Pudełko, które może uratować życie

Informacje o przebytych chorobach, alergiach, zażywanych lekach, najważniejsze numery telefonów do bliskich – takie dane powinny się znaleźć w „Pudełku Życia" rozdawanym osobom starszym i niepełnosprawnym.

Publikacja: 20.02.2017 21:45

Pudełko życia ma trafić do kilku tysięcy białostockich seniorów.

Pudełko życia ma trafić do kilku tysięcy białostockich seniorów.

Foto: UM Białystok

W Białymstoku mieszka ponad 66 tys. seniorów w wieku co najmniej 60 lat, to niemal jedna czwarta wszystkich mieszkańców. I to właśnie do nich adresowana jest nowa akcja, która ruszyła w lutym. To „Pudełko życia". Dzięki niemu pomoc w nagłych sytuacjach będzie znacznie łatwiejsza i szybsza.

– Podobne działania na rzecz starszych osób starszych podjęto już wcześniej w wielu gminach i powiatach w Polsce. W województwie śląskim taka akcja odbyła się pod patronatem rzecznika praw obywatelskich. To cenna inicjatywa, bo zwiększa poczucie bezpieczeństwa osób starszych i samotnych – tłumaczy Kamila Busłowska z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Na czym polega idea „pudełek życia"? Osoby starsze, schorowane, samotne umieszczają w nim najważniejsze informacje o sobie. Podają, na co wcześniej chorowali, na jakie alergie cierpią, jakie leki na co dzień zażywają. Poza tym w pudełku powinny się znaleźć najważniejsze numery telefonów do bliskich czy dyspozycje, co ratownicy mają zrobić z domowymi zwierzętami, a komu przekazać klucze do mieszkania, gdyby np. taka osoba w trybie nagłym musiała trafić do szpitala.

Do takiego pudełka, a w Białymstoku jest ono okrągłe i czerwone, można też włożyć wypisy ze szpitali. – Aby informacja o chorobach i lekach była wiarygodna, powinien podpisać ją lekarz rodzinny – radzi Anna Kowalska z białostockiego ratusza.

Pudełko z danymi powinno stać w lodówce, bo taki sprzęt znajduje się w każdym domu, w widocznym miejscu. Na jej drzwiach powinna znaleźć się informacja o „pudełku życia".

Po co to wszystko? – Informacje zawarte w karcie zostaną wykorzystane przez służby ratunkowe, gdy kontakt ze starszą osobą będzie utrudniony, np. po wylewie czy udarze, co może dramatycznie tę pomoc opóźnić, a w czasie akcji ratunkowej liczy się każda minuta – tłumaczą urzędnicy.

A Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku, zauważa, że często się zdarza, że w chwili przyjazdu karetki pogotowia starsi ludzie nie są w stanie podać swoich podstawowych danych, o tym, co się z nim dzieje, dlatego taka informacja jest ważna dla ratowników. Podkreśla, że „pudełko życia" może uratować starszego człowieka, dlatego miasto stara się dotrzeć z nimi do jak największej liczby seniorów.

Pierwsze „pudełka życia" na początku lutego trafiły do białostockich seniorów – słuchaczy Uniwersytetu Zdrowego Seniora, który jest wspólnym projektem miejscowego Uniwersytetu Medycznego oraz ratusza. W zajęciach bierze udział 50 osób, które poszerzają wiedzę dotyczącą zdrowia, chorób wieku podeszłego, zdrowego stylu życia. W sumie odebrali oni ponad 100 zestawów, nie tylko dla siebie, ale i dla sąsiadów.

Białostoccy urzędnicy zamówili na razie 4 tys. takich pudełek. Można je otrzymać na parterze budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 czy w budynku Departamentu Spraw Społecznych przy ul. gen. J. Bema 60/1. Są one także dostępne w organizacjach pozarządowych, które zajmują się osobami starszymi oraz w Polskim Czerwonym Krzyżu, Polskim Komitecie Pomocy Społecznej, w Caritasie. One też pomogą rozdać je seniorom.

Regiony
Katowice stawiają na miejską infrastrukturę rowerową
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. uruchomił nową usługę doradztwa inwestycyjnego
Regiony
Dolny Śląsk konsekwentnie wspiera Ukrainę
Regiony
Tak Warszawa podniosła się z ruin
Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Materiał Promocyjny
Cyberprzestępczy biznes coraz bardziej profesjonalny. Jak ochronić firmę
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał Promocyjny
Pogodny dzień. Wiatr we włosach. Dookoła woda po horyzont