Po raz ósmy prezydent Olsztyna i przedstawiciele firm energetycznych zawarli umowę na dostawy prądu na kolejny rok dla grupy podmiotów stworzonej przez gminę Olsztyn.
Przekraczająca 50 proc. w porównaniu ze stawkami cennikowymi oszczędność to efekt grupowego wystąpienia w przetargu na dostawę prądu. Dzięki temu np. jednostkowa opłata za oświetlenie ulic w Olsztynie, Ornecie czy Elblągu jest niższa od tej, z której kupujący korzystają w tym roku.
Podobnie jak w tym roku, zamówienie na 2017 r. zostało podzielone na części obejmujące zasilanie oświetlenia ulicznego oraz budynków i pozostałych instalacji. Prąd będzie dostarczany odpowiednio przez Energę Obrót (oświetlenie; wartość umowy to blisko 2 mln zł) oraz Tauron Sprzedaż (prąd dla urzędów i firm grupy; ponad 22,5 mln zł).
– Wyniki przetargu potwierdzają, że dbamy o publiczne pieniądze. Od wielu lat coraz mniej płacimy za prąd. I z każdym rokiem te oszczędności są znacznie większe. To dlatego, że przybywa instytucji, które chcą dołączyć do przedsięwzięcia – ocenił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Zaczęło się w Olsztynie
Pomysłodawcą grupowych zakupów prądu był samorząd stolicy regionu. Na początku uczestniczyły w tym tylko jednostki samorządów i instytucje publiczne. W roku 2010 ratusz przeprowadził pierwszy grupowy zakup w przetargu na usługę kompleksową (zakupu energii i świadczenia usług dystrybucji).