Toruń jest miastem szczególnym, bo jedynym w Polsce, w którym zachował się oryginalny średniowieczny układ ubranistyczny z zabudową od średniowiecza po modernizm. Tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy co krok mogą podziwiać najwyższej klasy zabytki – w Zespole Staromiejskim jest ich ponad 300.
Toruński Ratusz, będący jednym z największych ceglanych, tego typu budynków w Europie, gotyckie kościoły z witrażami i dziełami sztuki, których wnętrza zapierają dech w piersiach, Dom Mikołaja Kopernika czy wzniesiony nad Wisłą Zamek Krzyżacki w unikalnym kształcie podkowy. Imponujące Bramy: Mostowa, Klasztorna czy Żeglarska, która była najważniejszym wejściem do miasta i świetnie zachowane mury obronne.
Uwagę zwiedzających przyciągają także kamienice przy ulicach rodem ze średniowiecza. Kiedyś należały do bogatych kupców lub rzemieślników, którzy nie szczędzili wydatków na wyposażenie. Stropy, ściany i klatki schodowe pokrywają urzekające polichromie. Na ścienne malowidła można natknąć się nawet w bankach, restauracjach i sklepach.
Doskonała kondycja kilkusetletnich obiektów to w dużej mierze efekt szczególnej dbałości o nie. W ostatnich latach na remonty, renowacje i konserwacje sztandarowych zabytków miasto wydało wielomilionowe kwoty. Wykłada je z własnej kasy, hojnie wspieranej przez fundusze unijne i norweskie.
– Na listę UNESCO został wpisany układ urbanistyczny Zespołu Staromiejskiego wraz z architekturą, dlatego, że jest autentyczny i dobrze zachowany. Mamy obowiązek utrzymania trwałości tych kryteriów – podkreśla Mirosława Romaniszyn, Miejski Konserwator Zabytków w Toruniu, która z pasją i wielkim profesjonalizmem angażuje się w działania na rzecz zabytków.