Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 23.11.2017 22:30 Publikacja: 23.11.2017 22:30
Na ekspozycję Kolejkowa składa się m.in. 15 pociągów kursujących po 430 m torów
Foto: Fotorzepa, Bartek Drak
Minęło już z górą ćwierć wieku od chwili, gdy ze stacji Wrocław Świebodzki odjechał ostatni pociąg. Ale najstarszy z wrocławskich dworców pasażerskich oblegają zwolennicy kolei żelaznych niemal równie liczni co w jego najlepszych czasach, gdy w XIX w. wyruszano stąd w podróż do Wałbrzycha i Jeleniej Góry. Największą w kraju makietę kolejową, Kolejkowo – z 15 pociągami kursującymi po 430 m torów – zwiedza w ciągu miesiąca kilka tysięcy, a podczas wakacji nawet kilkanaście tysięcy osób. Kolejkowo zajmujące dwie kondygnacje w zabytkowym późnoklasycystycznym budynku dworca w centrum miasta, niespełna kilometr od wrocławskiego rynku, otwarte dla publiczności w styczniu 2015 r., to dzieło grupy entuzjastów modelarstwa z Jeleniej Góry. Dzięki pracy kilkunastu miłośników kolei i sztuki budowlanej w ciągu dwóch lat powstał nie tylko kompletny model sieci kolejowej z dworcami, taborem i infrastrukturą kolejową, ale cały żyjący własnym życiem mikroświat – nawiązujący do krajobrazu i architektury Dolnego Śląska – którego kolej jest głównym spoiwem. Wśród modeli 224 budynków, które można oglądać w dwóch miejscowościach, jakie powstały na makiecie, Kolejkowie Dolnym i Górnym, są m.in. schronisko Szwajcarka, zabytkowe kamienice na wrocławskim rynku, przypominające trzy latające spodki „kosmiczne" obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce i Dworzec Świebodzki. Ale także peerelowskie bloki przy ul. Zaporoskiej, stacja benzynowa, współczesny szpital i szkoła. Ponadto wiejska dolnośląska zagroda, gdzie nad stawem, nie zważając na padający stale deszcz (Kolejkowo to pierwsza makieta na świecie, gdzie można to podziwiać), przechadza się paw.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Celem nowej inicjatywy edukacyjnej – Akademii Zakupu Gazu – jest zapoznanie odbiorców samorządowych i powiązanyc...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Rozpoczęły się wakacje. Stolica, jak co roku, przyciągnie miliony turystów. Priorytetem dla miasta jest zapewnie...
Unikanie opłat za przejazdy transportem publicznym stanowi istotne wyzwanie dla finansów samorządów, które stara...
W stolicy województwa śląskiego rozwój infrastruktury rowerowej postępuje wraz z zieloną metamorfozą miasta. Łąc...
We Wrocławiu odbyło się Dolnośląskie Forum Odbudowy Ukrainy. Jego celem było rozwinięcie dotychczasowej współpra...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas