To pomysł, po który sięgają także inne samorządy, wystarczy wspomnieć cykl publikacji przygotowanych przez Białystok. Nowoczesny komiks doskonale się sprawdza nie tylko jako rozrywka, ale też forma edukacji i promocji.
Nie ma się więc co dziwić, że i Kujawsko-Pomorskie sięgnęło po obrazki – historia regionu, która sama w sobie jest tematem na monumentalną produkcję filmową, dostarcza tematów do wspaniałych narracji. Trudno nie zauważyć: komiksy to niemal gotowe scenariusze na film. Prezentują historię w dynamicznej i atrakcyjnej wizualnie formule. Każdy z bohaterów jest postacią z potencjałem. Urząd marszałkowski potwierdził to, wydając już trzy komiksy oparte na życiorysach związanych z regionem postaci, takich jak Władysław Raczkiewicz, Jerzy Popiełuszko czy Marian Rejewski.
Opowieść z Władysławem Raczkiewiczem w roli głównej – „Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza" – traktuje o wydarzeniach z pierwszych miesięcy II wojny światowej. Akcja zaczyna się w 1939 r., kiedy Churchill zleca szpiegom ustalenie, kim jest Raczkiewicz. Historia wzbogacona została o elementy sensacyjne i opowiedziana z perspektywy agentów pracujących dla obcego wywiadu.
Komiks „Jerzy Popiełuszko. Cena wolności" opowiada o ostatnich, najbardziej tragicznych wydarzeniach z życia kapelana Solidarności, męczeńskiej drodze wiodącej z Bydgoszczy przez Górsk, Toruń i Włocławek.