W przyszłym roku rozpocznie się budowa długo oczekiwanego w Bochni obiektu – tężni solankowej. Samorząd miasta otrzymał na ten cel dotację unijną w wysokości 3 681 320 zł. Całkowita wartość projektu wynosi 7 050 400 zł.
Obiekt będzie wyposażony w baterie słoneczne, z których energię wykorzysta się do poruszania pompy solankowej, oświetlenia terenu oraz ogrzewania siedzeń w znajdującej się w niej komorze inhalacyjnej.
Oprócz samego obiektu tężni z komorą inhalacyjną, powstaną też dwa nowoczesne boiska sportowe orazplac zabaw i zielona siłownia.
Za realizacją tężni solankowej opowiada się wiele środowisk bochnian. Jak w przypadku każdej inwestycji, również ta ma swoich oponentów. Pojawiają się nieliczne głosy, że solanka emitowana przez tężnię zniszczy roślinność Plant Salinarnych oraz wpłynie negatywnie na otaczające ją budynki. Przykłady tężni solankowych, licznie budowanych w miastach polskich i niemieckich, stoją jednak w kontrze do tych argumentów, gdyż większość z nich zlokalizowana jest w otoczeniu pięknych parków i zabudowań.
Warto wspomnieć, że bocheński obiekt zostanie wyposażony w nowoczesną infrastrukturę techniczną, która ma wykluczyć ryzyko negatywnego oddziaływania obiektu. Miasto deklaruje, że po realizacji i uruchomieniu inwestycji będzie monitorować stan roślinności i zasolenie gleby w sąsiedztwie obiektu.