Ponad 1000-letnie, hanzeatyckie miasto Gdańsk niezmiennie imponuje i zachwyca. Piękny Trakt Królewski z legendarnym Neptunem, ikoniczny Żuraw, czarujące uliczki pełne kawiarni i gablot z bursztynem, a do tego szerokie piaszczyste plaże i szumiący Bałtyk. Brzmi dobrze? A to przecież tylko niektóre z atrakcji czekających na gości w Gdańsku – nie wspomnieliśmy o przebogatej ofercie muzeów, miejsc historycznych oraz punktów widokowych. Zresztą, przyjedź do Gdańska i zobacz sam/a. Poniżej podpowiadamy kilka pomysłów, jak spędzić czas w Grodzie Neptuna. Można też znaleźć całą masę pomysłów i inspiracji na oficjalnej stronie turystycznej miasta: www.visitgdansk.com

Pamiętaj również, że Gdańsk jest miastem bezpiecznym – hotelarze i restauratorzy zachowują obowiązujący reżim sanitarny tak, aby każdy wyjechał stąd z dobrymi wspomnieniami.

""

regiony.rp.pl

Informacje praktyczne

Dojazd. Jak dotrzeć do Gdańska?

Pociągiem 

Gdańsk posiada jeden z najważniejszych dworców kolejowych w Polsce, który każdego dnia przyjmuje setki pociągów. Mamy doskonale rozwiniętą sieć połączeń z Warszawą, Krakowem, Poznaniem, Bydgoszczą, Wrocławiem, Łodzią i innymi dużymi i małymi miastami. Dzięki ekspresom (w tym Pendolino), podróż z Warszawy do Gdańska trwa zaledwie 2,5 godziny. Podobnie jak w przypadku dworca PKS – tramwaje, autobusy oraz taksówki są tuż przy dworcu.

Autobusem

Gdańsk jest bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi miastami za pomocą sieci autokarów. Dworzec PKS mieści się tuż przy dworcu PKP, tak więc każdy, kto wybierze tę formę podróżowania wysiądzie w centrum miasta z dogodnymi dojazdami do poszczególnych dzielnic i zaledwie 15 minut spacerem od Traktu Królewskiego.

Samochodem

Do Gdańska można dotrzeć szybko i bezpiecznie dzięki już rozwiniętej (i wciąż rozwijanej) sieci dróg. Podstawowa trasa z południa to autostrada A1, która Łączy Gdańsk z Toruniem, Łodzią, Katowicami. Z kolei dzięki trasie S7 sprawnie dotrzemy z Warszawy oraz Krakowa. S5 (+A1) to połączenie z Bydgoszczą, Poznaniem i Wrocławiem, a S6 zapewnia dojazd ze Szczecina.

Samolotem

Każdego dnia do Gdańska można dolecieć z największych aglomeracji w Polsce. Lot z Warszawy trwa zaledwie 40 minut, jednak trzeba wziąć pod uwagę, ze port lotniczy położony jest ok. 14 km od centrum Gdańska. Na szczęście do dyspozycji pasażerów są bezpośrednie połączenia autobusowe, kolejowe oraz taksówki (koszt dojazdu taxi do centrum to ok. 60 zł). Czas przejazdu waha się od 20 do 40 minut w zależności od środka transportu i pory dnia.

Jak się przemieszczać?

Gdańsk dysponuje doskonale rozwiniętą siecią transportu publicznego. W jego skład wchodzą autobusy, tramwaje oraz tramwaje wodne (będące swoistą atrakcją). Bilety występują w 2 wariantach: czasowym (do 1 godz., umożliwiający przesiadki) – 4,40 zł (2,20 zł ulgowy) oraz jednorazowy na 1 połączenie (niezależnie od czasu przejazdu) – 3,80 zł (1,90 zł ulgowy). Można też zdecydować się na zakup biletu 24h (dowolna liczba przejazdów w ciągu 24h od skasowania) – 14,00 zł (7,00 zł ulgowy). Szczegóły: https://ztm.gda.pl/

Aglomerację Trójmiasta (Gdańsk-Sopot-Gdynia) łączy Szybka Kolej Miejska (SKM). Czas przejazdu między Gdańskiem Głównym a Sopotem to zaledwie 20 minut, a Gdynią – 35 min. Pamiętajmy jednak, że w SKM obowiązują inne, niż w autobusach i tramwajach bilety. Do nabycia w kasach dworcowych lub u kierownika pociągu. Szczegóły: https://www.skm.pkp.pl/

Można też wynająć rower i skorzystać z ogromnej (ponad 600km) sieci dróg rowerowych Gdańska, które prowadzą praktycznie do każdego punktu na mapie miasta.

Warto zaopatrzyć się w Kartę Turysty, która nie tylko pomaga odkrywać Gdańsk i oszczędzać czas i pieniądze, ale można ją także doładować czasowym biletem komunikacji publicznej i cieszyć się swobodą podróżowania środkami komunikacji publicznej w całym Trójmieście. Więcej o Karcie poniżej.

""

regiony.rp.pl

Gdzie się zatrzymać?

