Odwiedź bliskich zmarłych, wspomóż kwestę. „Piękne świadectwo dobra”

Na renowację starych nagrobków, na pomoc bezdomnym czy chorym na raka. Na polskich nekropoliach trwają lub dopiero się zaczną coroczne kwesty.

Publikacja: 31.10.2023 18:39

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie kwesta odbywa się w tym roku już po raz 49.

Na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie kwesta odbywa się w tym roku już po raz 49.

Foto: Joanna Pyszna

- Czekam na kwestę cały rok, bo mam poczucie, że jestem częścią wielkiej Rodziny Hospicyjnej, która każdego dnia działa na rzecz chorego - mówi Sylwia, wolontariuszka, która zbiera pieniądze w Tychach. Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na rzecz utrzymania Domu Hospicyjnego w tym mieście, który powstał jako votum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Na historyczne groby w Warszawie i Lwowie

Artur i Franciszek Barcisiowie, Artur Andrus, rodzina Damięckich, Krzysztof Daukszewicz, Hanna Gil-Piątek, Barbara Nowacka, Irena Santor, Maciej Orłoś, Jacek Rozenek, Joanna Szczepkowska,  bracia Zdrójkowscy, Katarzyna Grochola, Krzysztof Ibisz czy artyści z Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – to tylko niektórzy z 350 kwestujących, których można spotkać podczas 49. zaduszkowej kwesty na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W tym roku zbiórka odbywa się we wtorek i w środę w godz. od 9  do 19.

- W tym roku zbieramy na ratowanie zabytków Powązek we wtorek 31 października i 1 listopada w dzień Wszystkich Świętych od rana do wieczora – mówi Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa.

Czytaj więcej

Specjalna komunikacja na Wszystkich Świętych

W ciągu czterdziestu dziewięciu lat przeprowadzono łącznie ok. 1600 prac konserwatorskich. W 2022 roku zakończono prace przy 30 kaplicach i grobowcach wzdłuż alei od bramy św. Honoraty do katakumb. A w roku 2023 odnowiono  10 pomników nagrobnych.

Na rok 2024 zaplanowano wykonanie 16 pomników nagrobnych m.in. Anny Tymińskiej, Florianny Szałackiej, rodziny Sommerów oraz Delfiny Henrici.

Na Starych Powązkach prowadzona jest też inna zbiórka, prowadzona przez Towarzystwo Miłośników Kresów Południowo-Wschodnich oddział warszawski. Pieniądze zbierane są m.in. na renowację polskich nagrobków na Cmentarzu Janowskim we Lwowie.

Refleksja nad życiem

Społeczne Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Kaliksta I w Tychach po raz 24 organizuje Kwestę Listopadową. Odbędzie się 1 listopada.

- W tym pięknym świątecznym dniu zadumy i refleksji nad sensem życia i śmierci zwracamy się z ogromną prośbą o wsparcie tegorocznej kwesty. Jest to piękne świadectwo dobra, które daję nam siłę do dalszej, codziennej pracy na rzecz chorych – podkreśla organizator tej kwesty.

Wolontariusze hospicyjni i szkolni ze szkół ponadpodstawowych, jak i osoby prywatne będą kwestować od 8  do 18 na terenie tyskiego cmentarza „Wartogłowiec” oraz przy cmentarzach parafii: Ducha Świętego i Świętej Marii Magdaleny w Tychach.

Czytaj więcej

Pierwsza tego typu nekropolia w Polsce. Powstaną kolejne lasy pamięci?

W Gdańsku ponad 600 wolontariuszy Fundacji Hospicyjnej będzie kwestować na rzecz podopiecznych gdańskiego Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC.

Zaczęli już w weekend. Będą także w dzień Wszystkich Świętych oraz 2 listopada. Można ich spotkać na cmentarzach Łostowickim, Centralnym Srebrzysko, Garnizonowym, Oliwskim, Sobieszewskim, św. Jadwigi w Nowym Porcie, Salvator Nowy na Chełmie, św. Ignacego na Oruni, św. Franciszka na Siedlcach.

Jak co roku wśród osób zaproszonych do udziału w zbiórce są przedstawiciele samorządu, aktorzy, lokalni dziennikarze, artyści oraz sportowcy.

