Tegoroczny ranking „Innowacyjny samorząd" nie przyniósł rewolucyjnych zmian. Ubiegłoroczni liderzy innowacyjności trzymają się mocno, tylko ich kolejność na liście nieco się zmieniła. Poznań, który w ubiegłym roku znalazł się na miejscu trzecim, w tym roku zwyciężył w kategorii miast na prawach powiatu. Wśród gmin miejsko-wiejskich na pierwszym miejscu utrzymał się lider z 2012 r. – Aleksandrów Łódzki. Gmina wiejska Strawczyn, która rok temu była na czwartej pozycji, teraz jest pierwsza.
Elektroniczne okienko
Jak co roku ocenialiśmy sprawność w udostępnianiu mieszkańcom usług e-urzędu oraz zaangażowanie w internetyzację i komputeryzację gmin. Nieco lepiej niż w ubiegłych latach wypadła ocena wykorzystania elektronicznych skrzynek podawczych. Są to specjalne miejsca na stronie internetowej danego urzędu, gdzie można złożyć oficjalne pismo czy dokument mający taką samą moc prawną jak kwit przyniesiony osobiście.
Taką możliwość oferuje już większość miast, blisko połowa gmin miejsko-wiejskich i jedna czwarta gmin wiejskich. Inna sprawa, czy mieszkańcy rzeczywiście chcą korzystać z tej usługi. W większości przypadków nie cieszy się ona dużą popularnością. Jest to w dużej mierze wina polskiego ustawodawstwa, zgodnie z którym dokument składany w elektronicznej skrzynce podawczej musi być opatrzony tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym (alternatywą jest posiadanie tzw. zaufanego profilu ePUAP). Dla wielu osób spełnienie tego warunku jest kłopotliwe.
– W tym zakresie musi dojść do zmiany wizji rozwoju polskiej administracji tak, aby jak najwięcej e-usług znalazło swoich masowych odbiorców. Bez tego rozwijanie elektronicznej administracji się nie powiedzie – twierdzi Krzysztof Głomb, prezes Stowarzyszenia Miasta w Internecie.
O tym, jak wiele może zmienić uproszczenie tej procedury, świadczy eksplozja popularności internetowego rozliczania rocznych zeznań podatkowych, których nie trzeba opatrywać kwalifikowanym podpisem elektronicznym.