O tym, że taki krok powinien szybko przynieść efekty przekonano się już wcześniej. Kilka lat temu autobusy w Giżycku woziły pasażerów gratis, co przyczyniło się do dwukrotnego wzrostu frekwencji. Niestety, władze musiały się wycofać. - Okres pandemii sprawił, że musieliśmy zrezygnować z tego pomysłu z powodu ograniczeń związanych z izolacją sanitarną. W pojazdach trzeba było zachować dystans, zmniejszyć ilość korzystających. Dlatego odstąpiliśmy od komunikacji bezpłatnej – tłumaczył wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz w rozmowie z Radiem5.

Teraz Giżycko liczy na korzyści ekonomiczne i społeczne. Miasto otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości 5,7 mln zł do zakupu trzech elektrycznych autobusów. Według serwisu TransInfo, są to chińskie modele Yutong E9. Zwrotny, niemal 9-metrowy pojazd może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów.

- Wspólnie z gminą Giżycko będziemy realizować komunikację bezpłatną, dlatego że wpisuje się ona w strategię, którą przyjęliśmy od jakiegoś czasu, czyli zmianę przyzwyczajeń komunikacyjnych naszych mieszkańców – powiedział na konferencji prasowej burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz. Jego zdaniem, priorytetem w mieście powinien być ruch pieszy i rowerowy, natomiast samochody powinny być na ostatnim miejscu, bo do transportu lokalnego wewnątrz miasta często nie potrzeba samochodów.

Giżycko jest kolejnym miastem w regionie z darmową komunikacją miejską. Z początkiem stycznia pasażerów bez biletów zaczęły w Kętrzynie wozić cztery elektryczne Yutongi. Dostarczająca je firma Busnex Poland, w ramach kontraktu, zapewniła także infrastrukturę ładowania. Z kolei jesienią 2021 r. darmową komunikację miejskimi autobusami uruchomił Lidzbark Warmiński. - Realizujemy plan rozwoju Lidzbarka Warmińskiego w oparciu o zrównoważony rozwój na wielu płaszczyznach życia gospodarczego i społecznego. Jednym z nich jest darmowa, ekologiczna komunikacja miejska – podkreślali przedstawiciele władz miasta. Inwestycja w elektrobusy wpisała się w działania samorządu na rzecz rozwoju elektromobilności i zielonego transportu publicznego. Tu także wykorzystano pojazdy Yutonga.

Na podobne przedsięwzięcia decydowało się więcej samorządów, które darmowymi autobusami chciały odciągnąć mieszkańców od prywatnych samochodów. Bezpłatną komunikację od 2020 r. ma m.in. Bielsk Podlaski, który w roku ubiegłym zdecydował się na jej elektryfikację. Z początkiem lipca ubiegłego roku za darmo zaczęli jeździć miejskimi autobusami mieszkańcy Malborka.

Tymczasem inne samorządy muszą ratować budżety spółek komunikacyjnych podwyżkami cen biletów. Z początkiem marca zdrożały bilety autobusowe w Radomiu. W zależności od rodzaju są droższe o 20 - 25 procent. Wkrótce podrożeje komunikacja w Białymstoku, którego rada Miasta już podwyżkę przegłosowała. Od kwietnia wyższe ceny biletów zaczną obowiązywać w Gdańsku.