Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?

W Święta Wielkanocne nikt nie musi być sam! W wielu miastach w Polsce w sobotę oraz w niedzielę zostaną zorganizowane świąteczne śniadania dla potrzebujących.

Publikacja: 30.03.2024 07:07

W wielu miastach w Polsce w sobotę oraz w niedzielę zostaną zorganizowane świąteczne śniadania dla p

W wielu miastach w Polsce w sobotę oraz w niedzielę zostaną zorganizowane świąteczne śniadania dla potrzebujących

Foto: Adobe Stock

- Ten niedzielny poranek dla wielu chrześcijan jest czasem zwycięstwa dobra nad złem, życia nad śmiercią. Myślę, że dla nas wszystkich, wierzących i niewierzących, jest bardzo istotne, abyśmy czuli pewne przesilenie dobra – że dobro może zwyciężyć, a bliskość z drugim człowiekiem jest wymiarem tego dobra – podkreśla ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor Centrum Służby Rodzinie w Łodzi.

Namiastka rodzinnej atmosfery. Jak wyglądają świąteczne śniadania dla potrzebujących?

Tradycyjne Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych, bezdomnych oraz potrzebujących organizowane przez Caritas Archidiecezji Gdańskiej odbędzie się w Wielką Sobotę, 30 marca o godz. 9 w Hali 100-lecia ul. Jakuba Goyki 7 w Sopocie.

Także w Lublinie podobne spotkanie zaplanowano w Wielką Sobotę o godz. 10 na dziedzińcu siedziby Caritas Archidiecezji Lubelskiej przy al. Unii Lubelskiej 15.

- Tego dnia zjednoczymy się we wspólnej modlitwie, symbolicznie podzielimy się jajkiem, złożymy sobie życzenia i razem będziemy cieszyć się ze Zmartwychwstania, bez poczucia odrzucenia, czy osamotnienia. Chcemy dać ludziom choć namiastkę rodzinnej i ciepłej atmosfery, bo wiemy że dla niektórych to Śniadanie Wielkanocne będzie jedynym świątecznym spotkaniem, w gronie życzliwych ludzi - przekazała Gabriela Sadowska, Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Podczas spotkania wszyscy przybyli goście otrzymają także paczki jako wsparcie na kolejne dni świąt. Zostały one przygotowywane m.in. z produktów zgromadzonych podczas XXIV Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak. Pomagam!”, na której zebrano 7177 kg żywności.

Najpierw msza, później śniadanie. Ile osób może skorzystać z tej formy pomocy?

W stolicy Wielkopolski wielkanocne śniadanie szykują siostry Elżbietanki wspólnie z Caritas Poznań - dla 1200 osób wśród których będą seniorzy i bezdomni, osoby samotne i chore. Zakonnice ugoszczą potrzebujących w prowadzonej przez siebie jadłodajni przy ulicy Łąkowej. 

Niedziela Wielkanocna rozpocznie się od uroczystej mszy świętej o godz. 8.45, po której nastąpi śniadanie wielkanocne. Ok. 400 osób będzie mogło zjeść śniadanie na terenie ogrodu Jadłodajni, gdzie zostaną postawione namioty, a w nich stoły i ławki.

Czytaj więcej

Miasta zapraszają: Spotkajmy się razem przy świątecznym stole

Natomiast 800 osób otrzyma śniadanie w formie pakietu na wynos. Każdy potrzebujący otrzyma również paczką świąteczną, w której znajdzie się żywność z długim terminem przydatności na kolejne dni.

Organizatorzy oferują również dowóz pakietów świąteczne seniorom, którzy nie są w stanie wyjść z domu i spędzą ten czas samotnie.

Caritas Poznań zachęca do włączenia się w organizację śniadania wielkanocnego poprzez udział w zbiórce na ten cel. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie caritaspoznan.pl/sniadanie.

W 2022 roku Caritas wydała w Wielkanoc posiłki dla 1145 osób, a 2023 roku świąteczne śniadanie otrzymało około 1500 potrzebujących osób.

Świąteczne paczki dają radość. „Spotkania z wolontariuszami to okazja do rozmowy”

Miejskie Śniadanie Wielkanocne dla osób potrzebujących wsparcia po raz kolejny odbędzie się w niedzielę w hali Expo (al. Politechniki 4) w Łodzi o godz. 10.

Przy wspólnym stole zasiądzie w tym roku 800 osób. Do kolejnych 200, nieopuszczających domów z powodu wieku, niepełnosprawności czy choroby trafią paczki ze świątecznymi potrawami.

W kuchni powstało dla nich m.in. 400 litrów żurku, 200 kg sałatki jarzynowej, 200 kg pieczonych mięs i tyle samo białej kiełbasy, a ugotowanych zostanie aż 1200 jaj.

- Dla ludzi, do których docieramy z paczkami, spotkania z wolontariuszami to także okazja do rozmowy i nawiązania kontaktu. Sam roznoszę paczki i nie spotkałem się nigdy z sytuacją, aby ktoś powiedział, że zawartość mu się nie podoba. Zawsze jest radość  – mówi  Piotr Kowalski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi.

Czytaj więcej

Polskie miasta organizują Wigilie dla potrzebujących

I apeluje, że jeśli znacie kogoś, kto jeszcze nie wie, a powinien dowiedzieć się o Miejskim Śniadaniu Wielkanocnym dla samotnych, to zapraszamy i czekamy. - Nikogo nie odprawimy z kwitkiem spod drzwi hali Expo – zapewnia dyr. Kowalski.

Te same potrawy, które znajdą się na stołach w Hali Expo, odpowiednio zapakowane w hermetyczne opakowania, trafią do paczek, które będą dostarczane do domów najbardziej potrzebujących łodzian przez wolontariuszy.

Otrzymają je osoby, z którymi pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej współpracują na co dzień – są to samotni łodzianie, często nie opuszczający swoich domów z powodu wieku, niepełnosprawności czy choroby.

Nie zapominajmy o samotnych. Jak można pomóc w przygotowaniach wielkanocnych śniadań dla potrzebujących?

Po raz kolejny Fundacja Wolne Miejsce wraz z miastem Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz okolicznymi miastami organizuje Metropolitalne Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych.

Spotkanie odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, w poranek wielkanocny, 31 marca o godz. 10.

- Święta to szczególny moment i ważne jest, abyśmy pamiętali przy ich okazji także o osobach samotnych, które z różnych przyczyn nie mają z kim spędzić czasu i podzielić się miłością i radością. Dlatego po raz kolejny wraz z Fundacją „Wolne Miejsce", Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz innymi miastami organizujemy Śniadanie Wielkanocne dla Samotnych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak zapewniają organizatorzy – przy przygotowaniach Metropolitalnego Śniadania Wielkanocnego każdy na pewno znajdzie coś, w czym się świetnie odnajdzie.

Do wykonania są prace w kuchni, działania przy dekoracjach hali, ustawianiu stołów, transporcie darów, przy pracach porządkowych. Potrzebne są także osoby do obsługi kelnerskiej podczas śniadania. Więcej informacji można znaleźć na profilu facebookowym Fundacji Wolne Miejsce.

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Problemy widać z daleka? Kim są zamiejscowi kandydaci w wyborach samorządowych