Można ją oglądać we wspaniałym białym neobarokowym Pałacu Rodziny Poznańskich w samym centrum miasta w kompleksie Manufaktury.
– Idea stworzenia panteonu narodziła się wraz z powstaniem muzeum w 1975 roku. I stale się rozwija – mówi nam Paulina Długosz z działu upowszechniania i edukacji. – W Panteonie spotykamy się z urodzonymi łodzianami: Julianem Tuwimem, Jerzym Kosińskim, Karlem Dedeciusem, Arturem Rubinsteinem, Aleksandrem Tansmanem, Janem Karskim oraz z Markiem Edelmanem, który zamieszkał w Łodzi po wojnie i przeżył tu pół wieku. Mamy także gabinet Władysława Reymonta, który urodził się pod Radomskiem, a jego pobyt w Łodzi był krótki, ale stworzył wielkie dzieło „Ziemię obiecaną", literacki portret miasta.
Sekwencję literackich gabinetów na piętrze pałacu otwiera Władysław Reymont. Z wielkiej fotografii patrzy na nas pisarz w meloniku. W 1896 roku podpisał umowę z wydawnictwem Gebethnera i Wolffa na nową powieść i pojechał na kilka miesięcy do Łodzi. W efekcie powstała „Ziemia obiecana" publikowana w latach 1897–1898 na łamach „Kuriera Warszawskiego", potem wydana w 1899 roku. Powieść o drapieżnie rozwijającej się metropolii i trzech przyjaciołach, którzy marzą o założeniu własnej fabryki i zarobieniu milionów w XIX-wiecznej Łodzi: Polaku Karolu Borowieckim, Niemcu Maksie Baumie i Żydzie Morycu Welcie. Szybko się przekonają, że w tym mieście w tyglu interesów i namiętności wszyscy chcą się jak najszybciej dorobić. Inne wartości nie mają znaczenia.
Władysław Reymont w liście do przyjaciela Władysława Lorentowicza tak pisał o swej fascynacji miastem: „Łódź zajmuje mnie i porywa wieloma rzeczami: 1. rozrost miasta, fortun, mieszkańców z iście amerykańską szybkością, 2. psychologia tych napływających tłumów po żer (...), 3. oddziaływanie takiej ssawki, polipa, jaką jest Łódź, na cały kraj, 4. przerobienie się Polaków w kosmopolitycznym młynie. Dla mnie Łódź jest jakąś mistyczną wprost potęgą ekonomiczną...".
Gabinet noblisty z meblami z jego rodzinnego domu w Wolbórce ulokowany został w dawnym męskim saloniku karcianym w pałacu Poznańskich. Wątki biograficzne uzupełniają liczne zdjęcia pisarza i jego rodziny. Są też różnojęzyczne wydania jego dzieł i oczywiście zdjęcia z filmowej „Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy, w której w głównych bohaterów wcielili się Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn i Wojciech Pszoniak.