Wiosną, 23 maja rozpoczęliśmy akcję społeczną „Rzeczpospolitej Życie Regionów” - „Rowerem przez Polskę”. Przyłączyliśmy się tym samym do promocji jazdy na rowerze jako zrównoważonym i zdrowym środku transportu.

Przez ostatnie miesiące na naszych łamach oraz w serwisie regiony.rp.pl zachęcaliśmy do aktywnej turystyki rowerowej, dyskutowaliśmy o polityce transportowej miast i regionów, w tym polityce rowerowej; rozmawialiśmy o współdzieleniu przestrzeni miejskiej, pokazywaliśmy i zachęcaliśmy do odwiedzenia polskich i europejskich tras rowerowych, a także przybliżaliśmy ciekawe historie osób podróżujących rowerem.

Zwieńczeniem naszej akcji będzie nasz pierwszy Szczyt Rowerowy – Polish Bicycle Summit, który odbędzie się 25 października w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego. w godzinach 10.00-16.00.

- To spotkanie ekspertów i promotorów dwóch kółek ma być przede wszystkim okazją do spotkania miłośników roweru – mówi mówi inicjatorka akcji „Rowerem przez Polskę Hanna Wawrowska.

- Liczę jednak, że Szczyt będzie także inspiracją, okazją do wymiany doświadczeń, dzielenia się wiedzą i oczywiście podsumowania kilkumiesięcznej akcji społecznej „Rzeczpospolitej” – dodaje.

Współorganizatorem wydarzenia jest Polski Związek Kolarski.

POLISH BICYCLE SUMMIT - PROGRAM:

10:00 > Oficjalne rozpoczęcie Szczytu Rowerowego

10:10 > Rowerowa rewolucja. Debata ambasadorów najbardziej rowerowych krajów Europy i świata (Estonia, Finlandia, Holandia) poprzedzona prezentacjami najciekawszych rozwiązań w Europie i na świecie.

11:15 > Jak Światowy Dzień Roweru ogłoszony przez ONZ może zwiększyć zrównoważoną aktywną mobilność w Polsce, prof. Leszek Sibilski, inicjator Światowego Dnia Roweru

11:35 > Polityka transportowa miast i regionów, w tym polityka rowerowa. Gdzie jesteśmy? Prezentacje prezydentów, burmistrzów, wójtów najbardziej rowerowych miast i regionów.

12:15 > Przerwa kawowa

12:40 > Rowerem po Polsce i nie tylko, Rafał Jurkowlaniec

13:05 > Rozwój aktywności fizycznej, korzyści płynące z aktywności fizycznej. Co nam dają rowery? Debata ekspertów z udziałem olimpijczyków - kolarzy.

13:50 > Lunch

14:30 > Co możemy zrobić? Jak zachęcić do jazdy rowerem mieszkańców? Debata oficerów rowerowych.

15:15 > Jeżdżę rowerem, bo…. Debata ambasadorów naszej akcji społecznej „Rzeczpospolita” – „Rowerem przez Polskę”.  Skąd ta pasja? 

16:05 > Rowerem po Polsce i nie tylko, Michał Płociński

16:25 > Zakończenie Polskiego Szczytu Rowerowego