W ciągu ostatnich dwóch lat Ministerstwo Kultury zdecydowało o powstaniu dziesięciu instytucji kultury i trzech muzeów. Resort postanowił także współprowadzić razem z samorządami dziesięć takich instytucji. Samorządowcy nie mają wątpliwości, że takie decyzje podnoszą rangę tych placówek i dają większe możliwości ich finansowania z budżetu państwa.
Wynika to z faktu, iż zwiększyły się wydatki budżetu na kulturę – przekroczyły 1,1 proc. budżetu i wyniosły ponad 4 mld zł. Jak podkreśla wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński, oznacza to wzrost nakładów o ok. 20 proc.
Narzędzie polityki historycznej
Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. W. Pileckiego uzyska niebawem dostęp do archiwalnych materiałów Komisji Narodów Zjednoczonych ds. Zbrodni Wojennych, zawierających m.in. raport rządu emigracyjnego w Londynie na temat eksterminacji Polaków oraz zagłady Żydów. Materiały te trafią do Polski. O takiej możliwości poinformowała kilka dni temu wiceminister kultury prof. Magdalena Gawin.
– W tych materiałach zawarte są raporty rządu polskiego w Londynie, który za pośrednictwem wywiadu i kontrwywiadu Armii Krajowej informował Zachód o obozach koncentracyjnych w Polsce, eksterminacji ludności cywilnej, eksterminacji inteligencji oraz o zagładzie Żydów. Były tam podawane nazwy obozów koncentracyjnych i obozów śmierci, łącznie z ich lokalizacją. Alianci wiedzieli, co się dzieje w Polsce, ale nie podjęli żadnych akcji, żadnej prewencji, nie zbombardowali ani jednej linii kolejowej, która prowadziła wagony pełne ludzi do obozów i do komór gazowych – podkreśliła prof. Gawin.
Wiceminister twierdzi, że materiały te „świadczą o bezczynności aliantów i o tym, że Polacy i Żydzi zostali pozostawieni sobie samym". Uważa, że dostęp do tych dokumentów „bardzo wzmocni naszą narrację na Zachodzie". Słowem – może stać się elementem polityki historycznej państwa.