Doha, stolica Kataru – niewielkiego emiratu, graniczącego z Arabia Saudyjską, w ciągu ostatnich kilkudziesięciu latach zmieniła się nie do poznania. Położone wśród wydm arabskie miasto przekształciło się w nowoczesny ośrodek miejski, gdzie drapacze chmur tworzą tło dla tradycyjnych drewnianych łodzi nad Zatoką Perską. Dziś to jedno z najbogatszych miast świata w przeliczeniu na mieszkańca. Wizytówką miasta jest przepiękne i nowoczesne pięciogwiazdkowe lotnisko Hamad International Airport, z którego samoloty odlatują niemal do każdego zakątka, z najlepszymi na świecie liniami lotniczymi Qatar Airways. Bilet z Polski do Kataru można nabyć podczas promocji już od 1850 zł za lot w obie strony. Polscy obywatele mogą korzystać z bezwizowego wjazdu.

Trzeba jeszcze wspomnieć, iż 2022 roku to właśnie Katar będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Stolica Kataru może kojarzyć się bardziej z lotniskiem transferowym, stanowiącym świetną bazą wypadową ku dalekiej Azji, niż z miejscem na odpoczynek czy zwiedzanie. Nic bardziej mylnego. To miasto, w którym warto zatrzymać się na dłużej.  Połącznie atrakcji z niesamowitą architekturą oraz kulturą Kataru sprawiły, że Doha została uznana przez magazyn The New York Times, za jedno z 52 miejsc wartych odwiedzenia w 2019 roku.

""

turystyka.rp.pl

Qatar Airways

Do Doha przylecimy na pokładzie linii lotniczych Qatar Airways. Jest to najmłodsza i najszybciej rozwijająca się globalna linia lotnicza. Posiada nowoczesną flotę samolotów i codziennie łączy ponad 170 miejsc podróży. Oferuje bezkonkurencyjny poziom usług z macierzystego pięciogwiazdkowego lotniska Hamad International Airport.

Od rozpoczęcia działalności w 1997 roku linie Qatar Airways zdobyły wiele nagród i wyróżnień, stając się członkiem elitarnej grupy linii lotniczych świata nagrodzonych 5 gwiazdkami przyznawanymi przez Skytrax.

Bilet z Polski do Kataru można nabyć podczas promocji już od 1850 zł za lot w obie strony.

Port Lotniczy Hamad

Zaskoczeniem dla wielu może być już samo lotnisko. Port Lotniczy Hamad otwarty został w 2014 roku. To wielkie i nowoczesne lotnisko jest głównym portem przesiadkowym linii lotniczych Qatar Airways. To tu z różnych zakątków świata, w tym z Polski, mają miejsce transfery Europejczyków w ich podróży w stronę Azji.

Lotnisko jest tak ogromne, że jeździ po nim pociąg przewożący turystów z jednej części na drugą. Oprócz wielu sklepów, znajdują się tam także stanowiska komputerowe do ogólnego użytku. Jest wiele miejsc, w których można odpocząć. Są pokoje z leżankami – oddzielne dla mężczyzn i kobiet. Dzieci mogą pobawić się na wielkim placu zabaw, a głodni czy spragnieni azjatyckich smaków skosztować smakołyków w licznych restauracjach.

Obywatele Polski nie muszą się ubiegać o wizę ani za nią płacić. Na lotnisku otrzymają potwierdzenie ruchu bezwizowego z możliwością wielokrotnego wjazdu – za okazaniem paszportu (ważnego przez co najmniej 6 miesięcy) oraz potwierdzonego biletu na dalszy lot lub lot powrotny.

Stare miasto i Suk

Zwiedzanie Dohy warto rozpocząć od jej starej części i bazaru – Souq Waqif. W uliczkach Souq Waqif można przepaść na długie godziny. Nie brakuje tu klimatycznych kawiarni i restauracji. Budynki wykonane są tradycyjnymi metodami przy użyciu gliny i drewna. Poruszając się w labiryncie uliczek, nie można oderwać wzroku od kolorowych i pachnących przypraw, wielobarwnych sukien rozwieszonych w witrynach sklepów, kolorowych ptaków i innych zwierząt. Na targu spotkać można sokolników paradujących ze swoimi sokołami. Dodatkową atrakcję stanowią wielbłądy.

