Budowa autostrady A1 i nowych odcinków dróg ekspresowych ma usprawnić ruch pojazdów na głównych szlakach w województwie śląskim. Jeśli do tego doliczyć nakłady na rozpoczynane inwestycje kolejowe, to infrastruktura transportowa regionu znacząco się poprawi.
Kluczowe inwestycje drogowe mają być gotowe w latach 2019-2021. Najważniejsza jest budowa 57-kilometrowego odcinka autostrady A1 pomiędzy Pyrzowicami a końcem planowanej obwodnicy Częstochowy. To część europejskiego korytarza E75, biegnącego od Gdańska do granicy z Czechami. Pozwoli ominąć zatłoczony, za to najeżony skrzyżowaniami i ograniczeniami prędkości odcinek pomiędzy Katowicami a Częstochową. W rezultacie podróż na tej trasie skróci się w 2019 r. o 30-40 min.
Jeśli jeszcze zapadną ostateczne decyzje w sprawie budowy odcinka od Częstochowy do Tuszyna (potrzebne jest powołanie spółki specjalnego przeznaczenia), autostrada A1 w całości połączyłaby Wybrzeże z południową granicą.
Połączenie z Podbeskidziem
Kolejnym uzupełnieniem drogowego kręgosłupa regionu ma być droga ekspresowa S1. Na razie są tylko jej fragmenty: ominięcie Dąbrowy Górniczej i Sosnowca oraz odcinki pomiędzy Bielskiem-Białą a Zwardoniem. W przyszłym roku drogowcy zaczną trasę wydłużać. Do roku 2020 ma powstać 17,5 km w części Pyrzowice-Kosztowy: 9,7 km od Pyrzowic do Podwarpia oraz 7,8 km pomiędzy Podwarpiem a Dąbrową Górniczą. Na lata 2018-2021 zaplanowano budowę 8,5-kilometrowego obejścia Węgierskiej Górki, także w roku 2018 zacznie się budowa 40 km odcinka Kosztowy - Bielsko-Biała.
Ten ostatni fragment pozwoli na szybkie połączenie śląskiej aglomeracji z Bielskiem i całym Podbeskidziem. Pobiegnie po nowym śladzie i zostanie ukończony w 2022 roku. Najpóźniej, bo dopiero w roku 2024, ma się zakończyć budowa kolejnej ekspresówki w regionie – trasy S11 o długości 105 km biegnącej od autostrady A1 w stronę Kępna. W rządowym programie drogowym znalazły się jeszcze obwodnice Poręby i Zawiercia (koniec budowy w 2021 r) oraz Tarnowskich Gór (2023 r.).