Liczne badania potwierdzają, że stan zdrowia polskich dzieci i młodzieży stale się pogarsza. Problem nadwagi i otyłości wzrasta w zastraszającym tempie. Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. Zgodnie z danymi raportu „Zdrowie i styl życia polskich uczniów” przygotowanego na podstawie badań Instytutu Matki i Dziecka, najczęstszym czynnikiem ryzyka problemów zdrowotnych dzieci
w przyszłości jest niedostatek aktywności fizycznej. Nadwaga lub otyłość występuje już u 31,8 proc. uczniów klas II i 29,9 proc. uczniów klas VII, a co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób w życiu dorosłym. Wśród uczniów kl. II tylko 18,6 proc. dzieci podejmuje aktywność fizyczną w ciągu tygodnia. Sytuacja stale się pogarsza i trudno wypatrywać poprawy. Zwłaszcza obecnie, w dobie pandemii, kiedy dominującą formą edukacji pozostają zajęcia zdalne. Z tego powodu World Obesity Federation prognozuje, że do 2030 roku liczba dzieci z nadmierną masą ciała w Polsce zwiększy się do miliona.
- Aktywność fizyczna jest warunkiem niezbędnym dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego
człowieka, dlatego Instytut Matki i Dziecka wspiera projekty i kampanie ukierunkowane na poprawę stanu zdrowia młodego pokolenia oraz zwiększenia świadomości dotyczącej profilaktyki wśród młodych. - mówi dr n. med. Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.
W odpowiedzi na narastający problem startuje program „BeActiveKID!”, realizowany przez Ewę Chodakowską.