Kto myśli, że atrakcji turystycznych w Łódzkiem jest niewiele, ten zapewne w ogóle nie zna tego regionu. Tu naprawdę jest w czym wybierać – największa dziura w ziemi w Europie, białe lwy, Biała Dama strzegąca złotych monet i diabeł Boruta pilnujący skarbu, wyjątkowe murale i geometryczny środek Polski. Można tak wymieniać jeszcze długo, ale po kolei.
Wśród pałaców i kamienic
Wyprawę po województwie łódzkim warto zacząć od samej Łodzi. Wielu miasto to kojarzy się jedynie z „Ziemią obiecaną" Władysława Reymonta, spektakularnym upadkiem przemysłu włókienniczego, odrapanymi kamienicami i miastem meneli, jak ostatnio dobitnie określił Łódź aktor Bogusław Linda, narażając się tym samym wielu łodzianom kochającym swoje miasto. Pełna kontrastów Łódź ma piękną i brzydką twarz, ale na swój sposób jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Ten charakter znajdziemy chociażby w zabytkowych kamienicach otaczających ulicę Piotrkowską, takich jak kamienica Pod Kasztanami (Piotrkowska 43) czy Pod Gutenbergiem (Piotrkowska 86). Piotrkowska to nie tylko kamienice od frontu, w licznych podwórzach znaleźć można prawdziwe perełki. Jedną z nich jest niedawno oddany do użytku Pasaż Róży (Piotrkowska 3), w którym znajdujące się kamienice pokryto lustrzaną mozaiką, miejscami układającą się w róże. Najmodniejsze obecnie miejsce w Łodzi, OFF Piotrkowska, też mieści się w podwórzu. Stara, nieodnowiona dawna fabryka Ramischa stała się symbolem przemysłów kreatywnych. Puby, restauracje i kawiarnie zawsze są pełne gości. W 2014 r. OFF zwyciężył w plebiscycie „National Geographic" na najpiękniejsze miejsce w kraju!
Jeśli już jesteśmy przy Piotrkowskiej, to warto zajrzeć do Białej Fabryki, wybudowanej przez rodzinę saksońskiego imigranta Ludwika Geyera w latach 1835–1886. Wyróżnia się ona na tle budynków przemysłowych dawnej Łodzi. Większość fabryk wzniesiono z czerwonej cegły w drugiej połowie XIX wieku, natomiast Biała Fabryka powstała wcześniej i architektonicznie nawiązuje do klasycyzmu. Tutaj po raz pierwszy uruchomiono maszynę parową. Obecnie mieści się tu Centralne Muzeum Włókiennictwa. Przy fabryce utworzono skansen, w którym podziwiać możemy drewniane budynki pamiętające czasy wspomnianej już „Ziemi obiecanej". W skansenie odnajdziemy też jeden z pomników szlaku „Bajkowa Łódź" – pomnik Trzech Misiów, bohaterów jednej z bajek wyprodukowanych przez łódzkie Studio Filmowe Se-ma-for. W różnych miejscach miasta znajduje się jeszcze kilka innych pomników bajkowych postaci, jak chociażby Misia Uszatka (Piotrkowska 87), Maurycego i Hawranka (zoo, ul. Konstantynowska 3/5) czy Plastusia czekającego w parku im. Sienkiewicza (wszystkie bajkowe pomniki: www.bajkowa.lodz.pl).
Skoro o parkach mowa, to Łódź jest pod tym względem wyjątkowym miastem, jest tu aż 36 parków, które łącznie zajmują ponad 600 hektarów. Kierując się z Piotrkowskiej w stronę Manufaktury, warto zajrzeć na ulicę Legionów 19, gdzie na ścianie budynku znajdziemy mural, jeden z ponad 30 zdobiących łódzkie kamienice. Kto ma ochotę zobaczyć wszystkie, ich adresy może znaleźć na stronie www.galeriaurbanforms.org.