– Aktywność społeczna, rodzinna, różnorodne formy spędzania czasu, w tym dbałość o często i tak niewielki budżet finansowy, powinna być wyznacznikiem form wsparcia dla seniorów z naszego regionu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, wdrożyliśmy program umożliwiający korzystania z dóbr kultury, edukacji, sportu i innych atrakcji na terenie województwa, ułatwiając seniorom rozwój ich pasji i zainteresowań – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. To pod jego patronatem organizowany był ten projekt. – Miejmy nadzieję, że dla wielu seniorów, ale i dla ich rodzin i bliskich, będzie to impuls do aktywnego, a przede wszystkim wspólnego spędzania czasu – dodaje marszałek Stępień.
Pierwsza edycja „Przystanku" odbywała się w październiku 2016 roku, a jej tematem były sztuki plastyczne. Wzięło w nim udział 100 artystów amatorów z całego województwa łódzkiego. Kolejna odsłona „Przystanku 60+" miała miejsce w styczniu 2017 roku. Wówczas odbył się dwudniowy przegląd kolęd i pastorałek. Wzięło w nim udział przeszło 600 seniorów. Kolejne dwie odsłony przeglądu dotyczyły teatru i kabaretu oraz malarstwa.
Na początku grudnia została podsumowana edycja obejmująca trzy kategorie: fotografię, muzykę oraz literaturę. – Łącznie w Wojewódzkich Przeglądach Twórczości Dojrzałej „Przystanek 60+" organizowanych w roku 2017 wzięło udział przeszło 1,3 tys. osób z województwa łódzkiego w wieku 60+ – wylicza Joanna Blewąska-Kołodziejczak, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.
W ramach „Przystanku 60+" odbywały się nie tylko przeglądy twórczości seniorów, ale też zorganizowano warsztaty twórcze z wybranymi instytucjami kultury. Osoby dojrzałe mogły brać udział w zajęciach z plastyki, fotografii, teatru, kabaretu, rękodzieła (gobelin, decoupage, haftowanie i szydełkowanie itp.). – Warsztat kończyły się wykonaniem konkretnego dzieła przez każdego z uczestników, a najlepsze prace były nagrodzone – informuje Łódzki Dom Kultury. W każdym z warsztatów brało udział ok. 40–50 osób.