Aktualizacja: 17.09.2015 21:09 Publikacja: 17.09.2015 21:09
Nie ma dobrej nauki zawodu bez zajęć praktycznych
Foto: materiały prasowe
Kiedy pięć lat temu Jerzy Solan, dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Lublinie, odwiedzał gimnazjalistów i pytał, kto z nich wybiera się do szkoły zawodowej, nie zgłaszał się nikt. – Najgorsze mamy za sobą – uważa dyrektor Solan.
– W tym roku w związku z zainteresowaniem utworzyliśmy dodatkową klasę – mówi Anna Wawruch-Lis, wicedyrektor Zespołu Szkół Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie.
W samym Lublinie do szkół zawodowych poszło w tym roku 70 osób więcej niż w rok wcześniej. O 300 uczniów więcej wybrało edukację w technikum. Technika już od trzech lat wykazują tendencję wzrostową. W roku szkolnym 2012/2013 uczyło się tam 5035 uczniów, to w tym rozpoczęło edukację już 5671. Największym powodzeniem – jak wynika z danych wydziału oświaty i wychowania urzędu miasta – cieszą się zawody: technik informatyk, technik pojazdów samochodowych, technik elektronik, technik teleinformatyk i technik ekonomista.
Anna Dudek-Janiszewska, wicekurator oświaty w Lublinie, mówi, że szkoły zawodowe przestają być kojarzone jako te gorsze, do których uczeń trafia w wyniku negatywnej selekcji. – Nad zmianą wizerunku tych szkół oraz ich postrzegania pracujemy od 2008 r. Część szkół jest już wyposażona w nowoczesne pracownie, dyrektorzy szkół wdrażają nowe metody kształcenia – mówi.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
W ramach popularnego programu unijnego można ubiegać się o dofinansowanie działań związanych z szeroko rozumianą edukacją. Program Erasmus+ obejmuje lata 2021-2027. Jednym z kluczowych priorytetów projektu jest mobilność edukacyjna.
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
Nie ma porozumienia w sprawie lekcji religii między stroną kościelną a rządową. Po poniedziałkowym posiedzeniu Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski, strona kościelna zapowiada "dalsze kroki prawne wobec naruszenia obowiązujących przepisów".
Chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy zdecydowali się – albo los za nich zdecydował – żyć, uczyć się, pracować poza granicami, wracali do Polski - stwierdził premier Donald Tusk.
W szkołach ponadpodstawowych trwają od wczoraj próbne egzaminy maturalne 2024. Testy diagnostyczne obejmują poziom podstawowy, rozszerzony oraz dwujęzyczny. Próbne matury ze wszystkich przedmiotów zostaną przeprowadzone w Formule 2023.
Czy krytykujący podstawę programową przedmiotu edukacja zdrowotna obawiają się „seksualizacji” dzieci, czy może chcą tylko zmobilizować elektorat?
W TIMSS 2023 wzięli udział uczniowie, rodzice, nauczyciele i dyrektorzy z niemal 60 krajów i regionów. Polscy uczniowie wypadli bardzo dobrze z matematyki i nauk przyrodniczych - niemniej, ich poczucie przynależności do szkolnych społeczności jest najmniejsze wśród badanych krajów.
Historia Collegium Humanum to idealny temat na komedię sensacyjną. Zwroty akcji, absurdalne dialogi, a w tle opowieść o współczesnej Polsce. W rolach głównych Szymon Hołownia, Krzysztof Bosak i Ryszard Czarnecki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas