosowania na Bydgoski Budżet Obywatelski na ten projekt wskazało ponad 250 mieszkańców.

Latem gotowe mają być także kolejne miejsca parkingowe przy ul. Topolowej na osiedlu Leśnym. Dobudowanych zostanie sześć stanowisk na wysokości bloków z numerami 3 i 5. Prace za kwotę ok. 70 tysięcy wykona firm Ren-Drog, z którą również podpisano umowę.

Wcześniej przy tej ulicy zbudowano dziewięć stanowisk na wysokości bloku przy ul. Sulkowskiego 11. W ostatnich latach nie tylko w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski na Leśnym powstały parkingi w kilku innych punktach (przy ul. Gdańskiej, Sułkowskiego, Modrzewiowej i pętli autobusowej Dworzec Leśne).

A w Krakowie mogą sami zgłosić takie miejsce. Są pieniądze na to

Z kolei w Krakowie w ub. roku ruszył program budowy parkingów lokalnych. – Najpierw trwały ustalenia z pomysłodawcami programu dotyczące regulaminu i warunku przystąpienia do programu, następnie trwał nabór wniosków - mówi Krzysztof Wojdowski.

Ostatecznie w budżecie miasta na rok 2022 zabezpieczono na ten cel pięć mln złotych. Po ogłoszeniu naboru wniosków do ZDMK wpłynęło 11 wniosków o budowę parkingów lokalnych m.in. na ulicach Półkole, Morcinka, Uniwersału Połanieckiego czy na osiedlach Niepodległości, Kościuszkowskim, czy Astronautów.

- Komisja przeanalizowała wnioski i w połowie grudnia wysłane zostały pisma do wnioskodawców informujące o konieczności uzupełnienia braków lub mówiące o wydaniu opinii negatywnej – przekazał nam Krzysztof Wojdowski.

Pięć wniosków otrzymało opinie negatywne z uwagi na konieczność wycinki drzew lub brak zgodności z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego.

Pozostałe wnioski, które wymagały uzupełnienia w ciągu siedmiu dni. Ale mimo wydłużenia terminu nie zostały uzupełnione. Miasto zdecydowało więc o przebudowie lub budowie kilku parkingów na terenie całego Krakowa, które posiadały ważną dokumentację projektową i były gotowe do realizacji.

W sumie w ośmiu lokalizacjach. W ten sposób wykorzystano 3,8 mln zł brutto z przewidzianej na 2022 rok kwoty 5 mln złotych na budowę parkingów.

W tym roku do Zarządu Dróg Miasta Krakowa na razie wpłynęły cztery wnioski. Urzędnicy mają informacje o trzech kolejnych.

- Wnioski które są już wpłynęły analizowane pod kontem wymogów jakie stawia przed nimi regulamin – mówi urzędnik ZDMK

W budżecie Krakowa oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023-2024 dla budowy parkingów lokalnych przewidziano w tym roku – 1,7 mln zł, a w przyszłym – milion złotych.

- Wnioskodawcy mają czas do końca maja na złożenie wniosku o dofinansowanie budowy parkingów. Szczegółowy regułami oraz warunki przystąpienia do programu w specjalnej zakładce na stronie głównej Zarządu Dróg Miasta Krakowa – mówi Krzysztof Wojdowski.

Transport
Nie ma zgody na plany poszerzenia dolnośląskiego odcinka autostrady A4
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Kolej wyda 5 mld zł na zwiększenie liczby pociągów i skrócenie czasów podróży na Śląsku
Transport
Kuszenie wyborców wizją bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy to zadziała?
Materiał partnera
Dolny Śląsk inwestuje w kolejne nowe pociągi
Transport
Jaka będzie przyszłość kolei aglomeracyjnej w Małopolsce