Ruszają przetargi programu Kolej Plus. Pierwszy w województwie łódzkim

W województwie łódzkim uruchomiony został pierwszy przetarg Rządowego Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej.

Publikacja: 29.09.2022 11:51

W ramach całego programu Kolej Plus zakwalifikowano do realizacji 34 inwestycje w jedenastu wojewódz

W ramach całego programu Kolej Plus zakwalifikowano do realizacji 34 inwestycje w jedenastu województwach

Foto: fot. Piotr Kała

Jak informuje zarządzająca infrastrukturą spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, ogłoszone w ostatnim tygodniu września postępowanie dotyczy projektu linii kolejowej łączącej stacje Chorzew Siemkowice i Wieluń. Szacowana wartość przedsięwzięcia to 580 mln zł.

Dzięki niemu mieszkańcy południowej części województwa łódzkiego zyskają szybkie i dogodne połączenie kolejowe z Łodzią. Szacuje się, że po budowie nowej linii czas przejazdu z Wielunia do stolicy województwa wyniesie około 1 godziny i 39 minut.

W ramach projektu wybudowana zostanie nowa, licząca 28 kilometrów jednotorowa linia kolejowa łącząca linię kolejową nr 131 (Chorzew Siemkowice) z linią kolejową nr 181 (Wieluń). Trasa zostanie zelektryfikowana, dzięki czemu w połączeniach przewoźnicy mogą wykorzystywać nowoczesne elektryczne zespoły trakcyjne.

Czytaj więcej

Kolej rozpycha się na Śląsku. Będzie więcej połączeń, nowe przystanki i krótsze podróże

Zaplanowano budowę 5 przystanków kolejowych: Wieluń Berlinek, Ruda, Wierzchlas, Drobnice, Siemkowice. Będą wyposażone w wiaty, ławki, oświetlenie LED oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W ramach całego programu Kolej Plus zakwalifikowano do realizacji 34 inwestycje w jedenastu województwach. Trzy zostaną zrealizowane w województwie dolnośląskim, po pięć w województwie lubelskim i wielkopolskim, dwa w łódzkim, po cztery w małopolskim i mazowieckim, po jednym w województwie opolskim, lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim. Najwięcej – aż siedem inwestycji – zostanie zrealizowanych w województwie śląskim.

W sumie inwestycje usprawnią połączenia w dwunastu województwach. Program Kolej Plus zakłada, że ok. 1,5 mln osób może zyskać lepszy dostęp do kolei.

Program jest wart 13,2 mld zł, w tym 11,2 mld zł stanowią środki z budżetu, natomiast ok. 2 mld zł dołożą samorządy.

Transport
Nie ma zgody na plany poszerzenia dolnośląskiego odcinka autostrady A4
Transport
Kolej wyda 5 mld zł na zwiększenie liczby pociągów i skrócenie czasów podróży na Śląsku
Transport
Kuszenie wyborców wizją bezpłatnej komunikacji miejskiej. Czy to zadziała?
Materiał partnera
Dolny Śląsk inwestuje w kolejne nowe pociągi
Transport
Jaka będzie przyszłość kolei aglomeracyjnej w Małopolsce