Jesień, a zwłaszcza dni z przebłyskami słońca, warto wykorzystać na aktywny wypoczynek. Zwłaszcza że fanom dwóch kółek region oferuje wyjątkową atrakcję – Wiślaną Trasę Rowerową. To sztandarowe przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez samorząd województwa, dzięki wsparciu środków unijnych.
Szlak jest wyjątkowy przez to, że przebiega wzdłuż całego kujawsko-pomorskiego odcinka Wisły, po obu jej brzegach, a w wielu miejscach tuż przy rzece – przez rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, lasy łęgowe, koło cennych pomników przyrody. A także licznych zabytków, których w bezpośrednim sąsiedztwie szlaku jest prawdziwa obfitość – niektóre to perły regionu.
– Trasę wytyczaliśmy tak, żeby przebiegała przez najpiękniejsze i najciekawsze miejsca, a turyści rowerowi mieli do wyboru różne warianty wycieczek – mówi Jarosław Pająkowski, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego, z zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dolnej Wisły. Właśnie ta organizacja na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego projektowała szlak dla cyklistów.
Wiślana Trasa połączyła największe miasta regionu. – Po drodze warto zwiedzić Bydgoszcz – miasto nad wodą, które kanałem łączy dorzecze Wisły i Odry, a także Toruń ze Starówką wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO – zachęca Marcin Habel, naczelnik wydziału turystyki w departamencie sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego.
Albo Włocławek, będący od średniowiecza siedzibą biskupstwa, czy Grudziądz z zespołem zabytkowych spichlerzy nadwiślańskich. Wszystkie te miasta uczestniczyły w handlu wiślanym, który przez stulecia przyczyniał się do ich rozwoju.