Dużo pracy w regionie

Wielkopolska bije rekordy pod względem niskiej stopy bezrobocia czy wskaźników zatrudnienia. A spółki osiągają jedne z najlepszych wyników w kraju.

Aktualizacja: 05.07.2015 20:41 Publikacja: 05.07.2015 18:40

Dużo pracy w regionie

Foto: Rzeczpospolita

Wielkopolski rynek pracy zdecydowanie wyróżnia się w Polsce na plus. To w tym regionie jest najniższa stopa bezrobocia (w maju wyniosła 7,2 proc. wobec 10,8 proc. w kraju). A listę powiatów o najniższym bezrobociu otwierają trzy wielkopolskie: miasto Poznań, kępiński i poznański. W urzędach pracy zarejestrowanych jest mniej niż 3,5 proc. mieszkańców (w samym Poznaniu nawet 3,1 proc.), co oznacza, że problemu bezrobocia praktycznie tam nie ma.

W sumie, jak wynika z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, w Wielkopolsce pracuje (w I kw.) 1,33 mln osób, czyli 53,6 proc. osób w wieku powyżej 15 lat. Taki wskaźnik zatrudnienia też jest prawie najwyższy w Polsce (lepiej jest tylko na Mazowszu). – Wielkopolska należy do województw o największej liczbie przedsiębiorstw, w 2014 r. w województwie działało prawie 10 proc. wszystkich podmiotów gospodarczych w kraju. Od lat zarówno małe, jak duże firmy więcej zatrudniają, niż zwalniają. Jesteśmy też regionem o najwyższym udziale podmiotów z udziałem kapitału zagranicznego – mówi Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Wielkopolski.

– Na terenie powiatu poznańskiego funkcjonuje ponad 51 tys. firm. Choć większość z nich to małe podmioty, prężnie się rozwijają i generują zatrudnienie – uzupełnia Magdalena Morze z Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu. – A położenie powiatu, doskonale skomunikowanego zarówno z krajem, jak i zachodnimi sąsiadami, przyciąga inwestorów zagranicznych – dodaje.

Ostatnią głośną inwestycją jest Amazon, który pod Poznaniem (w gminie Tarnowo Podgórne) zbudował nowoczesne centrum logistyczne. Do największych firm w regionie należą też Volkswagen Poznań, Beiersdorf (Nivea), Nestle Polska czy Glaxo SmithKline.

Co ważne, wielkopolskie firmy świetnie sobie radzą. Jak wynika z analiz „Rz", w ubiegłym roku przecięnie jedna spółka (zatrudniająca co najmniej dziesięć osób) wypracowała 67 mln zł przychodów i 0,26 mln zł zysku netto. Lepsze wyniki udało się uzyskać tylko przedsiębiorcom z woj. mazowieckiego.

Opinia

Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych w Volkswagen Poznań

Zatrudniamy w całym Volkswagen Poznań ponad 7000 pracowników. Ta liczba za chwilę wzrośnie o 3000 w związku z rekrutacją do nowej fabryki craftera we Wrześni, a równolegle biegnie rekrutacja do fabryki caddy w Antoninku. Decyzję podjęliśmy na podstawie wielu wskaźników, ale jednym z nich była analiza rynku pracy w regionie. Wiedzieliśmy, że dzięki doskonałym uniwersytetom pracownicy w Wielkopolsce są wysoko wykwalifikowani i wykształceni. Sprawdzaliśmy też sytuację na rynku pracy poza samą aglomeracją poznańską. Rozmawialiśmy z urzędami pracy, sprawdzaliśmy potencjał rynku. Oczywiście nie bez znaczenia był system dogodnych połączeń transportowych oraz współpraca z lokalnymi władzami.

Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego