Biblioteka na peronie pierwszym

Dworce to już nie tylko węzły komunikacyjne, ale i centra kulturalne, edukacyjne, rozrywkowe. Samorządy coraz częściej przejmują nieczynne obiekty lub współpracują z koleją na terenie działających stacji.

Publikacja: 23.02.2018 11:00

W Nowych Skalmierzycach powstanie biblioteka przy torach.

Foto: materiały prasowe

Stację Kultura w Rumi PKP dzielą z miejską Biblioteką Publiczną im. Floriana Ceynowy. Kolej wyremontowała budynek kosztem ponad 5 mln zł, wnętrze czytelni, stanowiące blisko 80 proc. powierzchni stacji, sfinansowano z programu Biblioteka+Infrastruktura Bibliotek, prowadzonego przez Instytut Książki. Na 1500 mkw. znalazły się wypożyczalnie, pracownie plastyczna i fotograficzna, sale konferencyjne. Efekt: nagroda za najlepiej zaprojektowane wnętrze w międzynarodowym konkursie Library Interior Design Awards w 2016 r.

Biblioteka łączy się z poczekalnią, bo dworzec wciąż pełni swoje funkcje, pasują tu więc nawiązania do symboliki kolejowej. Wzrok przyciąga dworcowy zegar, stojące na parterze sofy tworzą przedział jak w wagonie.

Pozostało jeszcze 90% artykułu

9 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Regiony
Dolny Śląsk zaprasza turystów. Szczególnie teraz
Regiony
Odważne decyzje w trudnych czasach
Materiał partnera
Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Regiony
Gdynia Sailing Days już po raz 25.
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego