Ponad dekadę temu kredyt w chf był bardziej opłacalny, od kredytu w zł. Niestety sytuacja uległa zmianie. Dlaczego kredyty we frankach szwajcarskich były tak opłacalne? Czy wymiana franka, w kantorze internetowym jest bardziej opłacalna?

Dlaczego Polacy tak chętnie brali kredyt we frankach?

Kredyty we frankach szwajcarskich wydawały się korzystniejsze i bardziej opłacalne dla kredytobiorcy – mieli znacznie większą zdolność kredytową we frankach niż złotówkach. Dzięki temu wielu Polaków mogło sobie pozwolić na zakup wymarzonego M. Wielu kredytobiorców do zaciągnięcia kredytu w obcej walucie zachęcał stabilny kurs franka.

Dlaczego kredyt zaczął tak dużo kosztować?

Gdy w 2008 roku nadszedł kryzys finansowy, dla wielu przedsiębiorców frank szwajcarski stał się bezpieczną walutą do lokowania oszczędności oraz usztywnienie kursu przez Szwajcarki Bank Narodowy. Obie przyczyny przełożyły się na zwiększony popyt i umocniły pozycję waluty na rynku innych walut. Rynek bardzo szybko zareagował i kurs franka poszybował bardzo szybko w górę. Najbardziej pechowi frankowicze zaciągnęli kredyt we frankach krótko przed podwyżkami. Kurs franka szwajcarskiego obecnie oscyluje w granicy 4 zł.

Kredyt we frankach może być nawet 100% droższy

Nieciekawie prezentuje się sytuacja osób, które zadłużyły się we frankach szwajcarskich. Frankowicz, który zaciągnął 300 tys. zł kredytu hipotecznego we frankach ma już do spłaty 422 tys. i płaci wyższą o ponad 600 zł ratę niż osoba zaciągająca ten sam kredyt w złotówkach. Ponad dekadę temu sytuacja był odwrotna, lecz trwała bardzo krótko.

Wyliczenia ekonomistów pokazują, że suma wysokości rat zapłaconych we frankach od uruchomienia kredytu była wyższa o 44 167 zł, w porównaniu z taką samą wysokością kredytu w PLN. Wysokość rat rośnie, a tym samym kredyt we frankach może być droższy nawet o 200 tys. zł.

Co mają zrobić osoby mające kredyt we frankach szwajcarskich?

Jednym ze sprawdzonych sposobów dla osób, które mają kredyt we frankach szwajcarskich i nie chcą ponosić kosztów związanych z przewalutowaniem kredytu, jest wymiana waluty w kantorze internetowym. Jednym z takich kantorów jest Walutomat.pl, w którym bardzo tanio i szybko wymienić zł na chf https://www.walutomat.pl/kursy-walut/chf-pln. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie na racie kredytu. Od niedawna Walutomat.pl ma promocję dla nowych klientów – niższy koszt prowizji.

Podsumowując, jeśli masz kredyt we frankach szwajcarskich, to jednym ze sposobów na obniżenie raty jest wymiana zł na chf w kantorze internetowym.

Materiał Promocyjny