Gdańsk to popularna destynacja turystyczna i z tego powodu każdy znajdzie tu zakwaterowanie idealne dla siebie. Gdańsk to bogaty wybór hoteli od 2 do 5 gwiazdek, z łączną liczbą ponad 20 000 miejsc noclegowych. Do tego należy doliczyć hostele i schroniska oraz oczywiście obiekty najmu krótkoterminowego. To kolejne tysiące miejsc do dyspozycji.

Obiekty hotelowe można sprawdzić, wybrać i zarezerwować tutaj: https://visitgdansk.com/noclegi

Co warto wiedzieć przed przyjazdem?

Gdańska Organizacja Turystyczna prowadzi 3 punkty informacji turystycznej: na lotnisku, w Centrum Handlowym Madison (ul. Rajska, w pobliżu dworca PKP) oraz główny punkt przy ul. Długi Targ 28/29. W każdym z nich, nasi profesjonalni i uśmiechnięci informatorzy poradzą Ci, co warto zobaczyć, jak funkcjonują najważniejsze atrakcje, gdzie i co zjeść, a także opowiedzą o najważniejszych miejscach  i obiektach Gdańska. Dodatkowo, można się u nich zaopatrzyć w bezpłatne i płatne materiały informacyjne (broszury, mapki itp.) oraz w pamiątki i słodycze gdańskie. Co ważne, w punktach (lub on-line) kupicie także Kartę Turysty – niezwykle praktyczne narzędzie, dzięki któremu łatwiej i taniej odkryjesz piękno Gdańska. Zawiera pakiety darmowych wejść oraz zniżek w obiektach i wybranych restauracjach. Można ją zakupić on-line z dostawą do domu, już przed przyjazdem do Gdańska. Więcej o karcie: https://kartaturysty.visitgdansk.com/

Dodatkowo warto odwiedzić stronę z e-bookami https://visitgdansk.com/e-book, które zawierają wiele cennych informacji o mieście i okolicach oraz mapy. Są to publikacje całkowicie darmowe, które można pobrać na telefon komórkowy jeszcze przed przyjazdem do miasta.

Pamiętaj też, że aura nad polskim morzem bywa kapryśna. To oczywiście „zasługa” Bałtyku, choć świeża bryza w upalny dzień to całkiem przyjemna rzecz. Postarajcie się zabrać ze sobą ubrania na każdą pogodę.

""

regiony.rp.pl

Co zjeść?

To naturalne, że Gdańsk jako miasto nadmorskie potrawami z ryb stoi. Koniecznie więc spróbujcie tradycyjnych ryb, świeżo złowionych w Bałtyku. Nie zapomnij też o tym, aby na zakończenie posiłku uraczyć się małym kieliszkiem Goldwassera. To gdański, aromatyczny i słodki likier z płatkami prawdziwego złota!

Gdzie zjeść? 

Sprawdź przebogatą ofertę gastronomiczną tutaj: https://visitgdansk.com/gastronomia

Poszczególne restauracje specjalizują się w nieco innym menu, dlatego każdy znajdzie coś pysznego.

Lokals poleca: 

  • Wejdź na szczyt wieży największego ceglanego kościoła świata – Bazyliki Mariackiej i spójrz na Gdańsk z wysokości 82 metrów. Ale uwaga – wspinaczka nie jest taka łatwa – tylko dla orłów
  • Koniecznie wejdź pod największy portowy dźwig średniowiecznej Europy i odkryj jak wprawiano w ruch potężny mechanizm Żurawia. Może to być pewna niespodzianka…
  • Udaj się do Oliwy, pospaceruj po pięknym parku, a potem koniecznie udaj się na koncert organowy do Katedry Oliwskiej. Majestatyczny dźwięk z imponującego, kilkusetletniego instrumentu robi wrażenie.
  • No i oczywiście – jeśli tylko pogoda pozwala – koniecznie odwiedź plażę. Gdańsk dysponuje kilometrami szerokich, piaszczystych plaż oraz uroczym molo w Brzeźnie.
  • Koniecznie przejdź się szlakiem naszego lwiątka – Heweliona. Poznasz najciekawsze miejsca w mieście i usłyszysz fascynujące historie: https://visitgdansk.com/corobic/szlak-lwa-heweliona,a,186
""

regiony.rp.pl

Co koniecznie trzeba zobaczyć?

Poniżej znajdziesz propozycję spędzenia weekendu w Gdańsku. To wspaniały wstęp do poznania miasta i pozostania na dłużej.

Wieczorny rekonesans – 2,5 godz.

Kiedy tylko zrzucisz bagaże w hotelu lub na kwaterze, odpocznij trochę. Byle nie za długo, bo bardzo blisko czekają na Ciebie fantastyczne atrakcje. Zdecydowanie warto wybrać się wieczorem do Głównego Miasta (którego serce to wspomniany wcześniej Trakt Królewski). Koniecznie odwiedź ul. Długą i Długi Targ oraz romantyczną ulicę Mariacką. Znajdziesz tam niezwykłą, wieczorną atmosferę tworzoną przez niezliczone kamienice oraz licznych artystów ulicznych i ciepłe, wieczorne światła latarni. Znajdziesz tam też ogromny wybór restauracji by zjeść wyjątkową kolację. Pamiętaj – o zmroku ulice wyglądają inaczej niż w dzień – warto tego doświadczyć.

""

regiony.rp.pl

Dzień drugi/Dzień II/ Sobota

Zwiedzamy Miasto – 4-10 godz.

Wyspany i po dobrym śniadaniu? Jeśli tak, to nie trać czasu i wyruszaj na przygodę! Zacznij od Traktu Królewskiego – na jego początku, w imponującym budynku Katowni, znajduje się wspaniałe Muzeum Bursztynu – skarbu Gdańska. Następnie skieruj się w stronę ul. Długiej i przejdź pod majestatyczną Złotą Bramą. W jej wnętrzu znajdziesz zdjęcia Gdańska z roku 1945. Morze ruin, które gigantycznym nakładem czasu, pracy i środków przywrócono do stanu pierwotnej świetności.

Następnie, po zaledwie 50 metrach, znajdziesz Dom Uphagena. To część Muzeum Gdańska, która pozwoli Ci zobaczyć jak przed wiekami żyli gdańszczanie. Kieruj się dalej w stronę Długiego Targu, a zobaczysz piękny Ratusz Głównego Miasta – obecnie muzeum oraz Fontannę Neptuna, z którym po prostu trzeba zrobić sobie zdjęcie. Zaraz za Neptunem ujrzysz Dwór Artusa – jego wnętrza niezmiennie zachwycają. Dalej znajduje się Zielona Brama i Motława. Z Zielonego Mostu rozciąga się najbardziej „pocztówkowy” widok w całym mieście. Skręć w lewo, a za chwilę będziesz pod Żurawiem. Warto wówczas wejść w pobliską ul. Mariacką z jej bursztynowymi kramami. Na jej końcu znajduje się majestatyczna świątynia – Bazylika Mariacka.

Na obiad wpadnij na Wyspę Spichrzów. Miejsce, które zyskało nowe życie po niedawno zakończonej renowacji, obfituje w restauracje z kuchniami całego świata oraz kafejki.

Jeśli będziesz miał jeszcze siłę, można rozważyć kilka opcji. Tak – Gdańsk jest zbyt duży i fascynujący by odwiedzić wszystkie jego atrakcje w 1 weekend.

Możesz udać się do muzeów – nowoczesnego Muzeum II Wojny Światowej, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Narodowego z arcydziełem „Sąd ostateczny” Hansa Memlinga lub do Teatru Szekspirowskiego z otwieranym dachem.

Inna opcja to rejs na Westerplatte – do miejsca gdzie rozpoczął się największy i najbardziej krwawy konflikt w dziejach ludzkości i które jest milczącym świadectwem bohaterstwa Żołnierza Polskiego.

Możesz też udać się na spokojne łono natury – do Parku Oliwskiego z jego wspaniałą Katedrą (koncerty organowe) lub wjechać na szczyt najwyższego budynku w północnej Polsce – Olivia Star.

Wieczorem warto ponownie pospacerować romantycznymi uliczkami Głównego Miasta i zjeść wyborną kolację w jednej w niezliczonych, w tym miejscu, restauracji.

""

regiony.rp.pl

Dzień trzeci/Dzień III/ Niedziela

Ostatnie wrażenia przed powrotem – 5 godz.

Skoro świt, zjedz śniadanie i udaj się na plażę! Cudowne, szerokie i piaszczyste plaże wręcz zachęcają do spacerów, podobnie jak Molo w Brzeźnie. Latem Bałtyk zaprasza do kąpieli i wbrew wielu głosom, woda w Zatoce Gdańskiej wcale nie jest zimna, a w niektórych miejscach jej przejrzystość i barwa mogą konkurować z Morzem Śródziemnym! Przekonaj się sam.

Jeśli nie jesteś fanem plażowania to wypożycz rower i udaj się na tereny Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego lub do ZOO. Północ Polski to płaski teren? Jeśli tak Ci się wydaje to zmienisz zdanie jadąc jedną z licznych, wręcz górskich, serpentyn pomiędzy wzgórzami morenowymi.

Teraz czas jeszcze na posiłek i możesz ruszać w drogę powrotną do domu. Hej! To doskonała okazja, aby zaplanować kolejny pobyt w Gdańsku. Jest tu przecież jeszcze tyle miejsc do odkrycia…

Jesteśmy przekonani, że pobyt w ponad 1000-letnim Gdańsku będzie dla Ciebie wspaniałym doświadczeniem. Mamy też nadzieję, że będziesz chcieć więcej! Jeśli tak, to pamiętaj: prastare, hanzeatyckie miasto Gdańsk zawsze ma nowe, cudowne tajemnice i miejsca do odkrycia. Spróbuj je odnaleźć podczas wielkiej przygody, jaką jest każda wizyta w Grodzie Neptuna.

""

regiony.rp.pl

Materiał Promocyjny