Nowoczesny Transport

W ostatnich latach Rzeszów systematycznie powiększał flotę autobusów ekologicznych. Obecnie posiadamy 84 autobusów zasilanych gazem ziemnym. Pojazdy wyposażone są w monitoring, system zliczania pasażerów wsiadających i wysiadających, biletomaty, system multimedialnej informacji pasażerskiej prezentujący informacje o kolejnych przystankach oraz ogłoszenia kulturalne i społeczne. Zastosowano także system zapowiedzi głosowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz napisy w języku Braille’a dla niedowidzących. Wprowadzono również Elektroniczny Pobór Opłat (E-Bilet). Podróżni mają do dyspozycji biletomaty stacjonarne, biletomaty mobilne zamontowane w autobusach, jak również sklep internetowy, a także aplikacje mobilne służące do zdalnego zakupu biletów. Flota ekologicznych, gazowych autobusów stale się powiększa. W tym roku przybędzie jeszcze 40 nowych pojazdów tego typu.

Autobusy elektryczne

W ubiegłym roku na rzeszowskie ulice wyjechały pierwsze autobusy elektryczne. Przedmiotem umowy pomiędzy Miastem Rzeszów a firmą Solaris była dostawa 10 sztuk fabrycznie nowych, niskopodłogowych zasilanych energią elektryczną autobusów komunikacji miejskiej Solaris Urbino 12 oraz budowa stacji do ich ładowania – wolnego przy ul. Lubelskiej (10 stanowisk) oraz szybkiego przy ul. Grottgera (2 stanowiska). Autobusy te przeznaczone są  do obsługi linii miejskich o numerach linii 0A i 0B charakteryzujących się układem zamkniętej pętli długości 9,2 km każda i odpowiednio 20 i 19 przystankami na danej linii.

W związku z zawartym w 2017 r. porozumieniem pomiędzy Miastem Rzeszów a Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, flota autobusów elektrycznych będzie systematycznie powiększana. Porozumienie dotyczy współpracy przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych, innowacyjnych technologii w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.

W listopadzie 2019 r. został podpisany aneks do ww. porozumienia, w ramach którego Rzeszów zakupi co najmniej 2 autobusy elektryczne (10 i 18-metrowy), a także 1 autobus 10-metrowy, którego energia do napędu pochodzić będzie z pokładowych wodorowych ogniw paliwowych.

Wypożyczalnia samochodów elektrycznych

W grudniu 2019 r. została uruchomiona pierwsza w Rzeszowie wypożyczalnia samochodów elektrycznych.

Rzeszowski Inteligentny System Transportowy (RIST).

Jego centralnym informatycznym punktem jest Zintegrowany System Zarządzania Ruchem i Transportem Publicznym. Jego zadaniem jest bieżący nadzór nad prawidłowym przebiegiem wykonywania zadań przewozowych MPK. Dzięki lokalizacji GPS autobusów uzyskano wgląd w aktualną sytuację na drogach i dostosowanie transportu do ruchu na ulicach miasta. W trakcie jazdy i na każdym przystanku System zbiera pełne dane z ponad 20 różnych czujników w autobusach m. in.  lokalizacji pojazdu i jego prędkości.

Przystanki

Rzeszów jako pierwsze miasto w Polsce wprowadził innowacyjne i nowoczesne wiaty przystankowe klimatyzowane latem i ogrzewane zimą, których zasilanie wspomagają ogniwa fotowoltaiczne, co obniża koszty ich eksploatacji. Jako elementy szklane (wypełnienie ścian i dachu) zastosowano szyby zespolone wykonane z laminowanego szkła hartowanego. Na dachu i w gablocie na rozkłady jazdy umieszczone jest oświetlenie LED. Wprowadzono również pasy ruchu przeznaczone dla autobusów (bus-pasy).

Porozumienie Miasta Rzeszów z firmą Microsoft na rzecz nowoczesnej edukacji w mieście

W ramach podpisanego porozumienia Miasto Rzeszów i firma Microsoft podejmują współpracę mającą na celu polepszenie warunków i sposobu nauczania we wszystkich rzeszowskich szkołach poprzez wprowadzenie najnowszych rozwiązań informatycznych zarówno w obszarze nauczania jak i zarządzania placówkami. Od października 2018 roku każdy z 3600 nauczycieli oraz 30 tysięcy uczniów wszystkich szkół publicznych w Rzeszowie uzyska bezpłatny dostęp do oprogramowania Office 365 oraz prawo do jego instalacji na 5 komputerach, 5 tabletach oraz 5 smartfonach. Dzięki temu młodzież i pedagodzy mają możliwość swobodnego korzystania z najnowszych rozwiązań chmurowych Microsoft w szkole, w domu i w każdym innym miejscu, z którego przychodzi im się uczyć bądź pracować. Jest to pierwszy efekt wspólnego wdrażania Pakietu Innowacyjna Edukacja w mieście. W ramach pakietu Office 365 uczniowie i nauczyciele z Rzeszowa mają dostęp do następujących programów: Word, Excel, Outlook, Power Point, OneNote, Publisher, Access, One Drive, Exchange, Skype, Teams, Sway, Forms oraz Stream.

