Student latem popracuje w urzędzie

Można zdobyć doświadczenie, a do tego podreperować studencki budżet. Wakacyjne staże i praktyki dla młodych oferuje wiele urzędów marszałkowskich i miejskich.

Publikacja: 02.08.2018 12:00

Mazowiecki Urząd Marszałkowski po raz kolejny przyjmuje wakacyjnych stażystów

Mazowiecki Urząd Marszałkowski po raz kolejny przyjmuje wakacyjnych stażystów

Foto: materiały prasowe

Wakacje to czas odpoczynku, ale część letniego okresu młodzi ludzie poświęcają na pracę, która pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe. Z taką ofertą występują nie tylko firmy, ale i urzędy administracji samorządowej. – Nie chcemy jednak, żeby parzyli nam przysłowiową kawę, ale żeby się czegoś nauczyli – podkreśla Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Zgłosiło się 230 chętnych

W lipcu, jak co roku, pierwsza grupa studentów rozpoczęła właśnie w tym urzędzie letnie praktyki. – To nie tylko dobry sposób na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale i możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i poszerzenia wiedzy – mówi Marta Milewska.

W mazowieckim urzędzie marszałkowskim praktyki będą odbędą się w lipcu, sierpniu i wrześniu – 20 dni roboczych w miesiącu, 150 godzin pracy. Studenci mają do wyboru zarówno siedzibę główną urzędu w Warszawie, i jego delegatury w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Ostrołęce oraz Radomiu.

– Dzisiaj doświadczenie zawodowe to jedno z najcenniejszych kryteriów, jakie brane jest pod uwagę przez pracodawców. Cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy dać młodym ludziom z Mazowsza możliwość zdobywania nowych doświadczeń, praktycznej wiedzy i umiejętności – mówi Wiesława Miecznikowska, wicedyrektor Departamentu Organizacji ds. Kadr i Płac Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Program przyciąga coraz więcej chętnych. – W tym roku zgłosiło się 230 osób, z których 93 odbędzie u nas praktyki – dodaje dyr. Miecznikowska.

Wcześniej musieli m.in. zdać test wiedzy o Mazowszu. Kto się zgłosił? – Głównie studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego i Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego – wylicza dyr. Miecznikowska.

Podczas miesiąca praktyk młodzi będą zajmować się tym, co ich interesuje i z czym wiążą przyszłość. Każdy student dostał opiekuna, który pomoże i powierzy mu zadania. Studenci odbędą praktyki w 12 departamentach: 33 wydziałach i 5 delegaturach. Nie za darmo – w tym roku otrzymają po 2055 zł brutto.

Program „Praktyki u Marszałka" realizowany jest od 2015 r. Cieszy się dużym zainteresowaniem. Do urzędu wpłynęło w sumie 677 wniosków. Najczęściej składali je studenci prawa i administracji, samorządu terytorialnego, nauk ekonomicznych i społecznych oraz rolnictwa.

W Łódzkiem 3 tysiące złotych miesięcznie

Również Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego stworzył studentom możliwość odbywania staży w ramach różnych projektów. Jednym z nich jest „Dobry staż. Dobry start" realizowany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Założeniem projektu jest umożliwienie studentom wejścia na rynek pracy. Obecnie w ramach tego programu urząd przyjął 17 stażystów. – Cztery osoby rozpoczęły staż w czerwcu, 13 w lipcu. Łącznie mają do odbycia 360 godzin (dziennie maksymalnie osiem). – Podpatrują pracę w wybranych przez siebie wydziałach i jednocześnie uczą się, jak wykonywać konkretne powierzone im zadania – mówi Aneta Opelt z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Np. w departamencie unijnym zajmują się weryfikacją projektów. Chodzi o poznanie się z urzędem, nabranie doświadczenia, które może się przydać na przyszłość – zaznacza Aneta Opelt.

Zainteresowaniem młodych cieszą się m.in. departamenty unijne, prawno-organizacyjny, polityki regionalnej, przedsiębiorczości, geodezji i wiele innych. Z kolei w ramach innego projektu – „Staż na start" Urząd współpracuje z Biurem Karier, działającym przy Uniwersytecie Łódzkim. – Dwie osoby, które odbyły staż w ramach projektu, już otrzymały propozycję zatrudnienia – mówi Aneta Opelt.

Staż pozwala podreperować w wakacje kieszeń studenta. – Stawka wynosi 18,50 za godzinę, co daje wynagrodzenie 6660 zł (brutto) za cały staż sięgający około dwóch miesięcy – mówi Aneta Opelt. Miesięcznie wychodzi ok. 3 tys. brutto. Także tutaj odbywający staże i praktyki mogą liczyć na wsparcie opiekuna merytorycznego.

Co piąty po stażu – pracownikiem

Szeroką ofertę na lato przygotował Urząd Miasta Poznania. Letnia edycja „Programu staży i praktyk studenckich" potrwa od lipca do końca października, a programem są objęte niemal wszystkie wydziały i biura Urzędu Miasta. Na studentów i studentki czekają miejsca w 27 wydziałach i biurach Urzędu Miasta Poznania, 12 miejsc w Poznańskim Centrum Świadczeń i trzy w Zarządzie Geodezji Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Zgłaszają się głównie studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ale także uniwersytetów: Przyrodniczego i Ekonomicznego. – Dotychczas przyjęliśmy 75 osób. Wśród studentów największą popularnością cieszy się wydział rozwoju miasta i współpracy międzynarodowej, a także biuro koordynacji projektów rewitalizacji miasta – zaznacza Anna Sarbinowska, koordynator ds. zatrudniania stażystów Urzędu Miasta Poznania. To ostatnie ma zapewne związek z faktem, iż w Poznaniu dużo się dzieje, rewitalizowanych jest mnóstwo obiektów.

Rekrutacja na letnie staże odbyła się w czerwcu. Ci, którzy się zakwalifikowali, w pierwszym etapie programu przez miesiąc odbędą bezpłatną praktykę (60 godzin). W drugim etapie czeka ich trzymiesięczny płatny staż, za który otrzymają łącznie 2466 zł brutto (za cały staż). To mniej niż np. w woj. łódzkim i mazowieckim. Ale chętnych nie brak, wielu spośród tych, którzy przeszli praktyki, stara się później o posadę w Urzędzie. – W ubiegłym roku nasi byli stażyści stanowili jedną piątą nowo przyjętych pracowników – zaznacza Anna Sarbinowska.

Urząd Miasta Poznania od 2003 r. realizuje autorski program staży studenckich. Od 2017 r. w nowej formule – łączy staż z praktyką. Na 53 dotychczasowe edycje staży wpłynęło 34 tys. zgłoszeń, na staż przyjęto łącznie 3840 studentów. Młodzi zdobywają doświadczenie, a Urząd otrzymuje cenną pomoc w realizacji codziennych obowiązków. Wydziały UMP, w których studenci odbywają staż, wysoko oceniają ich wkład oraz poziom wykonywanych zadań. – Kolejny nabór na edycję zimową ogłaszany jest we wrześniu. Zapraszamy studentów – mówi Anna Sarbinowska.

Wakacje to czas odpoczynku, ale część letniego okresu młodzi ludzie poświęcają na pracę, która pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe. Z taką ofertą występują nie tylko firmy, ale i urzędy administracji samorządowej. – Nie chcemy jednak, żeby parzyli nam przysłowiową kawę, ale żeby się czegoś nauczyli – podkreśla Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Zgłosiło się 230 chętnych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Ciechanów idealny na city break
Materiał partnera
Nowa trakcja turystyczna Pomorza Zachodniego
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy