Za kilka dni rozpoczyna się rok szkolny, drugi po wejściu w życie reformy likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioklasową szkołę podstawową. W tym roku przygotowania do pierwszego dzwonka są już spokojniejsze, bo z jednej strony największe zmiany zmiany dokonały się w ubiegłym roku. Z drugiej – zapowiedziane na 21 października wybory samorządowe zmobilizowały lokalnych polityków, by rewolucji jednak nie robić. Stąd np. częstsze ograniczenia wymiaru etatu niż zwolnienia nauczycieli.
Jakie sprawy są najważniejsze w tym roku?
1
Podwójny rocznik. W tym roku po raz pierwszy od lat znów w podstawówkach będzie ósma klasa. Jej uczniowie na zakończenie edukacji na tym poziomie napiszą końcowy egzamin. Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna, odbędzie się on od 15 do 17 kwietnia 2019 roku. Dla tych, którzy z przyczyn zdrowotnych czy wypadków losowych nie będą mogli wtedy napisać egzaminu, przygotowano termin dodatkowy – od 3 do 5 czerwca. Egzamin nie będzie oceniany, czyli nie da się go nie zdać, ale będzie obowiązkowy. Bez niego nie da się ukończyć szkoły podstawowej.
Z kolei w dotychczasowych gimnazjach rozpocznie naukę ostatni rocznik chodzący do tego typu szkół. Potem absolwenci zarówno gimnazjów, jak i podstawówek, spotkają się w tych samych szkołach średnich. Jak uspokaja MEN, nie będą oni dla siebie konkurencją podczas rekrutacji, bo każdy w zależności od tego, jaką szkołę ukończył, będzie ubiegał się o przyjęcie do różnego typu klas.
Ale szkoły nie są z gumy, więc do nadchodzących zmian samorządowcy przygotowują się już dziś. Przykładowo w Gdańsku przygotowania do przyjęcia podwójnego rocznika w roku szkolnym 2019/2020 rozpoczęto już teraz. – Podjęto działania ograniczające nabór o jeden oddział w niektórych liceach ogólnokształcących, aby stopniowo, przygotować przestrzeń w szkołach dla podwójnego rocznika – wyjaśnia Olimpia Schneider, z gdańskiego ratusza. Dodaje, że ogólna liczba oddziałów klas pierwszych proponowana w ubiegłym roku kandydatom nie uległa zmniejszeniu ze względu na otwarcie nowego liceum w mieście, które powstało z przekształcenia jednego z gimnazjów.