Na stronach urzędów wojewódzkich ukazały się informacje o możliwości składania wniosków o dofinansowanie samorządowych inwestycji drogowych z Funduszu Dróg Samorządowych. Termin na złożenie odpowiedniej dokumentacji mija – jak wynika z informacji np. mazowieckiego i wielkopolskiego czy śląskiego urzędu wojewódzkiego – 12 kwietnia. W przypadku np. lubelskiego, pomorskiego czy zachodniopomorskiego urzędu wojewódzkiego jest to 15 kwietnia. Terminy na złożenie dokumentów o dofinansowanie zależą od tego, kiedy dany urząd ogłosił informację o naborze wniosków w tej sprawie. Jeszcze 21 lutego tego roku został uzgodniony plan finansowy Funduszu Dróg Samorządowych, w którym określono, ile z FDS przypadnie na drogi samorządowe w każdym województwie, czyli na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć samorządy chcące realizować przedsięwzięcia drogowe w poszczególnych częściach kraju.
Na co można wydać
Fundusz Dróg Samorządowych zostanie utworzony jako państwowy fundusz celowy. Zadaniem FDS jest dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych oraz infrastruktura obronna i inwestycje mostowe. Pieniądze z niego mogą być też wydane na budowę, przebudowę i remonty dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych o znaczeniu obronnym (zadania obronne). Wsparcie ma także dotyczyć budowy nowych mostów zlokalizowanych w ciągach dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych (zadań mostowych).
Pieniądze, jakimi dysponuje FDS, pochodzą m.in. z: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, budżetu państwa, 2 proc. przychodów uzyskanych przez Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna oraz wpłat spółek Skarbu Państwa (w wysokości 7,5 proc. zysku po opodatkowaniu podatkiem dochodowym).
Dzięki takiemu zasileniu budżet Funduszu Dróg Samorządowych w 2019 r. to ponad 6 mld zł w 2019 r.
Zasadniczo samorządy o przyznanie dofinansowania ze środków FDS będą się ubiegać w konkursach. Wysokość dofinansowania ze środków FDS będzie zależeć od dochodów jednostki samorządu terytorialnego – im niższy dochód własny samorządu, tym większa wartość dofinansowania, ale maksymalnie do 80 proc. kosztów realizacji jednego zadania powiatowego lub gminnego (z wyłączeniem zadań obronnych, które będą finansowane z FDS w całości). Wysokość dofinansowania jednego zadania powiatowego lub gminnego nie będzie mogła przekroczyć 30 mln zł. Z funduszu będzie można dofinansować także zadania wieloletnie.