Student latem popracuje w urzędzie

Można zdobyć doświadczenie, a do tego podreperować studencki budżet. Wakacyjne staże i praktyki dla młodych oferuje wiele urzędów marszałkowskich i miejskich.

Publikacja: 02.08.2018 12:00

Mazowiecki Urząd Marszałkowski po raz kolejny przyjmuje wakacyjnych stażystów

Mazowiecki Urząd Marszałkowski po raz kolejny przyjmuje wakacyjnych stażystów

Foto: materiały prasowe

Wakacje to czas odpoczynku, ale część letniego okresu młodzi ludzie poświęcają na pracę, która pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe. Z taką ofertą występują nie tylko firmy, ale i urzędy administracji samorządowej. – Nie chcemy jednak, żeby parzyli nam przysłowiową kawę, ale żeby się czegoś nauczyli – podkreśla Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Zgłosiło się 230 chętnych

W lipcu, jak co roku, pierwsza grupa studentów rozpoczęła właśnie w tym urzędzie letnie praktyki. – To nie tylko dobry sposób na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, ale i możliwość sprawdzenia własnych umiejętności i poszerzenia wiedzy – mówi Marta Milewska.

W mazowieckim urzędzie marszałkowskim praktyki będą odbędą się w lipcu, sierpniu i wrześniu – 20 dni roboczych w miesiącu, 150 godzin pracy. Studenci mają do wyboru zarówno siedzibę główną urzędu w Warszawie, i jego delegatury w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Ostrołęce oraz Radomiu.

– Dzisiaj doświadczenie zawodowe to jedno z najcenniejszych kryteriów, jakie brane jest pod uwagę przez pracodawców. Cieszy nas, że po raz kolejny mogliśmy dać młodym ludziom z Mazowsza możliwość zdobywania nowych doświadczeń, praktycznej wiedzy i umiejętności – mówi Wiesława Miecznikowska, wicedyrektor Departamentu Organizacji ds. Kadr i Płac Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Program przyciąga coraz więcej chętnych. – W tym roku zgłosiło się 230 osób, z których 93 odbędzie u nas praktyki – dodaje dyr. Miecznikowska.

Wcześniej musieli m.in. zdać test wiedzy o Mazowszu. Kto się zgłosił? – Głównie studenci Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego i Wyższej Szkoły Gospodarstwa Wiejskiego – wylicza dyr. Miecznikowska.

Podczas miesiąca praktyk młodzi będą zajmować się tym, co ich interesuje i z czym wiążą przyszłość. Każdy student dostał opiekuna, który pomoże i powierzy mu zadania. Studenci odbędą praktyki w 12 departamentach: 33 wydziałach i 5 delegaturach. Nie za darmo – w tym roku otrzymają po 2055 zł brutto.

Program „Praktyki u Marszałka" realizowany jest od 2015 r. Cieszy się dużym zainteresowaniem. Do urzędu wpłynęło w sumie 677 wniosków. Najczęściej składali je studenci prawa i administracji, samorządu terytorialnego, nauk ekonomicznych i społecznych oraz rolnictwa.

W Łódzkiem 3 tysiące złotych miesięcznie

Również Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego stworzył studentom możliwość odbywania staży w ramach różnych projektów. Jednym z nich jest „Dobry staż. Dobry start" realizowany z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Założeniem projektu jest umożliwienie studentom wejścia na rynek pracy. Obecnie w ramach tego programu urząd przyjął 17 stażystów. – Cztery osoby rozpoczęły staż w czerwcu, 13 w lipcu. Łącznie mają do odbycia 360 godzin (dziennie maksymalnie osiem). – Podpatrują pracę w wybranych przez siebie wydziałach i jednocześnie uczą się, jak wykonywać konkretne powierzone im zadania – mówi Aneta Opelt z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Np. w departamencie unijnym zajmują się weryfikacją projektów. Chodzi o poznanie się z urzędem, nabranie doświadczenia, które może się przydać na przyszłość – zaznacza Aneta Opelt.

Zainteresowaniem młodych cieszą się m.in. departamenty unijne, prawno-organizacyjny, polityki regionalnej, przedsiębiorczości, geodezji i wiele innych. Z kolei w ramach innego projektu – „Staż na start" Urząd współpracuje z Biurem Karier, działającym przy Uniwersytecie Łódzkim. – Dwie osoby, które odbyły staż w ramach projektu, już otrzymały propozycję zatrudnienia – mówi Aneta Opelt.

Staż pozwala podreperować w wakacje kieszeń studenta. – Stawka wynosi 18,50 za godzinę, co daje wynagrodzenie 6660 zł (brutto) za cały staż sięgający około dwóch miesięcy – mówi Aneta Opelt. Miesięcznie wychodzi ok. 3 tys. brutto. Także tutaj odbywający staże i praktyki mogą liczyć na wsparcie opiekuna merytorycznego.

Co piąty po stażu – pracownikiem

Szeroką ofertę na lato przygotował Urząd Miasta Poznania. Letnia edycja „Programu staży i praktyk studenckich" potrwa od lipca do końca października, a programem są objęte niemal wszystkie wydziały i biura Urzędu Miasta. Na studentów i studentki czekają miejsca w 27 wydziałach i biurach Urzędu Miasta Poznania, 12 miejsc w Poznańskim Centrum Świadczeń i trzy w Zarządzie Geodezji Katastru Miejskiego GEOPOZ.

Zgłaszają się głównie studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ale także uniwersytetów: Przyrodniczego i Ekonomicznego. – Dotychczas przyjęliśmy 75 osób. Wśród studentów największą popularnością cieszy się wydział rozwoju miasta i współpracy międzynarodowej, a także biuro koordynacji projektów rewitalizacji miasta – zaznacza Anna Sarbinowska, koordynator ds. zatrudniania stażystów Urzędu Miasta Poznania. To ostatnie ma zapewne związek z faktem, iż w Poznaniu dużo się dzieje, rewitalizowanych jest mnóstwo obiektów.

Rekrutacja na letnie staże odbyła się w czerwcu. Ci, którzy się zakwalifikowali, w pierwszym etapie programu przez miesiąc odbędą bezpłatną praktykę (60 godzin). W drugim etapie czeka ich trzymiesięczny płatny staż, za który otrzymają łącznie 2466 zł brutto (za cały staż). To mniej niż np. w woj. łódzkim i mazowieckim. Ale chętnych nie brak, wielu spośród tych, którzy przeszli praktyki, stara się później o posadę w Urzędzie. – W ubiegłym roku nasi byli stażyści stanowili jedną piątą nowo przyjętych pracowników – zaznacza Anna Sarbinowska.

Urząd Miasta Poznania od 2003 r. realizuje autorski program staży studenckich. Od 2017 r. w nowej formule – łączy staż z praktyką. Na 53 dotychczasowe edycje staży wpłynęło 34 tys. zgłoszeń, na staż przyjęto łącznie 3840 studentów. Młodzi zdobywają doświadczenie, a Urząd otrzymuje cenną pomoc w realizacji codziennych obowiązków. Wydziały UMP, w których studenci odbywają staż, wysoko oceniają ich wkład oraz poziom wykonywanych zadań. – Kolejny nabór na edycję zimową ogłaszany jest we wrześniu. Zapraszamy studentów – mówi Anna Sarbinowska.

Wakacje to czas odpoczynku, ale część letniego okresu młodzi ludzie poświęcają na pracę, która pozwoli im zdobyć doświadczenie zawodowe. Z taką ofertą występują nie tylko firmy, ale i urzędy administracji samorządowej. – Nie chcemy jednak, żeby parzyli nam przysłowiową kawę, ale żeby się czegoś nauczyli – podkreśla Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Zgłosiło się 230 chętnych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Regiony
Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego
Regiony
Moc wydarzeń na 25-lecie Dolnego Śląska
Materiał partnera
Ku lepszej przyszłości miast dla ludzi i planety
Regiony
Dolny Śląsk z szeroką ofertą dla biznesu
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości