To będzie jeden z największych do tej pory projektów związanych z rozbudową i modernizacją sieci wodno-kanalizacyjnej w Lublinie, jaki będzie realizować Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Pozwoli wyeliminować kolejne nieposiadające kanalizacji i wodociągu obszary miasta. Do sieci kanalizacyjnej podłączonych zostanie ponad 3,4 tysiąca osób, ponad 750 mieszkańców do wodociągu.
Inwestycja będzie kosztować 267,2 mln zł, z czego 138,4 mln zł to środki pozyskane z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020. Do 2023 roku spółka planuje wybudować około 51 km sieci kanalizacji sanitarnej, ok. 19,5 km wodociągu, ponadto zmodernizować 10 km sieci kanalizacji sanitarnej i prawie 1 km sieci wodociągowej. Budowa i modernizacja obejmie północne dzielnice Lublina (Sławin, Ponikwoda, Czechów), Śródmieście (m.in. ul. Żmigród, Bernardyńska i Dolna Panny Marii), Kalinowszczyznę oraz południowe dzielnice miasta (Rury, Wrotków, Zemborzyce).
W ramach przedsięwzięcia kolejną modernizację przejdzie oczyszczalnia ścieków Hajdów, m.in. w zakresie części technologicznej, zarządzania energią i osuszania osadu. Inwestycja wpłynie na poprawę parametrów ścieków oczyszczonych, a co za tym idzie, na zmniejszenie opłat z tytułu korzystania ze środowiska. Będzie miała też duże znaczenie dla mieszkańców sąsiadujących bezpośrednio z oczyszczalnią, bo spowoduje redukcję emisji przykrych zapachów oraz hałasu.
– Nowe rozwiązania wpłyną na poprawę niezawodności i pewności działania wielu urządzeń, zwiększą bezpieczeństwo pracy oraz zmniejszą uciążliwość funkcjonowania oczyszczalni – wylicza Magdalena Bożko, rzecznik prasowa MPWiK w Lublinie.