Około 94 km. od Warszawy leżą Siedlce. To doskonały punkt startowy do wyruszenia nad Bug. Na stronie internetowej miasta można pobrać bezpłatną aplikację turystyczną „Siedlce – otwarta brama w Dolinę Bugu" na urządzenia mobilne – mówi Alicja Dudek z Centrum Informacji Turystycznej w Siedlcach. To przewodnik po wschodniej części województwa mazowieckiego. Znajdziemy tu m.in. informacje o mieście, sześciu trasach rowerowych po powiecie siedleckim (Budzieszyńska, Korczewska, Reymontowska, Wodyńska, Zielone Siedlce oraz Dolina Muchawki), czy staropolskich dworach w okolicy.
Przez trzy kraje
Bug ma swoje źródło na Ukrainie (wieś Werchobuż) a ujście w Zalewie Zegrzyńskim (Serock, województwo mazowieckie). To rzeka graniczna, która płynie przez tereny Ukrainy, Białorusi oraz Polski. A dolina Bugu to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, które zachowało się w formie niezmienionej przez działalność człowieka. Największym atutem tej rzeki jest przyroda.
Największy park
W środkowo-wschodniej części województwa mazowieckiego leży Nadbużański Park Krajobrazowy. Jest to jeden z największych parków krajobrazowych w kraju. Obejmuje prawie 120 km rzeki Bug. Cześć parku jest obszarem zaliczanym do sieci Natura 2000. W parku są rezerwaty przyrody (m.in. Bojarski Grąd, Czaplowizna, Moczydło).
Park Krajobrazowy Podlaski Przełom Bugu leży na terenie województwa lubelskiego i mazowieckiego. Zobaczymy tu rozmaite formy przestrzenne (m.in. łachy, wydmy, łąki i tereny leśne) oraz zwierzęta (m.in. zimorodka, bociana czarnego, gołębia siniaka).
Na terenie parków są też ścieżki przyrodnicze - piesze i rowerowe (m.in. nadbużański szlak pieszy oznaczony kolorem czerwonym w Parku Krajobrazowym Podlaski Przełom Bugu).