W ostatnich latach Rzeszów systematycznie powiększał flotę autobusów ekologicznych. Obecnie posiadamy 84 autobusów zasilanych gazem ziemnym. Pojazdy wyposażone są w monitoring, system zliczania pasażerów wsiadających i wysiadających, biletomaty, system multimedialnej informacji pasażerskiej prezentujący informacje o kolejnych przystankach oraz ogłoszenia kulturalne i społeczne. Zastosowano także system zapowiedzi głosowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz napisy w języku Braille’a dla niedowidzących. Wprowadzono również Elektroniczny Pobór Opłat (E-Bilet). Podróżni mają do dyspozycji biletomaty stacjonarne, biletomaty mobilne zamontowane w autobusach, jak również sklep internetowy, a także aplikacje mobilne służące do zdalnego zakupu biletów. Flota ekologicznych, gazowych autobusów stale się powiększa. W tym roku przybędzie jeszcze 40 nowych pojazdów tego typu.

Autobusy elektryczne

W ubiegłym roku na rzeszowskie ulice wyjechały pierwsze autobusy elektryczne. Przedmiotem umowy pomiędzy Miastem Rzeszów a firmą Solaris była dostawa 10 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych zasilanych energią elektryczną autobusów komunikacji miejskiej Solaris Urbino 12 oraz budowa stacji do ich ładowania – wolnego przy ul. Lubelskiej (10 stanowisk) oraz szybkiego przy ul. Grottgera (2 stanowiska). Autobusy te przeznaczone są  do obsługi linii miejskich o numerach linii 0A i 0B charakteryzujących się układem zamkniętej pętli długości 9,2 km każda i odpowiednio 20 i 19 przystankami na danej linii.

W związku z zawartym w 2017 r. porozumieniem pomiędzy Miastem Rzeszów a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, flota autobusów elektrycznych będzie systematycznie powiększana. Porozumienie dotyczy współpracy przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych, innowacyjnych technologii w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.

W listopadzie 2019 r. został podpisany aneks do ww. porozumienia, w ramach którego Rzeszów zakupi co najmniej 2 autobusy elektryczne (10 i 18-metrowy), a także 1 autobus 10-metrowy, którego energia do napędu pochodzić będzie z pokładowych wodorowych ogniw paliwowych.

Wypożyczalnia samochodów elektrycznych

W grudniu 2019 r. została uruchomiona pierwsza w Rzeszowie wypożyczalnia samochodów elektrycznych.

Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST).

Jego centralnym informatycznym punktem jest Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. Jego zadaniem jest bieżący nadzór nad prawidłowym przebiegiem wykonywania zadań przewozowych MPK. Dzięki lokalizacji GPS autobusów uzyskano wgląd w aktualną sytuację na drogach i dostosowanie transportu do ruchu na ulicach miasta. W trakcie jazdy i na każdym przystanku System zbiera pełne dane z ponad 20 różnych czujników w autobusach m. in.  lokalizacji pojazdu i jego prędkości.

""

regiony.rp.pl

Przystanki

Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził innowacyjne i nowoczesne wiaty przystankowe klimatyzowane latem i ogrzewane zimą, których zasilanie wspomagają ogniwa fotowoltaiczne, co obniża koszty ich eksploatacji. Jako elementy szklane (wypełnienie ścian i dachu) zastosowano szyby zespolone wykonane z laminowanego szkła hartowanego. Na dachu i w gablocie na rozkłady jazdy umieszczone jest oświetlenie LED. Wprowadzono również pasy ruchu przeznaczone dla autobusów (bus-pasy).

Porozumienie Miasta Rzeszów z firmą Microsoft na rzecz nowoczesnej edukacji w mieście

W ramach podpisanego porozumienia Miasto Rzeszów i firma Microsoft podejmują współpracę mającą na celu polepszenie warunków i sposobu nauczania we wszystkich rzeszowskich szkołach poprzez wprowadzenie najnowszych rozwiązań informatycznych zarówno w obszarze nauczania jak i zarządzania placówkami. Od października 2018 roku każdy z 3600 nauczycieli oraz 30 tysięcy uczniów wszystkich szkół publicznych w Rzeszowie uzyska bezpłatny dostęp do oprogramowania Office 365 oraz prawo do jego instalacji na 5 komputerach, 5 tabletach oraz 5 smartfonach. Dzięki temu młodzież i pedagodzy mają możliwość swobodnego korzystania z najnowszych rozwiązań chmurowych Microsoft w szkole, w domu i w każdym innym miejscu, z którego przychodzi im się uczyć bądź pracować. Jest to pierwszy efekt wspólnego wdrażania Pakietu Innowacyjna Edukacja w mieście. W ramach pakietu Office 365 uczniowie i nauczyciele z Rzeszowa mają dostęp do następujących programów: Word, Excel, Outlook, Power Point, OneNote, Publisher, Access, One Drive, Exchange, Skype, Teams, Sway, Forms oraz Stream.

Minecraft Demo Day w Rzeszowie

W czerwcu 2019 r. uczniowie rzeszowskich szkół wzięli udział w warsztatach edukacyjnych Minecraft: Education Edition – w wirtualnym świecie gry zbudowali przyszłe oblicze miasta Rzeszów. Wydarzenie realizowane było przez Urząd Miasta ze współpracy z Microsoft oraz partnerską szkołą programowania dla dzieci MindCloud, przy wsparciu firmy DELL, która dostarczyła laptopy do przeprowadzenia warsztatów. Celem wydarzenia była promocja projektu Innowacyjna Edukacja, w ramach którego w szkołach podstawowych w Rzeszowie dla chętnych uczniów zostały zorganizowane zajęcia pozalekcyjne z informatyki, których przedmiotem była nauka programowania w oparciu o popularną grę Minecraft.

Sieć 5G

5 lipca 2019 r. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisał list intencyjny z przedstawicielami trzech firm (Exatel, Fibrain, Varioedge) w sprawie partnerstwa, którego celem są prace badawcze i wdrożeniowe technologii 5G w Rzeszowie. Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything). Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego, oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Sieć 5 generacji to narzędzie niezbędne do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu SMART CITY. Pozwala ściągać dane z co najmniej 10 krotnie większą prędkością niż obecnie 4 generacji LTE, znane nam z komórek. By to było szybko możliwe miasto udostępni własne zasoby, przede wszystkim miejsca do umieszczania mikronadajników 5G wraz z zasilaniem – które mają niewielką moc promieniowania ale i niewielki zasięg – około 200 – 300 metrów. Bardzo istotny jest aspekt pełnej kontroli przez merytoryczne komórki samorządowe miejskie nad wszystkimi nadajnikami 5G tak, by żaden z parametrów ich pracy nie przekroczył dopuszczalnych wartości. Ta ciągła i pełna kontrola sieci bezpośrednio przez społeczeństwo gwarantuje, że instalacja 5G w Rzeszowie będzie przede wszystkim w pełni bezpieczna dla wszystkich mieszkańców.

Materiał Promocyjny