Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 09.01.2017 23:00 Publikacja: 09.01.2017 23:01
W tym czasie był największym kontenerowcem świata. Stał w porcie trzy dni. Przywiózł kontenery, a w nich towary, które pojechały do polskich odbiorców, a także do ościennych krajów. Część z nich trafiła też zapewne na mniejsze statki, które rozwiozły kontenery po mniejszych portach, głównie wschodniego Bałtyku.
Wizyta MSC „Maya" była symboliczna dla gdańskiego portu, tak jak cały 2016 rok. Transport kontenerami rozwija się dynamicznie na świecie od końca lat 60., od kiedy zaczęto wprowadzać ich standaryzację. Szybko najpopularniejszy okazał się kontener o długości 20 stóp, stając się jednocześnie powszechną jednostką przeliczeniową, czyli TEU. Gdańsk brał od dawna udział w tym transporcie, ale krok do światowej ligi uczynił dopiero w 2007 r., kiedy uruchomiony został pierwszy głębokowodny terminal DCT ze zdolnością przeładunkową do 1,5 mln TEU. Terminal początkowo obsługiwał tzw. feedery (z angielskiego feed, czyli karmić), czyli statki średniej wielkości wożące kontenery do największych portów, skąd przeładowywano je na największe jednostki. Wreszcie w 2010 r. nastąpił przełom. Gdańsk został włączony do stałej linii Azja – Europa przewoźnika Maersk, co zmieniło jego status z portu feederowego na hub, czyli docelowy port dla transoceanicznych rejsów. To jak przejście lotniska ze statusu międzynarodowego na międzykontynentalny. Wkrótce mogą nas czekać kolejne rekordy, bo dwa miesiące temu DCT uruchomił nowe nabrzeże, tym samym zwiększając swoją zdolność przeładunkową z 1,5 mln do 3 mln TEU. Na koniec grudnia już było wiadomo, że 2016 r. był rekordowy – wynik: 1,27 mln TEU. Zresztą nie tylko w kontenerach to był dobry rok. Na koniec grudnia suma przeładunków dla całego portu wynosiła 36,3 mln ton, co też jest rekordem.
Rusza nowa akcja zachęcająca do wsparcia regionu dotkniętego powodzią. Tym razem samorząd województwa i regionalne atrakcje jednoczą siły w apelu: wspieraj Dolny Śląsk, by nie dotknęła go kolejna dramatyczna w skutkach fala odwołanych rezerwacji.
Finanse, zmiany demograficzne i ekologia – to największe wyzwania dla włodarzy miast w zaczynającej się kadencji. Nowo wybrani prezydenci i burmistrzowie przedstawiali swoje strategie na rozwój i zarządzanie miastami w trudnych czasach.
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikatowych zbiorów, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO, jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Prawie 1000 żeglarzy i żeglarek weźmie udział w żeglarskim festiwalu Gdynia Sailing Days. Ta jedna z najważniejszych imprez regatowych w północnej Europie rozpocznie się w piątek 28 czerwca i potrwa do 21 lipca.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Krótki wypoczynek od codziennych obowiązków połączony ze sportem i zwiedzaniem to wyczekiwany przez wielu sposób na spędzenie wiosennych weekendów.
Ministerstwo Infrastruktury nie wyklucza, że przyspieszy budowę Drogi Czerwonej, która jest kluczowa do rozwoju portu i miasta Gdyni.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Polska potrzebuje Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jesienią 2032 roku na CPK wyląduje pierwszy samolot – powiedział w w Radiu Zet Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Padły pierwsze salwy w wojnie handlowej między Unią Europejską i Chinami. Pekin odpowiedział kaucjami na alkohol na nałożone przez Brukselę cła na samochody elektryczne. Czy kolejnym celem będą produkty mleczarskie?
Rada Unii Europejskiej przyjęła stanowiska negocjacyjne w sprawie dwóch propozycji Komisji Europejskiej, wzmocnienia praw pasażerów korzystających w jednej podróży z różnych środków transportu. To część pakietu legislacyjnego dotyczącego mobilności.
Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma szansę być gotowy na przełomie 2028 i 2029 roku.
Koszt przygotowania tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami wraz z barszczem przed świętami jest w Polsce o 13 proc. wyższy niż rok temu. Tylko Brytyjczycy i Australijczycy notują większy wzrost ceny. Najdroższy obiad zjedzą natomiast Hiszpanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas