W stolicy Małopolski deweloperzy pod koniec maja oferowali niespełna 10,2 tys. mieszkań w 280 inwestycjach. Ponad 7,1 tys. lokali jest w budowie – wynika z analiz redNet Property Group.
– W pozostałych powiatach aglomeracji krakowskiej w sprzedaży jest 20 projektów z 308 mieszkaniami – podaje Natalia Włodarczyk, analityk redNetu. Sześć inwestycji ze 136 lokalami nie jest jeszcze ukończonych. W ciągu ostatniego roku (od maja do maja) oferta krakowskiego rynku pierwotnego wzrosła o 20,8 proc. Jak tłumaczy Natalia Włodarczyk, stało się tak głównie za sprawą dynamicznie rosnącej od 2014 roku liczby mieszkań wprowadzanych na rynek.
Z dopłatami w „MdM"
O jeszcze większym wzroście oferty, bo o ok. 30 proc., mówi Jarosław Jędrzyński, analityk portalu RynekPierwotny.pl. – To rekord w skali kraju – podkreśla Jędrzyński. – Deweloperzy w Krakowie, ze względu na rosnący popyt, budują na potęgę. Pomimo doskonałej sprzedaży, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, firmy budują więcej, niż sprzedają.
W Krakowie pod koniec maja największą ofertę miało Podgórze, gdzie do kupienia było ponad 1,6 tys. mieszkań. W Prądniku Białym deweloperzy oferowali prawie 1,4 tys. lokali, a w Grzegórzkach – 983. –
Najmniejszy wybór, bo tylko dwa projekty z 13 mieszkaniami, klienci mieli na Wzgórzach Krzesławickich – wskazuje Włodarczyk. Dodaje, że w ciągu ostatniego roku średnia cena mieszkań – zarówno oferowanych, jak i sprzedanych – nieznacznie spadła. W maju średnia cena ofertowa 1 mkw. lokali w Krakowie wynosiła 6,4 tys. zł, rok wcześniej była wyższa o 1,2 proc. Z analiz wynika, że mieszkania z segmentu popularnego stanowią 64,2 proc. całej krakowskiej oferty, a 32,5 proc. to lokale o podwyższonym standardzie. Apartamentów wykończonych w najwyższym standardzie jest 3,3 proc. Jarosław Jędrzyński twierdzi, że małopolski rynek mieszkaniowy w 90 proc. koncentruje się w Krakowie.