Swoją obecność 1 listopada na cmentarzach potwierdzili m.in. europoseł Magdalena Adamowicz, senator Bogdan Borusewicz, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, radni Andrzej Kowalczys i Emilia Lodzińska, pięściarz Dariusz Michalczewski.

Hospicjum Dutkiewicza w Gdańsku  rocznie otacza opieką ponad tysiąc osób, w tym blisko 40 małych pacjentów. - Odwiedzając groby bliskich, wspominając zmarłych, zatrzymujemy się w refleksji nad przemijaniem, ale również nad trwającym życiem – apeluje gdański ratusz.

Pamięci łodzian i nie tylko

Już w sobotę rozpoczęła się 29. kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Wolontariuszy można było spotkać na terenie nekropolii od godz. 10 w sobotę i niedzielę oraz w środę 1 listopada.

Najważniejszym dniem kwesty będzie 1 listopada, kiedy na trzech częściach najstarszej łódzkiej nekropolii pieniądze będą zbierać przedstawiciele władz miasta, politycy, dziennikarze, ludzie sztuki, kultury, nauki.

- W tym roku kwesta odbywać się będzie pod hasłem „Pamięci łodzian”. To pamięć o łodzianach, którzy przez lata przyczyniali się do dynamicznego rozwoju miasta  – wyjaśnia Cezary Pawlak,  prezes Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem w Łodzi.

W poprzednich latach zebrano ok. 2 mln zł, co pozwoliło na odnowienie ponad 200 pomników.

Kilka kwest odbędzie się też na krakowskich cmentarzach. I tak Fundacja Dziedzictwo Kresowe zbierać będzie pieniądze na rzecz renowacji wnętrza kościoła pod wezwaniem św. Antoniego we Lwowie oraz renowacji polskich grobów na kresach.

Kwestować będą też m.in. wolontariusze z krakowskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich na rzecz renowacji grobów na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Zachować odrobinę dawnej rzeczywistości

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie jest najstarszym i najcenniejszym zespołem cmentarzy na wschodzie kraju. 

Tu, obok katolików, spoczywają przedstawiciele wyznania ewangelicko-augsburskiego oraz prawosławnego. Oddzielną część poświęcono weteranom wojennym.

Wolontariuszy z puszkami na najstarszej lubelskiej nekropolii będzie można spotkać w dzień Wszystkich Świętych w godz. 8-19. Zbiórka będzie kontynuowana także 2 i 3 listopada, w godz. 8-17. To już 37. edycja akcji organizowanej przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Lublina. 

Od początku przedsięwzięcia udało się wyremontować ponad 300 grobów. W ostatniej edycji zebrano ok. 90 tys. zł, co wystarczyło na renowację trzech cmentarnych zabytków.

Kwesta także w Olsztynie. Pieniądze co roku 1 listopada – w Dzień Wszystkich Świętych – zbierane są do puszek na dwóch komunalnych nekropoliach – przy ulicy Poprzecznej w Olsztynie i Wadąskiej w Dywitach.

Dzięki zebranym datkom prace prowadzone są na zabytkowych, zamkniętych już cmentarzach świętego Jakuba, świętego Józefa i świętego Jana Nepomucena w olsztyńskich Dajtkach. Przed rokiem podczas kwesty udało się zebrać prawie 16 tysięcy złotych.

Do tej pory, dzięki zbiórkom odnowiono ponad 300 cennych historycznie olsztyńskich nagrobków oraz starych krzyży.

- Czekam na kwestę cały rok, bo mam poczucie, że jestem częścią wielkiej Rodziny Hospicyjnej, która każdego dnia działa na rzecz chorego - mówi Sylwia, wolontariuszka, która zbiera pieniądze w Tychach. Zebrane w tym roku środki zostaną przeznaczone na rzecz utrzymania Domu Hospicyjnego w tym mieście, który powstał jako votum wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II.

Na historyczne groby w Warszawie i Lwowie

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Społeczności lokalne
Mało uczniów, a utrzymanie szkół coraz droższe
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Społeczności lokalne
Mimo podwyżek nauczycieli nadal za mało
Społeczności lokalne
Dobre i złe doświadczenia z urzędów. Co chcieliby zmienić mieszkańcy?
Społeczności lokalne
Na łyżwy! Rozpoczyna się sezon na miejskich lodowiskach
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Społeczności lokalne
Uczniowie współdecydują o zakupach dla szkół
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego