Kolor ma znaczenie. Śnieżka wspiera rozwój dzieci i młodzieży

Dzięki udziałowi w programie Śnieżki „Koloratorium”, już w 14 szkołach podstawowych z całej Polski pracownie biologiczno-chemiczne zamieniły się w kolorowe, profesjonalnie wyposażone minilaboratoria. Realizowane przez FFiL Śnieżka SA działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu wspierają edukację, promują aktywne spędzanie wolnego czasu wśród dzieci i poprawiają warunki pobytu najmłodszych pacjentów na oddziałach dziecięcych szpitali.

Kolor ma znaczenie – wywołuje uśmiech, może mieć pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i potrafi odmienić wygląd każdego wnętrza. Radosne barwy odgrywają ważną rolę w akcjach społecznych, w które Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA angażuje się od początku działalności. Wykorzystując wieloletnie doświadczenie w dziedzinie chemii i czerpiąc z bogactwa kolorów, Śnieżka stworzyła swój najnowszy program  – „Koloratorium”.

Pracownie marzeń dla polskich szkół

Ideą „Koloratorium” jest zapewnienie młodym ludziom jak najlepszych warunków do zdobywania wiedzy i rozwijania naukowych pasji. W każdym dziecku drzemie przecież mały odkrywca, a przeprowadzanie eksperymentów to świetna zabawa, która przy odrobinie kreatywności może mieć wymiar praktyczny i edukacyjny. Pilotażowa edycja „Koloratorium” odbyła się w 2018 roku na terenie województwa podkarpackiego. W jej efekcie, trzy pracownie biologiczno-chemiczne w szkołach z tego regionu zamieniły się w nowocześnie urządzone i kolorowe minilaboratoria.

Po sukcesie pierwszej odsłony programu przyszedł czas na akcję ogólnopolską, która wystartowała w listopadzie 2018 roku. W rywalizacji o profesjonalne wyposażenie minilaboratoriów zmierzyło się tym razem ponad 100 szkół z małych miejscowości z całej Polski. Ich podopieczni, przy wsparciu nauczycieli, zdobywali punkty dla swoich placówek, realizując wskazane aktywności. Ostatecznie 22 maja br. jury wyłoniło 11 zwycięskich placówek. Trafiły do nich nagrody główne w postaci nowoczesnych, profesjonalnie wyposażonych pracowni od Śnieżki.

We wrześniu, w szkołach w Kostrzy (woj. dolnośląskie), Lipinach (woj. podkarpackie) i Zbiersku (woj. wielkopolskie), które zajęły najwyższe miejsca w finale „Koloratorium”, odbyły się oficjalne otwarcia z udziałem przedstawicieli Śnieżki i lokalnych społeczności. W placówkach zorganizowano Dni Otwarte, tak, aby uczestnicy wydarzeń mogli podziwiać nowoczesne, kolorowe sale. Pracownie zostały gruntownie odnowione przy użyciu produktów Śnieżki. Na ścianach, oprócz pięknych kolorów, pojawiły się również elementy dekoracyjne związane z motywami biologiczno-chemicznymi. Uczniowie wzięli także udział w inspirujących zajęciach pokazowych prowadzonych przez dr hab. Aleksandrę Ziembińską-Buczyńską z Politechniki Śląskiej, która ma na swoim koncie tytuł Popularyzatora Nauki 2018.

W każdej z 11 zwycięskich placówek znalazło się kompletne wyposażenie o wartości 30 000, 15 000 lub 10 000 zł, w zależności od zajętego miejsca. Ich podopieczni mogą teraz pogłębiać swoją wiedzę w zupełnie nowych salach, przeprowadzając pasjonujące eksperymenty pod okiem pedagogów. W ramach „Koloratorium” odbył się także konkurs indywidualny dla uczniów, którzy nadesłali ponad 3500 prac plastycznych i literackich. Już niebawem ruszy III edycja „Koloratorium”, dzięki której młodzi odkrywcy z kolejnych szkół będą mogli zdobyć pracownie marzeń.

Kolorowo na boiskach i w szpitalach

Śnieżka jako firma zaangażowana społecznie, realizuje także inne projekty z zakresu CSR. W ramach programu „Dziecięcy świat w kolorach” od 2005 roku nowe, kolorowe oblicze zyskało już 30 oddziałów dziecięcych szpitali w całej Polsce. Odnawianie przestrzeni, w których leczone są dzieci i zamienianie ich w baśniowy świat, obok wymiaru praktycznego ma także znaczenie terapeutyczne. Artystyczne zdobienie ścian barwnymi motywami jest też zawsze poprzedzone odpowiednim przygotowywaniem i malowaniem całego oddziału,  w efekcie czego powstają przyjazne wnętrza jak z bajki. Dzięki projektowi „Kolorowe boiska… czyli Szkolna Pierwsza Liga”, 11 szkół z małych miejscowości zdobyło zaś wielofunkcyjne boiska od Śnieżki, pozwalające dzieciom na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i komfortowe uprawianie sportu.

***

Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA to firma z ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku chemii budowlanej i wiodąca spółka w Grupie Kapitałowej Śnieżka, czołowy producent farb i lakierów w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jej kluczowe marki to: Śnieżka, Magnat, Vidaron, Foveo Tech, Beston i Rafil. To jedyna firma z branży notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych i jedyna kontrolowana przez polski kapitał. Przedsiębiorstwo od początku swojego istnienia tworzy programy ważne społecznie i wpływające na rozwój lokalnych społeczności.

Mogą Ci się również spodobać

Teatry nie przeniosą się do internetu

Ponieśliśmy ogromne straty, ale pandemia uzmysłowiła raz jeszcze, co jest istotą teatru, czyli wyjątkowy, ...

Zamieszanie z tramwajem dla stolicy

Przeciąga się finalizacja kontraktu na dostawę 213 pojazdów dla Tramwajów Warszawskich.

Prezydent Wrocławia: Duże miasto jest niczym transatlantyk

Trwa rywalizacja o inwestycje nowych firm, ale dzisiaj przede wszystkim gra toczy się o ...

Wejście do stacji Targówek Mieszkaniowy

Warszawskie metro coraz dłuższe

Na warszawskim Targówku są już gotowe nowe stacje metra. Na Woli trwa ich wykańczanie. ...

Krzysztof Kosiński: Luzowanie obostrzeń może być terytorialne

Należy zmienić filozofię odmrażania życia społeczno-gospodarczego. Trzeba wprowadzić luzowanie reguł w sposób obszarowy, terytorialny. ...

Trójmiasto bez miejskich rowerów. Inne miasta też mają problemy

Władze Obszaru Metropolitalnego Gdańsk Gdynia Sopot wypowiedziały umowę spółce Next Bike Tricity. A ona ...