W polskich miastach na baseny ciągle jest popyt. Więc powstają nowe

Szczeciński aquapark „Fabryka Wody” niemal gotowy. Wkrótce otwarcie. Nowe baseny powstaną też w Poznaniu czy w Białymstoku,.

Publikacja: 11.03.2024 16:00

"Fabryka Wody" w Szczecinie

"Fabryka Wody" w Szczecinie

Foto: UM Szczecin

- Głównym czynnikiem determinującym otwarcie kompleksu jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Liczymy, że niebawem taki dokument otrzymamy – mówi Piotr Zieliński, rzecznik „Fabryki Wody”.

Szczecin: Jakie atrakcje będą czekać na gości „Fabryki Wody”?

W 2019 roku ruszyła budowa szczecińskiego kompleksu basenowo-edukacyjnego. Powstał on w ścisłym centrum miasta u zbiegu ulic Szczanieckiej i 1 Maja. Miejsce nie jest przypadkowe. Przez lata działało tam kąpielisko Gontynka, które zostało otwarte jeszcze w latach 70. XX wieku. Gdy tylko temperatura na zewnątrz rosła, tysiące mieszkańców miasta wybierało się tam na kąpiele.

W miejscu tym w ciągu trzech lat powstał nowoczesny nowoczesny aquapark z funkcjami sportowymi, rekreacyjnymi oraz elementami edukacyjnymi.

Czytaj więcej

Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?

Na największym basenie rekreacyjnym jest huśtawka wodna, boisko do siatkówki, siatki wspinaczkowe, kotara wodna, leżankami z hydromasażem, i podwodnymi gejzerami.

Przez środek obiektu przepływa rzeka, tworząca wodną kaskadę. Jest to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu naturalnych spadków terenu.

W „Fabryce Wody” jest aż 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra. Najdłuższa będzie zjeżdżalnia pontonowa (77 m). Poza tym jest zjeżdżalnia wyścigowa składająca się z dwóch symetrycznych rur o długości 59 metrów, zjeżdżalnia "Skocznia Małysza" (29 m) i zjeżdżalnia rodzinna, mierząca 14 metrów.

W „Fabryce Wody” powstało jedno z największych w Polsce saunariów, w którym jest aż 16 saun, m.in pustynna, zamkowa, kominkowa, rajska wyspa, słowiańska, marynistyczna, wulkaniczna, kinowa, hammam, a nawet klockowa, przeznaczona dla dzieci). Są też tężnie solankowe, baseny schładzające, groty śnieżne i lodowe oraz piwne łaźnie.

Obok basenów, amfiteatru i tarasu, który zimą zamieniać się będzie w lodowisko, w drugim skrzydle obiektu powstało centrum edukacyjne. Jego tematem przewodnim jest woda. Znalazło się tam miejsce na wystawy i laboratoria, w których prowadzone będą eksperymenty.

Ofertę sportową w „Fabryce Wody” uzupełnia strefa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią oraz kortami do squasha.

„Fabryka wody”: Pandemia i wojna opóźniły otwarcie

Cały teren „Fabryki Wody” zajmuje pięć hektarów. Powierzchnia użytkowa wynosi ponad 17 tys. m2., a kubatura obiektu 177 tys. m3.

„Fabryka Wody” jest już gotowa do użytku. Półroczny okres rozruchu technologicznego już się zakończył. Aktualnie trwa procedura uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie obiektu, a jednocześnie kontynuowane są przygotowania organizacyjne, m.in. nabór pracowników.

Czytaj więcej

Jacek Jaśkowiak: Rząd Donalda Tuska nie traktuje samorządowców jak wrogów

- O terminie otwarcia będziemy informować w najbliższym czasie. Obiekt jest gotowy. Jesteśmy na etapie usuwania usterek wykrytych w trakcie czynności odbiorowych. Jednocześnie prowadzona jest rekrutacja personelu oraz trwają czynności związane z organizacją pracy w „Fabryce Wody” – mówi Piotr Zieliński. Przyznaje on, że na opóźnienia związane z terminem zakończenia inwestycji (które miały przełożenie na termin otwarcia) wpływ miały dwa główne czynniki. Były to pandemia COOVID-19 oraz wojna w Ukrainie.

– I to one w głównej mierze przyczyniły się do zakłócenia łańcucha dostaw materiałów budowlanych oraz różnego rodzaju komponentów instalacyjnych, co mogliśmy i nadal możemy obserwować na innych dużych inwestycjach zarówno publicznych, jak i prywatnych – podaje rzecznik „Fabryki Wody”.

Koszt budowy części rekreacyjnej „Fabryki Wody” to ok. 350 mln zł, natomiast wykonanie wystawy edukacyjnej to ok. 25 mln zł. Pojawiły się też dodatkowe koszty związane z realizacją robót dodatkowych, ale nie przekroczyły one dwóch procent wartości całej inwestycji.

Poznań: Nowy basen w miejscu starego

Nowy basen powstanie też w Poznaniu przy ul. Taborowej, w sąsiedztwie parku Manitiusa. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła w lutym przetarg na wykonawcę nowoczesnego obiektu, który ma stanąć na miejscu zamkniętej przed laty hali basenowej, wybudowanej w połowie lat 70. XX wieku.

350 mln

Tyle (w złotych) kosztować będzie budowa części rekreacyjnej „Fabryki Wody”

Podczas ekspertyzy tej starej pływalni, którą przeprowadzono w 2019 roku, eksperci potwierdzili zły stan techniczny budynku hali basenowej, m.in. ze względu na znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian. Obiekt został zakwalifikowany do rozbiórki.

W nowym budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób, a także drugi, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9 m. Jednocześnie będzie mogło z niego korzystać 30 osób. Powstanie również basen z hydromasażem.

Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun i pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na działalność małej kawiarni.

W ramach przedsięwzięcia, którego realizacja została dofinansowana z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, w sąsiedztwie pływalni zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i 26 miejsc postojowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy graby, kosodrzewina i rozplenica japońska.

- Budowa nowej pływalni pokazuje, że sport łączy, niezależnie od opcji politycznej. Tuż przed zeszłorocznymi wyborami otrzymaliśmy bowiem na ten cel rządowe dofinansowanie. Wielokrotnie mówiłem, że ta pływalnia powstanie. Była mowa o 2027 roku, ale wszystko wskazuje, że realna jest dużo wcześniejsza data – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Firmy zainteresowane budową basenu mogą do 19 marca złożyć swoją ofertę. - Wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca dokona rozbiórki starych obiektów i w ich miejscu wybuduje nowoczesną pływalnię, dostosowaną również do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także podziemny zbiorniki retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki - zapowiada Marcin Gołek, zastępca prezesa Poznańskich Inwestycji Miejskich.

O aquapraku marzą też mieszkańcy Białegostoku. Kompleks miałby powstać w rejonie Jaroszówki. Ma tam być kryty basen olimpijski, a także kryte baseny zewnętrzne oraz liczne zjeżdżalnie.

- W Białymstoku potrzebujemy aquaparku z prawdziwego zdarzenia, który te potrzeby zaspokoi. Basen olimpijski to ewentualny kolejny etap rozwoju takiej inwestycji. Tak więc, tu jesteśmy na początku drogi i jeszcze trochę czasu upłynie, zanim powstanie – przyznał niedawno Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku w rozmowie z „Życiem Regionów”.

- Głównym czynnikiem determinującym otwarcie kompleksu jest uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Liczymy, że niebawem taki dokument otrzymamy – mówi Piotr Zieliński, rzecznik „Fabryki Wody”.

Szczecin: Jakie atrakcje będą czekać na gości „Fabryki Wody”?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Społeczności lokalne
Wójt gminy Czeremcha: Brakuje nam solidarności reszty kraju
Społeczności lokalne
Gorący doping, wyjątkowa atmosfera. Jak samorządy przygotowują się do Euro 2024
Społeczności lokalne
Miliardy z budżetu centralnego na in vitro. Miasta zawieszają swoje programy
Społeczności lokalne
Samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw
Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?