Największa łódzka uczelnia – Uniwersytet Łódzki na 8 727 miejsc przygotowanych dla studentów pierwszego roku przyjął już 6 728 kandydatów. Najpopularniejszymi kierunkami pod względem liczby chętnych na jedno miejsce okazały się: psychologia (9,36 kandydata na miejsce), filologia angielska (6,55) oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (6,38). Ale uczelnia ta nadal prowadzi rekrutacją na kilkadziesiąt innych kierunków studiów. Wolne miejsca są m.in. w filii UŁ w Tomaszowie Mazowieckim. W samej Łodzi na chętnych czekają m.in. archeologia, filozofia, historia sztuki, wojskoznawstwo, informatyka czy politologia. Ponadto trwa rekrutacja na wszystkie kierunki studiów niestacjonarnych. Uczelnia przygotowała w tym roku 6 686 miejsc. Można zapisać się do 15 września.
Nauka o mieście
W tym roku Uniwersytet Łódzki uruchomił kilka nowych kierunków studiów. To m.in. dziennikarstwo międzynarodowe, filmoznawstwo, nowe media i kultura cyfrowa, niemcoznawstwo, finanse międzynarodowe czy bezpieczeństwo wewnętrzne. Jedną z ciekawszych propozycji są studia poświęcone ekonomii miasta zrównoważonego, które zostały utworzone na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym. Mają one łączyć zagadnienia z zakresu ekonomii, funkcjonowania społeczności miejskich, zagospodarowania przestrzeni oraz ekologii miasta. Osią kształcenia jest „miasto" rozumiane jako przestrzeń koncentracji zasobów, kapitałów, generowania dochodów i korzyści. Jak podkreślają przedstawiciele uczelni studia na tym kierunku mają mieć charakter praktyczny, czyli zakładają zarówno dużą liczbę zajęć praktycznych, jak i znaczny udział praktyków w procesie kształcenia.
Uczelnia zdecydowała się także – idąc trochę z duchem czasu, na utworzenie wojskoznawstwa na Wydziale Filozoficzno-Historycznym. To interdyscyplinarny kierunek łączący szeroko pojęte nauki humanistyczne (przede wszystkim historię) z zagadnieniami wojskowymi, jak również częścią nauk społecznych (prawo, obronność, ekonomia).
Informatyka hitem
- Informatyka – studia w języku polskim oraz w języku angielskim - okazały się hitem tegorocznej rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia w Politechnice Łódzkiej – informuje nas dr inż. Ewa Chojnacka z Politechniki Łódzkiej. W pierwszym etapie rekrutacji na studia stacjonarne I stopnia zarejestrowało się w systemie informatycznym uczelni 17 763 kandydatów, a przyjęto 3 640 osób. Najwięcej kandydatów zgłosiło chęć studiowania na informatyce, która w Politechnice Łódzkiej prowadzona jest przez dwa wydziały: Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki (EEIA) oraz Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Na każdym z nich było prawie 1100 zgłoszeń.
- Także na tym kierunku była największa konkurencja – prawie 13 osób na jedno miejsce na anglojęzyczne studia information technology oraz computer science w Centrum Kształcenia Międzynarodowego. Popularne okazały się także: logistyka oraz inżynieria biomedyczna – ponad 7 zgłoszeń na jedno miejsce, oraz automatyka i robotyka (na wydziale EEIA) – ponad 6 zgłoszeń na miejsce – opisuje dr Chojnacka.