Po tej tragedii MSWiA zapowiada wyrywkowe kontrole w piwnicach, a samorządy już dziś przypominają czego nie można trzymać w tych pomieszczeniach.
- Nie mogą się tam znajdować butle gazowe (np. turystyczne), płyny łatwopalne m.in. paliwa, smoły, wysoce palne alkohole, chemikalia, puste opakowania po farbach, lakierach itp. czy opony samochodowe - wylicza Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego magistratu.
Urzędnik dodaje, że w piwnicach nie można też trzymać akumulatorów elektrycznych - sprawnych bądź zużytych, pozostałości roślinnych (np. gałęzi lub chrustu), oraz urządzeń oraz instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą się rozgrzać do temperatury 100 st. C.
Poznań: Śledztwo w sprawie pożaru i wybuchu w kamienicy
W poniedziałek rozpocznie się rozbiórka kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu. Ma ona potrwać maksymalnie miesiąc – zapowiedział w środę nadzór budowlany. Nakaz został nałożony na zarządcę budynku. Rozebrane zostaną wszystkie pozostałości znajdujące się powyżej poziomu piwnic. Nadzór budowlany zgodził się, by pozostawić część podziemną: fundamenty i piwnice.
Czytaj więcej
W nocy podczas pożaru kamienicy w centrum Poznania doszło do co najmniej jednego wybuchu. Rannych zostało czternaście osób, w tym jedenastu strażaków. Dwaj strażacy zostali uwięzieni w gruzowisku. Premier Donald Tusk podał, że poszukiwani strażacy zginęli.