Minecraft Demo Day w Rzeszowie

W czerwcu 2019 r. uczniowie rzeszowskich szkół wzięli udział w warsztatach edukacyjnych Minecraft: Education Edition – w wirtualnym świecie gry zbudowali przyszłe oblicze miasta Rzeszów. Wydarzenie realizowane było przez Urząd Miasta ze współpracy z Microsoft oraz partnerską szkołą programowania dla dzieci MindCloud, przy wsparciu firmy DELL, która dostarczyła laptopy do przeprowadzenia warsztatów. Celem wydarzenia była promocja projektu Innowacyjna Edukacja, w ramach którego w szkołach podstawowych w Rzeszowie dla chętnych uczniów zostały zorganizowane zajęcia pozalekcyjne z informatyki, których przedmiotem była nauka programowania w oparciu o popularną grę Minecraft.

Sieć 5G

5 lipca 2019 r. Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc podpisał list intencyjny z przedstawicielami trzech firm (Exatel, Fibrain, Varioedge) w sprawie partnerstwa, którego celem są prace badawcze i wdrożeniowe technologii 5G w Rzeszowie. Pierwszym projektem będzie autonomiczny autobus, który będzie woził rzeszowian na jednej z tras. Pojazdy autonomiczne wymagają sieci o szczególnych parametrach – musi ona być niezawodna, elastyczna, o krótkim czasie opóźnienia i zawsze dostępna. Żeby pojazd mógł poruszać się samodzielnie i bezpiecznie po drogach publicznych, musi wykorzystywać m.in. komunikację V2X (ang. vehicle to everything). Za jej pomocą zbiera on informacje o trasie, innych uczestnikach ruchu drogowego, oraz wysyła dane diagnostyczne i kontrolne do systemu zarządzania ruchem. Sieć 5 generacji to narzędzie niezbędne do funkcjonowania, a przede wszystkim szybkiego rozwoju współczesnego miasta typu SMART CITY. Pozwala ściągać dane z co najmniej 10 krotnie większą prędkością niż obecnie 4 generacji LTE, znane nam z komórek. By to było szybko możliwe miasto udostępni własne zasoby, przede wszystkim miejsca do umieszczania mikronadajników 5G wraz z zasilaniem – które mają niewielką moc promieniowania ale i niewielki zasięg – około 200 – 300 metrów. Bardzo istotny jest aspekt pełnej kontroli przez merytoryczne komórki samorządowe miejskie nad wszystkimi nadajnikami 5G tak, by żaden z parametrów ich pracy nie przekroczył dopuszczalnych wartości. Ta ciągła i pełna kontrola sieci bezpośrednio przez społeczeństwo gwarantuje, że instalacja 5G w Rzeszowie będzie przede wszystkim w pełni bezpieczna dla wszystkich mieszkańców.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Ożywienie na rynku pracy? W południowo-zachodniej Polsce

Budownictwo jest sektorem, gdzie są już widoczne oznaki sezonowego ożywienia. W najnowszym barometrze agencji zatrudnienia ...

Uzdrowiciel z Pomorza oferował lek na koronawirusa. Wylądował w areszcie

Tymczasowym zatrzymaniem przez policję skończyła się dla Tomasza D. – lokalnego polityka PSL, muzyka ...

Zostań Wiedźminem w weekend. W Grodźcu i Mosznej poczujesz się jak Geralt

Do zamku w Mosznej i Grodźcu przyjeżdżały już osoby z pięciu kontynentów i ponad ...

„Żal serce ściska”. W tych miejscowościach wirus dokumentnie przetrzebił biznes

Włodarze kurortów biją na alarm. Bez wsparcia rządu za dwa lata większość przestanie istnieć. ...

Przy otwieraniu ofert nie może być wątpliwości

Procedury przetargowe muszą być jawne, tak aby nie naruszać uczciwej konkurencji i równego traktowania ...

Dekomunizacja nie znika z wokand sądowych

Samorządy dalej walczą z przymusową zmianą nazw ulic i placów. Nie chcą z tabliczek ...