Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Ponad 22 hektary ziemi wartej przeszło 18,5 mln zł przekazał kilka dni temu nieodpłatnie samorządowi województwa Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Już niebawem ruszy w tym miejscu budowa nowego szpitala onkologicznego, który będzie przyjmował pacjentów z całego regionu. W uroczystym podpisaniu aktu notarialnego uczestniczyli premier Mateusz Morawiecki oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski.

– Jesteśmy w trakcie procedury wyłaniania wykonawcy programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego szpitala. To dokument, dzięki któremu generalny wykonawca – którego wybierzemy w odrębnym postępowaniu – zyska precyzyjne informacje w zakresie projektu i samej budowy szpitala – mówił podczas podpisania dokumentu marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców.

– Dziś staliśmy się właścicielem działki, na której powstanie szpital. To kluczowy moment dla całego procesu inwestycyjnego – podkreślił marszałek.

Dobre skomunikowanie

Szpital powstanie z połączenia Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Teren, na którym powstanie, leży u zbiegu ulicy Kosmonautów i Trasy Stabłowickiej na wrocławskich Żernikach. Takie umiejscowienie zapewnia dobre skomunikowanie zarówno z miastem, jak i z całym województwem dolnośląskim – dzięki możliwości dojazdu z trzech stron oraz bliskości autostrady A4 i autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Oprócz szpitala powstaną w tym miejscu obszary zieleni i rekreacji dla pacjentów oraz parking na około 1800 pojazdów wraz z drogami dojazdowymi oraz obiekty techniczne. Projekt nowego szpitala onkologicznego w zakresie samej lokalizacji szpitala na działce, jak i rozplanowania jego funkcji zakłada możliwość późniejszej rozbudowy wynikającej ze zmieniających się potrzeb w tym zakresie.

– Decyzja o przekazaniu gruntów otwiera przed nami kolejny etap realizacji inwestycji. Przekazując grunty pod budowę, premier Mateusz Morawiecki zadeklarował wsparcie inwestycji w wysokości ok. 300 mln zł, co jest dla nas kluczowe – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. – Złożyliśmy już w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wieloletni program inwestycyjny, który doskonale wpisuje się w narodową strategię onkologiczną.

Integracja usług medycznych

Warto przypomnieć, że nowy szpital onkologiczny powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie także stosunkowo nowego Dolnośląskiego Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka. Budowa tego nowoczesnego obiektu zakończyła się w 2014 roku, a szpital przeniósł się do niego zaledwie w 2015 roku. Powstanie nowego szpitala onkologicznego sprawi więc, że na tym terenie zostanie skupiony szeroki zakres usług medycznych dla mieszkańców całego regionu.

Warto podkreślić, że budowa nowego szpitala onkologicznego jest jednym z priorytetów inwestycyjnych dla samorządu województwa w obecnej kadencji. Działalność medyczna placówki będzie prowadzona w ramach tzw. unitów, czyli obszarów wyspecjalizowanych w diagnostyce i leczeniu chorób określonych organów, np. nowotworów piersi, nowotworów układu moczowego, nowotworów płuc, pulmonologii nieonkologicznej czy hematologii.

Przetarg na wykonawcę wspomnianego programu funkcjonalno-użytkowego dla nowego szpitala onkologiczno-pulmunologiczno-hematologicznego Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu ogłosiło w październiku ubiegłego roku. Taki obowiązek przewiduje ustawa – Prawo zamówień publicznych przy przyjętej realizacji projektu w formule zaprojektuj–wybuduj–sfinansuj.

– Przygotowujemy się do podpisania umowy z wykonawcą planu funkcjonalno-użytkowego. Sam plan poznamy pod koniec roku. Później jego autor będzie doradzał przy wyborze generalnego wykonawcy inwestycji. Wszystko po to, żebyśmy mieli pewność, że nowy szpital będzie spełniał najwyższe standardy i jak najszybciej zacznie służyć mieszkańcom regionu – podkreśla Cezary Przybylski.

Kolejne kroki

Program funkcjonalno-użytkowy to obszerny dokument, który będzie zawierać szczegółowe wytyczne dla generalnego wykonawcy w zakresie zaprojektowania i technicznej budowy szpitala. Dodatkowo określi też obowiązki i odpowiedzialność generalnego wykonawcy w zakresie kosztów, terminów i technologii robót budowlanych. Program zapewniać będzie posiadanie przez inwestora dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia projektowania, takich jak decyzje środowiskowe, techniczne warunki przyłączenia mediów czy decyzje o ewentualnej wycince drzew.

Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca programu według zamówienia będzie odpowiadał także za koncepcję architektoniczną, koncepcję wielobranżową (koncepcja architektoniczna plus instalacje – BIM building information modeling), czyli zaprojektowaną w cyfrowym trójwymiarze oraz koncepcję zastosowania odnawialnych źródeł energii.

– To kolejny krok do realizacji tak ważnej dla województwa dolnośląskiego inwestycji, mającej na celu profesjonalne leczenie pacjentów onkologicznych, pulmonologicznych i hematologicznych – mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Nowy szpital będzie realizował współczesne trendy w onkologii, pulmonologii i hematologii, promując standardy terapeutyczne oparte na współpracy wielodyscyplinarnych zespołów specjalistów, których zadaniem jest wspólne opracowanie i dostarczenie leczenia oraz profilaktyki. Rozpoczęcie umowy na zaprojektowanie i budowę nowego centrum onkologicznego przewidywane jest na I kw. 2021 r.

Silny ośrodek onkologiczny

Co oznacza powstanie nowoczesnego centrum onkologiczno-pulmonologiczno-hematologicznego?

– Dzięki projektowi powstanie silny ośrodek onkologiczny, zapewniający z jednej strony kompleksową opiekę – diagnostykę, terapię i rehabilitację – pacjentom cierpiącym na schorzenia nowotworowe, a z drugiej rozwój działalności dydaktycznej oraz naukowo-badawczej.

– Szpital pomieści maksymalnie ok. 700 łóżek, a przewidywana roczna liczba hospitalizacji ma wynieść ok. 32 tys. Powstanie tu blok operacyjny, liczący 10–12 sal, w których rocznie przeprowadzanych będzie około 10 tys. zabiegów. Z kolei przewidywana roczna liczba świadczeń ambulatoryjnych wynosi ok. 200 tys. Szpital ma zatrudniać 1800 pracowników, a koszt jego budowy, wraz z wyposażeniem, szacowany jest na ok. 700 mln zł.

– Docelowo do nowego obiektu przeniesione zostaną wszystkie oddziały, poradnie i pracownie Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych oraz Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.

– Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego