Koncerty, biegi, pokazy. Cała Polska gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy

Na ulice miast i wsi wyjdzie w niedzielę ponad 120 tys. wolontariuszy. A w całym kraju czeka moc atrakcji z okazji 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Mottem tegorocznej akcji jest hasło: „Tu wszystko gra OK!".

Publikacja: 26.01.2024 19:29

W ub. roku WOŚP zebrała ponad 243 mln zł. A od początku działalności na sprzęt i programy medyczne f

W ub. roku WOŚP zebrała ponad 243 mln zł. A od początku działalności na sprzęt i programy medyczne fundacja zebrała ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń ratujących zdrowie i życie

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

W internecie już odbywają się setki zbiórek i aukcji na rzecz WOŚP. Zbiórka pieniędzy jest prowadzona dla szpitali walczących z chorobami płuc i zakup specjalistycznego sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

- Kiedy rozpoczęliśmy konferencję, na naszym koncie, a jeszcze nie zaczęliśmy grać oficjalnie, już jest wirtualnie, bo to są pieniądze deklarowane, 36 mln 474 tys. 399 zł. Zajrzałem do historii. Podobne pieniądze, czyli 32 mln zł, były wynikiem 16. finału – mówił w piątek Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Strażacy pokażą się w akcji

Moc atrakcji w Krakowie. Wśród nich MotoOrkiestra  na parkingu M1. Będą przejażdżki Drift, Rally, quady, motocykle j i traktory, pokazy na żywo stunt Energylandia, trampoliny JumpUp Event, trial rowerowy. A Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na zajęcia plastyczne dla dzieci małych i dużych, pod hasłem „Jednoczymy Kraków dla dzieciaków”.

W hali G będzie tworzona wielka, kolorowa trąba, która wieczorem zostanie zaświecona na Rynku Głównym podczas Światełka do Nieba. Orkiestra zagra także w powietrzu! Dzięki Małopolskiemu Klubowi Paralotniowemu, który już po raz kolejny wzbije się w przestworza, by zbierać fundusze.

Czytaj więcej

Miejski transport będzie grał z WOŚP. Do wygrania m.in. autobusowe łóżko

W Łodzi większość finałowych atrakcji skoncentruje się na terenach łódzkiej Manufaktury oraz placu WOŚP przy ul. Ogrodowej. Wiele będzie działo się też w obrębie rynku. W centrum handlowym świętowanie potrwa przez cały weekend. Atrakcje przygotowały jednostki Państwowej Straży Pożarnej, które w tym roku powrócą na WOŚP po latach nieobecności. Ochotników strażacy zaproszą na ściankę wspinaczkową, tyrolkę, stanowisko nurków, ratowników medycznych i ratowników z psami pracującymi.

Na rynku strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Łodzi oraz jej okolic zaprezentują zaś swoje wozy bojowe. Będą też pokazy gaszenia oleju, cięcia wraku czy wznosów w koszu. Zaplanowano też drukowanie serduszek na drukarce 3D, a na koniec oczywiście tradycyjne "Światełko do nieba".

Maraton na rowerze stacjonarnym

Dwa dni koncertów w Starym Klasztorze i niedzielne muzykowanie na Rynku, specjalna Strefa Gitarowego Rekordu Świata, psi wolontariusze i wystawa pojazdów - to tylko niektóre atrakcje we Wrocławiu.

Koncerty rozpoczną się już o godzinie 9. Na początek niezapomniane hity z "Akademii Pana Kleksa", takie jak "Kaczka Dziwaczka", "Na wyspach Bergamutach" czy "Witajcie w naszej bajce" w wykonaniu Nikoli Wardy, Ani Szul i Wojtka Derenia. Później wystąpi Robert Cichy, dwukrotny laureat Fryderyków, wyróżniony za albumy "Smack" i "Dirty Sun", a po nim dziecięcy zespół Rewelacja.

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak (P) oraz członkowie zarządu funda

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak (P) oraz członkowie zarządu fundacji na konferencji prasowej w Warszawie w ramach przygotowań do niedzielnego (28 stycznia) 32. Finału WOŚP

PAP/Albert Zawada

Muzycy z projektem "Gitarowe przeboje wszechczasów" dostarczą słuchaczom rockowych emocji, bo wykonają najbardziej popularne i najchętniej grywane przez gitarzystów piosenki. O godzinie 17.40 na scenie pojawi się Dr Misio z Arkadiuszem Jakubikiem na czele, a zaraz po nim, o 18.50, heavymetalowy Nocny Kochanek. W niedzielę także inauguracja jednego z największych wrocławskich wydarzeń – Gitarowego Rekordu Świata. Przy okazji będzie można dostać unikatowe plakaty z minionych edycji, gadżety oraz autografy znanych muzyków. 

Także Międzynarodowe Targi Poznańskie staną się areną kolejnego finału kolejnej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W strefie zdrowia będzie można wykonać  USG tarczycy czy aorty brzusznej. Będzie też mammobus czy osteobus, a także  będzie można zbadać słuch czy wzrok. Na MTP zaplanowano licytacje na żywo, strefę animacji dla dzieci, a także maraton na rowerach stacjonarnych.

Policz się z cukrzycą

A w Gdańsku powstanie miasteczko WOŚP. Tam swoje stoiska ustawi m.in. Chorągiew Gdańska ZHP, Straż Graniczna i spółka Copernicus. Gdańszczanie będą mogli wykonać tam m.in. bezpłatnie drobne badania medyczne. Na stoisku Gdańskiego Automobilklub GEPARD o swoich dokonaniach opowiedzą mistrzowie sportów motorowych. Będzie też można sfotografować się w sportowym samochodzie przygotowanym do rajdów off-road czy aucie do driftu.

Dużo będzie się dziać też w Warszawie. Na błoniach PGE Narodowego, gdzie ustawiono już scenę, zagrają: Wojtek Szumański, Booze & Glory, Golden Life, Dorosłe Dzieci, Proletaryat,  Luiku,  Lordofon,  Pull The Wire, Poparzeni Kawą Trzy, Bokka, Hoffmaestro, Kwiat Jabłoni, Tulia Enej, Zalewski i LemON.

Czytaj więcej

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla płuc. Razem z samorządowcami

Dzięki współpracy Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej z Zarządem Transportu Miejskiego w niedzielę ulicami Pragi-Południe i Pragi-Północ pojadą autobusy specjalnej linii 32A, a ul. Wiatraczną z Kołem połączy linia tramwajowa 32T.

Pojazdy obu linii zatrzymają się przy alei Zielenieckiej, dzięki czemu każdy wygodnie dojedzie do miasteczka WOŚP na błoniach PGE Narodowego. Przejazd specjalnymi liniami będzie bezpłatny, a w pojazdach pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierać wolontariuszki i wolontariusze ze sztabu KMKM.

Ograniczenia w ruchu będą wprowadzone w niedzielę – w czasie 18. Warszawskiego Biegu WOŚP „Policz się z cukrzycą”. Jego uczestnicy wystartują o godzinie 11. 40 z serca miasteczka WOŚP, usytuowanego nieopodal stacji PKP Warszawa Stadion. Biegacze do pokonania będą mieli pięciokilometrową trasę. Podobne biegi odbędą się też w innych miastach.

Pozytywna energia do nieba

O godz. 20 nie tylko w Warszawie, ale we wszystkich miastach, miasteczkach i wsiach, które biorą udział w tegorocznym finale WOŚP - „Światełko do nieba”. To coroczny, nieodłączny element finałów.

Polskie i zagraniczne sztaby symbolicznie wysyłają w ten sposób pozytywną energię w świat. To najczęściej pokazy laserowe, a nie petardy, by nie stresować zwierząt.

W ub. roku WOŚP zebrała ponad 243 mln zł. A od początku działalności na sprzęt i programy medyczne fundacja zebrała ponad 1,75 mld zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń ratujących zdrowie i życie.  

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?