Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?

W poniedziałek ma ruszyć rozbiórka kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu, gdzie w nocy z 24 na 25 sierpnia doszło do pożaru i eksplozji w piwnicy. Zginęło dwóch strażaków, a kilkanaście osób zostało rannych.

Publikacja: 29.08.2024 13:00

W Poznaniu ewakuowano kamienice sąsiadujące z budynkiem, w którym doszło do wybuchu

W Poznaniu ewakuowano kamienice sąsiadujące z budynkiem, w którym doszło do wybuchu

Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Po tej tragedii MSWiA zapowiada wyrywkowe kontrole w piwnicach, a samorządy już dziś przypominają czego nie można trzymać w tych pomieszczeniach.

- Nie mogą się tam znajdować butle gazowe (np. turystyczne), płyny łatwopalne m.in. paliwa, smoły, wysoce palne alkohole, chemikalia, puste opakowania po farbach, lakierach itp. czy opony samochodowe - wylicza Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego magistratu.

Urzędnik dodaje, że w piwnicach nie można też trzymać akumulatorów elektrycznych - sprawnych bądź zużytych, pozostałości roślinnych (np. gałęzi lub chrustu), oraz urządzeń oraz instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą się rozgrzać do temperatury 100 st. C.

Poznań: Śledztwo w sprawie pożaru i wybuchu w kamienicy

W poniedziałek rozpocznie się rozbiórka kamienicy przy ulicy Kraszewskiego w Poznaniu. Ma ona potrwać maksymalnie miesiąc – zapowiedział w środę nadzór budowlany. Nakaz został nałożony na zarządcę budynku. Rozebrane zostaną wszystkie pozostałości znajdujące się powyżej poziomu piwnic. Nadzór budowlany zgodził się, by pozostawić część podziemną: fundamenty i piwnice.

Czytaj więcej

Pożar i wybuch w Poznaniu. Tragiczny finał poszukiwań, strażacy nie żyją

Poza tym prace ręczne będą odbywały się przede wszystkim w miejscach, które bezpośrednio łączą się z sąsiednimi kamienicami. Rozbiórka ma zostać przeprowadzona tak, by pobliskie budynki nadawały się znów do zamieszkania.

Poznańska prokuratura wszczęła śledztwo "w sprawie sprowadzenia pożaru zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, w wyniku którego śmierć poniosło dwóch strażaków". Na razie przyczyna pożaru i wybuchu nie jest znana. Wiadomo, że w piwnicy działał punkt, w którym regenerowano stare akumulatory. Przy spalonej kamienicy biegły znalazł rozrzucone akumulatory.

Do czasu zakończenia prac rozbiórkowych na ul. Kraszewskiego obowiązywać będzie tzw. strefa zero. Obecne będą tam również służby zabezpieczające ten teren.

W piwnicy nie można trzymać materiałów takich jak benzyna, fajerwerki, butle z gazem czy stare akumulatory

W środę po południu ewakuowano mieszkańców kamienicy przy ulicy Kraszewskiego 13 w Poznaniu. To budynek naprzeciwko tego, który spłonął. Dopiero po rozbiórce spalonej kamienicy do swoich mieszkań będą mogli też powrócić mieszkańcy budynków bezpośrednio z nią sąsiadujących.

Co zrobić, gdy zauważy się coś niepokojącego w piwnicy?

Po poznańskiej tragedii MSWiA apeluje do mieszkańców, by sami sprawdzili, co mają w piwnicach. Nie można trzymać tam między innymi materiałów takich jak benzyna, fajerwerki, butle z gazem czy stare akumulatory. Resort apeluje też do zarządców budynków, by instalowali czujki czadu i dymu, a w razie wątpliwości, żeby pytali o to strażaków.

Za kilka tygodni mają ruszyć zapowiadane przez MSWiA wyrywkowe kontrole piwnic. Na razie nie wiadomo jak szerokie będą. Nie jest wykluczone, że potrzebne będą zmiany w przepisach. Docelowo kontrole piwnic mają prowadzić przede wszystkim strażnicy miejscy we współpracy z jednostkami samorządu.

Do działań przystąpiły też samorządy. „Mając na uwadze ostatnie tragiczne zdarzenie z Poznania, miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu przesłało do wszystkich administratorów budynków pismo przypominające o stosowaniu się do zasad przeciw pożarowych” - podał wrocławski magistrat.

Urzędnicy podkreślają, że wszystko po to, aby uczulić mieszkańców i zadbać o wspólne bezpieczeństwo. „Jest niezwykle ważne, aby każdy mieszkaniec danego budynku był uważny na sprawy związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Chodzi przecież o zdrowie i życie wszystkich osób mieszkających pod danym adresem” – tłumaczy wrocławski ratusz. Ratusz apeluje też do mieszkańców, by reagowali w sytuacji, gdy widzą, że sąsiedzi przechowują łatwopalne przedmioty. Urzędnicy proszą, by zgłaszać to odpowiednim organom. Zgłoszenia przyjmuje miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego: telefonicznie pod numerem (71) 770 22 22 lub mailowo na adres czk@um.wroc.pl.

Urzędnicy uświadomią mieszkańców ws. profilaktyki przeciwpożarowej

Wyczulone są też inne samorządy. - W regulaminie porządku obowiązującym w budynkach, którymi zarządza miasto, widnieje zapis, czego nie należy przechowywać w piwnicach, aby nie stwarzać zagrożenia np. pożarowego – przypomina Patrycja Piekoszewska, z krakowskiego magistratu. Przypomina przy tym, że lokal mieszkalny, podobnie jak przynależna do niego piwnica, mogą być w świetle przepisów prawa kontrolowane doraźnie w uzasadnionych przypadkach.

- Zarząd Budynków Komunalnych niezwłocznie podejmuje działania w sytuacji otrzymania informacji, że w lokalu, w piwnicy lub innej części nieruchomości, składowane są rzeczy mogące stwarzać zagrożenie pożarowe, sanitarne lub inne - zapewnia urzędniczka z Krakowa.

Biuro prasowe łódzkiego ratusza zauważa, że na razie nie została jeszcze ustalona przyczyna pożaru kamienicy przy ul. Kraszewskiego w Poznaniu. „Tym niemniej Zarząd Lokali Miejskich w Łodzi w trosce o dobro i zdrowie mieszkańców planuje przeprowadzić akcję informacyjną w zakresie profilaktyki przeciwpożarowej. Chcemy, aby informacja kierowana do mieszkańców uwzględniła także ustalenia śledczych z Poznania” – poinformowali nas urzędnicy z Łodzi.

Po tej tragedii MSWiA zapowiada wyrywkowe kontrole w piwnicach, a samorządy już dziś przypominają czego nie można trzymać w tych pomieszczeniach.

- Nie mogą się tam znajdować butle gazowe (np. turystyczne), płyny łatwopalne m.in. paliwa, smoły, wysoce palne alkohole, chemikalia, puste opakowania po farbach, lakierach itp. czy opony samochodowe - wylicza Mikołaj Czerwiński z wrocławskiego magistratu.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Jak przebiegać będą w Polsce obchody Święta Wojska Polskiego?
Społeczności lokalne
Skocz do wody dla ochłody. Powstają nowe baseny odkryte i kąpieliska miejskie
Społeczności lokalne
Masz wyrzucić? To lepiej wymień się słoikiem
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne