Nowa nazwa dla wiejskiej gminy. Ze Słupska na Redzikowo

Wiejska gmina Słupsk od Nowego Roku zmienia nazwę na gmina Redzikowo. - Pozwoli to na podkreślenie własnej odrębności i tożsamości – uzasadniają władze gminy.

Publikacja: 27.12.2023 15:36

Redzikowo od lat kojarzone było z obecnością wojska za sprawą znajdującego się tu byłego lotniska wo

Redzikowo od lat kojarzone było z obecnością wojska za sprawą znajdującego się tu byłego lotniska wojskowego

Foto: fot. Beata Kitowska/Fotorzepa

Gmina Słupsk to tzw. gmina obwarzankowa, okalająca miasto Słupsk. Największą miejscowością jest wieś Redzikowo, które od lat kojarzone było z obecnością wojska, za sprawą znajdującego się tu byłego lotniska wojskowego (stacjonował tu 28. Pułk Lotnictwa Myśliwskiego).

W latach 2008 – 2020 miejscowość odzyskała swój wojskowy charakter, za sprawą zlokalizowania tu Bazy Wsparcia Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych z tzw. tarczą antyrakietową oraz Batalionu Ochrony Bazy.

Chcą odróżnić się od miasta

Teraz gmina Słupsk zmienia nazwę – właśnie na Redzikowo. O zmianie nazwy zdecydowali mieszkańcy w konsultacjach społecznych. Na wiosnę odpowiadali na pytanie: „Czy jesteś za zmianą nazwy Gminy Słupsk na "Gmina Redzikowo”? Większość wypowiedziała się, że tak. 

Nie bez znaczenia mógł być fakt, że w ub. roku miasto Słupsk przejęło części sołectw Bierkowo, Strzelino, Płaszewko kosztem gminy wiejskiej Słupsk.

Czytaj więcej

Oświata i ochrona zdrowia bolączką dla budżetów lokalnych

Po konsultacjach samorząd gminy wiejskiej złożył stosowny wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

- Rada Ministrów przychylnie ustosunkowała się do złożonego wniosku i w lipcu wydała rozporządzenie, zgodnie z którym od stycznia 2024 roku gmin Słupsk zmienia nazwę na gmina Redzikowo – przekazała Ewa Guzińska, rzecznik gminy Słupsk.

Jest już budżet wiejskiej gminy 

Kilka dni temu radni wiejskiej gminy Słupsk przyjęli uchwałę budżetową dla… gminy Redzikowo. - Jest to budżet proinwestycyjny. Przyszły rok zapowiada się pracowicie jeśli wziąć pod uwagę ilość i zakres planowanych przedsięwzięć – zapewnia Urząd Gminy.

Plan dochodów ustalono na poziomie 226 mln 570 tys. zł, natomiast wydatki - 237 mln 693 tys. zł. - To kwota o ok. 100 mln  zł wyższa niż w roku bieżącym – przyznają urzędnicy.

Czytaj więcej

Czego oczekują lokalne władze od nowego rządu? Spytaliśmy znanych samorządowców

Największą pozycję stanowią wydatki inwestycyjne. To 116 mln 342 tys. zł, co stanowi około 48,9 proc. wydatków budżetowych ogółem. - Tradycyjnie największe nakłady ponoszone będą na oświatę – to kwota ponad 48 mln. zł. Zaplanowano budowę przedszkola z oddziałami wczesnoszkolnymi przy Szkole Podstawowej w Głobinie, kontynuowane będą programy „Posiłek w szkole” oraz bezpłatne zajęcia dla uczniów na basenie i lodowisku w ramach lekcji wychowania fizycznego – podają urzędnicy.

Najważniejsze inwestycje w roku 2024 to przede wszystkim przedsięwzięcia drogowe. Wśród nich budowa drogi Redzikowo – Jezierzyce oraz projekty związane z uzbrajaniem terenów inwestycyjnych w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Redzikowo – Wieszyno oraz nieopodal drogi S6.

Od Nowego Roku tylko gmina Słupsk zmienia nazwą. Poza tym zmienia się siedziba gminy Godziszów w województwie lubelskim. Zamiast Godziszowa będzie to Godziszów Trzeci. Siedzibą gminy Redzikowo pozostanie miasto Słupsk.

Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Społeczności lokalne
Familijny samorząd. Gdzie w wyborach samorządowych 2024 startują całe rodziny?
Społeczności lokalne
Walczą sami ze sobą. Jak wygląda kampania w gminach z jednym kandydatem
Społeczności lokalne
Poczuć siłę dobra. Gdzie odbędą się świąteczne śniadania dla potrzebujących?