Muzeum Narodowe Kataru

Zostało otwarte w marcu 2019 roku.  Zachwyca już sam budynek, zaprojektowany przez architekta Jeana Nouvela. Jeana czerpał inspirację z kryształu róży pustyni, który można znaleźć w Katarze. Muzeum przedstawia historię Kataru nie poprzez obrazy i rzeźby, ale za pomocą świateł, dźwięków i elementów wizualnych XXI wieku. W jedenastu galeriach (trasa zwiedzania ma długość ponad półtora kilometra) chronologicznie pokazana jest historia kraju. Zwiedzający muzeum poznają trzy historie, które kształtowały Katar. Pierwsza — historia półwyspu i jego mieszkańców, druga — obejmuje życie na wybrzeżu i pustyni oraz etap przemysłu perłowego i trzecia — która w ciągu zaledwie kilku dekad przyniosła siłę i dobrobyt, z którym obecnie kojarzymy Katar. Punktem kulminacyjnym jest odrestaurowany pałac szejka Abdullaha bin Jassim Al Thani. Muzeum otoczone jest parkiem o powierzchni ponad jedenastu hektarów.

Muzeum Sztuki Islamskiej

To bez wątpienia jedna z największych atrakcji Doha. Obiekt zbudowano na skrawku lądu wydartemu morzu. Budowla swoim stylem nawiązuje do dawnej islamskiej architektury. W obrębie pięciopiętrowego budynku znajdują się, m. in.: stałe i tymczasowe wystawy, biblioteka, kawiarnia, teatr, sale szkolne oraz sale modlitewne z miejscem do ablucji. Muzeum reprezentuje sztukę islamską z trzech kontynentów z ponad 1400 lat. Jego kolekcje obejmują prace z ceramiki, metalu, drewna, szkła, tekstyliów i biżuterii. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Dawny port poławiaczy pereł

To najbardziej fotogeniczne i zapadające w pamięci miejsce. Przy nabrzeżu portu zacumowane są dau, czyli tradycyjne, arabskie, drewniane łodzie. Dawniej wykorzystywane do połowu pereł, a także do transportu ludzi i towarów. Dziś służą do komercyjnych rejsów turystycznych. Z portu roztacza się piękna panorama, gdzie na pierwszym planie widać łodzie, a daleko na horyzoncie potężne szklane wieżowce. U wejścia do portu stoi pomnik Perły – na cześć poławiaczy pereł.

""

turystyka.rp.pl

Nadmorska promenada

Promenada rozpoczyna się w pobliżu Muzeum Sztuki Islamskiej, a kończy się w Parku Sheraton. Siedmiokilometrowa aleja to doskonałe miejsce na spacer. Zapewnia piękny widok na wieżowce, port i cumujące tam łodzie.

Aspire Park

Osoby lubiące spacery, mogą pokusić się na wizytę w największym parku w Doha – Aspire Park. Obejmuje on obszar 88 hektarów. Znajdują się tam piękne fontanny, place zabaw oraz jedyne w Katarze jezioro. To świetne miejsce na pikniki i rodzinne wycieczki. Roztacza się z niego widokiem na Aspire Tower – największą budowlę w Katarze.

""

turystyka.rp.pl

Pearl Qatar

Jeśli ktoś choć przez chwilę chce poczuć się jak w nowoczesnej wersji opowiadania z 1000 i 1 nocy musi zobaczyć Pearl Qatar. Perła Kataru to ogromna sztuczna wyspa, zajmująca aż 4 km kwadratowe. Mieszkają tam najzamożniejsi mieszkańcy stolicy. Na wyspie znajdują się przystanie jachtowe, hotele, apartamentowce i restauracje. Dla miłośników motoryzacji jest salon Ferrari, Maserati oraz Royce – Royce. Przyciągają cudnie oświetlone budynki i ulice, zacumowane w przystani motorówki, sklepy Hermesa, Armaniego, Gucciego…

Banana Island

To sztuczna wyspa w kształcie banana na której można poruszać się tylko na rowerze. Auta nie mają prawa wjazdu. Jej wizytówka są lazurowa woda, domki na palach z prywatnymi basenami.  Na wyspie można pograć w golfa i tenisa czy skorzystać ze SPA

Rajd po wydmach

Wyprawa na pustynię to idealna alternatywa dla tych, którzy chcą uciec od miejskiego zgiełku. Lista atrakcji, których można tu spróbować, jest  długa. Od przejażdżki na wielbłądach, przez sandboarding i quady, nawet po kąpiel w Zatoce Perskiej. Rajd po wydmach – to jedna z głównych atrakcji Kataru. Z kilkunastometrowych wydm nad Zatoką Perską można zbiegać, zjeżdżać na nartach, kładach i w terenowych autach oraz zlatywać na paralotni. Organizowane są noclegi w specjalnie przygotowanych obozach z tradycyjną arabską kuchnią i ogniskiem. Z wydm rozciąga się widok na góry sąsiedniej Arabii Saudyjskiej.

Materiał Promocyjny